Liptovský Mikuláš – vskomikulášskom okrese v prvom štvrťroku tohto roku. Informovala o tom redakciu Lýdia Budovecová, hovorkyňa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši. „V piatich prípadoch išlo o bankovky nominálnej hodnoty 50 USD. Falšovanie a pozmeňovanie peňazí a cenných papierov patrí medzi trestné činy s najväčšou spoločenskou nebezpečnosťou. Trestný zákon v prípade falšovania a pozmeňovania peňazí je veľmi prísny, dolná hranica trestu odňatia slobody je dva roky a horná hranica hranica osem rokov trestu odňatia slobody„, uviedla Lýdia Budovecová.
Pod falšovaním treba rozumieť akékoľvek neoprávnené zhotovovanie slovenských alebo cudzozemských peňazí. Sú to detailné napodobeniny (kópie) zákonných peňazí, pričom nezáleží na tom, aká technológia sa pri falšovaní použila – fotografovanie, kopírovanie, vytlačenie. Trestný postih je už len za to, že tieto falzifikáty páchateľ vyrobí, nemusí ich dať do obehu, alebo nimi platiť. Trestný zákon nerozlišuje, na aký účel boli tieto falzifikáty vyrobené. Pozmeňovanie znamená vykonanie zmeny na peniazoch. Ide napríklad o úpravu pravých peňazí nižšej hodnoty, aby vyzerali ako peniaze vyššej hodnoty. Protizákonné je aj to, ak napríklad obchodník zistí falšovanú alebo pozmeňovanú bankovku v tržbe a bez oznámenia polícii ju ďalej používa ako.
„Zo strany občanov, podnikateľských subjektov a organizácií je potrebné pri hotovostných platbách či pri manipulácii s bankovkami venovať zvýšenú pozornosť bankovkám, ktoré preberajú. Dôležité je všímať si veľkosť bankovky, farbu, viditeľné ochranné znaky, ktorými sú vodotlač, hĺbkotlač, vysokoreflexná fólia. Občania by mali k zmene peňazí využívať oficiálnu zmenáreň a vyhýbať sa výmene peňazí na čiernom trhu„, upozorňuje Lýdia Budovecová.
V prípade, že občania majú informácie o výskyte falošných bankoviek, mali by ich neodkladne oznámiť polícii na linku 158. –zoe-