Liptovský Mikuláš - ovenského herca, v ktorej krajine, okrem Slovenska, by chcel žiť. Odpovedal, že v Kanade. Keď sa ho spýtali, prečo práve tam, odpovedal, že je to jediná krajina, v ktorej by sa nebál, že sa mu narodí postihnuté dieťa. Je to naozaj tak, kto už niekedy v Kanade bol, nemohol si nevšimnúť, že väčšina priestorov a budov bola riešená bezbariérovo. Keď je tam niekto odkázaný na invalidný vozík, môže sa dostať bez problému tam, kam sa mu zachce. Je tam dostatok škôl pre nevidiacich a v knižniciach sú oddelenia literatúry písanej Braillovým písmom samozrejmosťou.
Mnohí z nás, ak sa ich to osobne netýka, sa radšej problémami tohto druhu ani nezaoberajú. Pohľad na vozíčkara alebo nevidiaceho nás síce rozcitlivie, ale tým to končí. Je preto vzácne, ak konkrétni jednotlivci zo spoločnosti myslia aj na tých druhých, ktorí sa osobne stretávajú s problémom ťažkého postihnutia. K nim patria aj nevidiaci a slabozrakí. Práve pre nich pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši, v spolupráci s Krajským strediskom Únie nevidiaciach a slabozrakých Slovenska, výstavu Fragmenty z prírody.
Výstava sa uskutočňuje v rámci Európskeho roku zdravotne postihnutých a je určená najmä nevidiacim a slabozrakým. Nápad usporiadať výstavu vznikol na podnet riaditeľky múzea Dany Šubovej. Ako nám povedala, Ministerstvo životného prostredia (MŽP) už niekoľko rokov kladie dôraz na to, aby sa exponáty v múzeách, patriacich do ich správy, sprístupňovali aj hendikepovaným ľuďom. SMOPaJ, keďže má vybudovaný aj bočný bezbariérový vstup, vyhovuje tejto požiadavke a už niekoľko rokov sa v jeho priestoroch na rôznych výstavách a prednáškach zúčastňujú aj telesne a mentálne postihnutí. Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach už dávnejšie spolupracuje s Ústavom pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči na výrobe špeciálnych modelov rôznych zvierat a rastlín pre nevidiacich. To inšpirovalo D. Šubovú a po niekoľkých konzultáciách pani Bekeovej, vedúcej oddelenia prevádzky múzea začali s odborníkmi z Levoče vyberať exponáty na výstavu. MŽP SR poskytlo múzeu potrebné financie a pracovníci múzea vybrali exponáty, medzi nimi aj modely, ktoré pripravila firma Zoopreparatórium v Žiari nad Hronom.
Výstava Fragmenty z prírody začína ukážkami jaskynnej výzdoby. Nájdeme tam dokonca, na rozdiel od iných výstav, sa môžeme dotýkať napríklad jaskynných perál alebo stalagmitov. Ďalej sú na výstave pomôcky, používajúce sa pri prieskume jaskýň - prilba, laná, lampy. Na ďalších stoloch môžeme ohmatať rôzne skameneliny, trilobity, archeologické nálezy z jaskýň, neolitické nádoby, kamennú sekerku, bronzový náramok alebo barokový krížik. Výstavu uzatvára ukážka deviatich chránených obojživelníkov a plazov. Na zaujímavé exponáty sa bolo pozrieť v prvých dňoch už 155 ľudí, z toho 67 zdravotne ťažko postihnutých.