ružstiev (PD) v našom regióne potvrdzuje všeobecne známu prospešnosť premeny slov na činy. Výstižným príkladom je skvalitnenie chovu hovädzieho dobytka a osobitne dojníc v PD so sídlom v L. Mikuláši. Ak v roku 1999 zaznamenalo družstvo v chove dobytka stratu 1 milión 800 tisíc Sk, vďaka realizovaným opatreniam v nasledujúcich troch rokoch klesla strata na minuloročných 59 tisíc korún.
Minimalizácia stratovosti chovu dobytka potvrdzuje aj platnosť porekadla o novej metle, ktorá v tomto prípade razantne zametala najmä v kútoch úžitkovosti zvierat a produktivity práce. V roku 1999 nastúpil do funkcie predsedu družstva Anton Sivák. Povymetané kúty odhalili značnú zastaranosť systému ustajnenia a výživy dobytka, v dôsledku čoho priemer ročnej úžitkovosti kráv v roku 1999 nedosiahol ani po rysku 3500 litrov mlieka, chýbalo 69 litrov priemerného pôdoja. Pritom práve mlieko bolo, je a podľa predsedu PD bude aj v budúcnosti kľúčovým tržným artiklom družstva. Z tohto dôvodu došlo k inovácii investičných zámerov v prospech modernizácie fariem dojníc tak na hospodárskom dvore v L. Mikuláši ako aj v Závažnej Porube. Práve v minulých dňoch sa v družstve konal symbolický oldomáš na záver stavebnej a technologickej rekonštrukcie fariem. Viac medzi riadkami ako nahlas zaznela však aj ľútosť za strateným časom a premárnenou príležitosťou načierať do štedrejších dotácií v predchádzajúcom desaťročí. Začiatok modernizácie chovu dojníc až v roku 2000 totiž vypovedá, že PD Liptovský Mikuláš dávnejší výstrel zo štartovacej pištole prepočulo.
Anton Sivák nie je človek, ktorý narieka nad rozliatym mliekom. Diferencované kŕmenie dojníc a ostatné opatrenia sa zúročili nárastom úžitkovosti i predaja mlieka už v priebehu rekonštrukčného virvaru. Oproti skutočnosti v roku 1999 dosiahlo družstvo v minulom roku priemer ročného pôdoja 4240 litrov a predalo viac mlieka o 318 tisíc litrov, čím sa priblížilo k hranici dvoch miliónov litrov ročného predaja. Ani súčasná úžitkovosť dojníc nie je však to pravé orechové, no stavebná a technologická modernizácia fariem spolu s opatreniami vo výžive zvierat a genofonde je dobrý predpoklad pre rast úžitkovosti, čo je jeden z hlavných pilierov ziskovosti chovu. V priebehu kvotačného roka od 1. apríla 2003 do 30. marca 2004 má družstvo predať bezmála dva milióny litrov mlieka, čo chce využiť v plnej miere. „Keďže úžitkovosť dojníc rastie, zrejme budeme žiadať o zvýšenie kvóty,„ povedal predseda PD. Dodal, že v priebehu najbližších dvoch-troch rokov chce družstvo dosiahnuť úroveň predaja dva milióny štyristo tisíc až dva a pol milióna litrov mlieka. Do modernizácie fariem dojníc investovaných 40 miliónov Sk vlastných, požičaných a dotačných finančných prostriedkov zaväzuje družstevníkov zúročiť ich čo najlepšie.
Hana Orlíková