Liptovský Mikuláš – v školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku sa uskutočnil v stredu 28. 5. V L. Mikuláši. Zúčastnili sa ho asi dve stovky učiteľov. Hlavným cieľom zhromaždenia boli požiadavky na zabezpečenie financovania školstva v rozsahu, ktoré umožní riadny chod škôl a školských zariadení a rast reálnych platov a zachovanie zákona o verejnej službe a tarifné odmeňovanie zamestnancov verejnej služby.
„Je predčasné hovoriť o dôsledkoch, ktoré školstvo čakajú. Čo sa týka školstva v liptovskomikulášskom okrese, situáciu máme pod kontrolou a zatiaľ nehrozí nijaká kríza„, poznamenal na margo nespokojnosti odborárov Július Lichardus, vedúci odboru školstva Mestského úradu v L. Mikuláši, ktorý sa k prípadnému pripravovanému štrajku učiteľov vyjadril: „Školy sú právnické subjekty, preto z mojej pozície môžem ťažko hovoriť, ako vnímam prípadný štrajk učiteľov. Dúfam však, že tento školský rok sa v školách úspešne skončí.„
„V Učiteľských novinách som čítal, že učitelia nie sú docenení. Ak sa však nedocenia sami, spoločnosť to neurobí. Takže aj toto je jedna z foriem, aby ukázali, že majú svoju hodnotu„, uviedol Jozef Škorupa, riaditeľ gymnázia M. M. Hodžu v L. Mikuláši.
Na protestnom zhromaždení OZ PŠaV sa zúčastnila aj Desana Stromková, tajomníčka Združenia miest a obcí Liptova a zároveň starostka Veternej Poruby. „Prostriedky v školstve chýbajú všade. Ak ale doteraz boli a zrazu nie sú, niekde sa museli stratiť. Preto budeme stáť pri učiteľoch, aby ich školstvo v okrese dostalo toľko, koľko potrebuje„, začala Desana Stromková a pokračovala: „Prípadný štrajk učiteľov by mal dopad určite negatívny dopad na ekonomiku. Ale aspoň ako argument odborárov ho schvaľujem.„
Odborári uvádzajú dôvody vyhlásenia štrajkovej pohotovosti. Je to neplnenie kolektívnej dohody na rok 2003 v dôchodkovom doplnkovom poistení, presune termínu účinnosti platových taríf z 1. 7. na 1. 8. 2003 bez prerokovania so sociálnymi partnermi. Rušenie polovice ďalšieho platu v tomto roku. Návrh na rušenie ďalších platov v roku 2004. Ďalším dôvodom je návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý nezabezpečuje rast reálnych platov, ani riadny chod škôl a školských zariadení. Tiež celkové nízke výdavky na školstvo v návrhu východísk štátneho rozpočtu na rok 2004 približne len 3,6 % z HDP. V roku 2003 chýba na prevádzku škôl a školských zariadení približne 1 miliarda korún. Odborári za dôvod vyhlásenia štrajkovej pohotovosti považujú tiež nesúhlas so stratégiou reformy zamestnávania vo verejnom sektore.
EVA PETRANOVÁ