Ružomberok - cm), rodáčka z Lučenca sa po „tresku„ v ružomberskom klube, stala nielen hráčkou základnej päťky, ale i kapitánkou výrazne omladeného družstva žien, ktoré po transformácii nesie názov MBK SCP. Po skončení základnej časti I. ligy sme ružomberskej pivotke položili niekoľko otázok.
Prakticky zo dňa na deň ste po transformácii klubu prevzali po Ivete Bielikovej pomyslenú kapitánsku pásku. Ako k tomu došlo?
Priznám sa, ani vo sne by ma nikdy nenapadlo, že raz budem kapitánkou Ružomberka. V šatni nás trénerka Mozgová vyzvala, aby sme si spomedzi seba vybrali novú kapitánku. „Baby„ zakričali moje meno. Potom to aj potvrdili, a tak padlo rozhodnutie. Ja túto funkciu beriem len ako dočasnú. Verím, že sa po operácii do družstva vráti Alena Kováčová a hneď jej aj odovzdám kapitánsku pásku.
Predtým ste na ihrisko prichádzali v priebehu zápasu z lavičky. Raz to bolo viac, inokedy zase pomenej minút strávených na ihrisku. Teraz ale Lásková patrí do základnej päťky. Čo to pre vás znamená?
Jednoznačne sú na mňa kladené ďaleko vyššie nároky ako predtým. V súčasnom družstve sme s Číkošovou a Michulkovou najskúsenejšie hráčky. Preto logicky sa čaká, že práve my v zápasoch zoberieme zodpovednosť na seba. A zároveň dokážeme strhnúť mladé dievčatá a pomôcť im na palubovke.
Čo podľa vás najviac chýba „novému„ ružomberkému tímu?
Predovšetkým doplácame na to, že ide o mladé družstvo, ktorému chýbajú skúsenosti. Najmä z ťažších zápasov. Veď väčšina z nás viac sedela na lavičke ako hrávala. A zrazu bolo treba potiahnuť celý zápas, alebo jeho podstatnú časť.
O to je to náročnejšie. Nielen po psychickej stránke, ale najmä fyzickej. Ako soľ zatiaľ družstvu chýbali také osobnosti ako sú Iveta Bieliková a Alena Kováčová. Skúsené hráčky, ktoré veľmi dobre vedia, ako sa presadiť predovšetkým v útoku. Jednoducho dokážu hrať na kôš.
Vráťme sa ešte k ružomberskej prehre (58:65) po vyše ôsmich rokoch v domácej ligovej súťaži v Košiciach s Deltou V.O.D.S. Čo bolo jej dôvodom a ako to potom vyzeralo v šatni?
Všetky nás tento výsledok mrzel. Delta má dobrý tím, ale nie taký, ktorý by sme nemali dokázať aj v takomto zložení poraziť. V tomto zápase mala navrch a dosť jej pomohli i niektoré verdikty rozhodcov. Napokon i športové šťastie sa viac usmialo na Košičanky. Mňa osobne veľmi mrzela celková predzápasová atmosféra, vrátane veľkohubých vyhlásení predstaviteľov Delty. Nahlas sa dali počuť, že pripravia prvú prehru Ružomberku. Porazili síce Ružomberok, ale nie ten neporaziteľný, ktorý ťahal v našej lige obdivuhodnú sériu. Ale úplne iné, mladučké družstvo. „Veľký„ Ružomberok zostal neporazený a už nikomu sa to nepodarí. Preto až trápne mi pripadali viaceré nesebakritické hlasy z košického tábora.
Môžete čitateľom prezradiť vaše želanie pred ligovým play - off?
V prvom rade si želám, aby celé družstvo bolo zdravotne fit a postúpili sme z prvého kola do finále.
A to je aj prianie všetkých „báb„. Prvé dve semifinálové stretnutia budeme hrať doma. Na postup do finále treba tri víťazstvá. A len zdupľujem, veľmi by nám tu pomohol návrat Aleny Kováčovej.
JÁN SVRČEK