Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Chcú získať i ďalších partnerov

Ešte vlani, v auguste bol na Ministerstve vnútra S

Ružomberok - R zaregistrovaný Mestský basketbalový klub (MBK) Ružomberok. Išlo o občianske združenie, ktoré do povedomia športovej verejnosti výraznejšie vstúpilo až v uplynulých dňoch. Posledný februárový deň totiž do MBK Ružomberok prestúpilo 84 hráčok doterajšieho Basketbalového klubu SCP Ružomberok. A tak od 1. marca 2003 prevzal nový subjekt podľa inominátnej zmluvy, podpísanej medzi nim a „starým“ klubom nástupníctvo vo všetkých rozbehnutých majstrovských súťažiach sezóny 2002/2003. To vlastne znamená, že končí sa jedna éra podkošového „čuda“ pod Čebraťom a zároveň, pod inou strechou, začína nová. To bol aj dôvod nášho rozhovoru s podpredsedom výkonného výboru MBK Ružomberok a jeho štatutárom Jozefom Kulfanom.

Pán podpredseda, na úvod, pre zorientovanie sa. Kto všetko prešiel zo „starého“ do nového“ klubu?

Všetky družstvá, ktoré mal predchádzajúci subjekt v dlhodobých súťažiach - áčko a béčko žien, juniorky, A a B kadetky a žiačky siedmačky.

Vieme, že teraz sa do názvu klubu dostala aj skratka SCP. Dochádza tým k nejakej zmene v spomínanom občianskom združení?

Až po hromadnom transfere hráčok mohol nový subjekt začať vykonávať tú činnosť, pre ktorú bol založený. V súvislosti s týmto krokom došlo i k podpisu reklamnej zmluvy medzi MBK a SCP, a. s. na rok 2003. Ide v nej o čiastku 15 miliónov korún, s pravidelným mesačným plnením. Jednou z podmienok tejto zmluvy je, že nový subjekt bude niesť plný názov MBK SCP Ružomberok. Ešte dodám, že vo výkonnom výbore tohto občianskeho združenia sú zamestnanci mestského úradu a SCP, a. s.

Keďže dotkli ste sa financií, môžete nám trošku viac prezradiť o zámeroch v tejto oblasti. Pribudnú k „balíku“ od generálneho reklamného partnera aj ďalšie korunky?

V tejto chvíli môžem povedať len toľko, že robíme kroky na oslovenie tých reklamných partnerov, ktorí v minulosti participovali na chode ružomberského basketbalového klubu. Chceme pripraviť s nimi stretnutie s cieľom prerokovania ďalšej možnej spolupráce. Túto záležitosť máme v pláne v najbližšom období. V týchto dňoch sú pre nás prioritou operatívne úlohy, súvisiace so zabezpečením podmienok pre jednotlivé družstvá, aby bezproblémovo mohli pokračovať vo svojich súťažiach a aj ich ukončiť. Zároveň sa rieši prechod, nami oslovených zamestnancov „starého“ klubu do „nového“.

Čo si sľubujete od mesta?

Dotkol by som sa tu jedného článku inominátnej zmluvy uzatvorenej medzi „starým“ a „novým“ klubom. V ňom sa mesto zaväzuje pokračovať v podpore basketbalu v takom rozsahu, ako doposiaľ. To znamená, že na jeho bedrách zostávajú predovšetkým nemalé náklady súvisiace s prevádzkou športovej haly Koniareň. Je tiež prísľub, že mesto poskytne aj určitú finančnú pomoc. V danej situácii však hovoriť o konkrétnych sumách, by bolo veľmi predčasné. V budúcnosti sa nevylučuje ani vstup ďalšieho významného reklamného partnera do ružomberského basketbalu.

Vieme, že zatiaľ ste sa s členkami A družstva žien dohodli na podmienkach do konca sezóny 2002/2003. Pripravujete už aj ďalšie rokovania s hráčkami so zreteľom na nový súťažný ročník?

Pri prvých rozhovoroch, týkajúcich sa prestupu do nového subjektu, sme dievčatá ubezpečili o našom záujme, aby v Ružomberku pôsobili aj naďalej. V súčasnom kádri prevahu majú ružomberské gymnazistky. Predpokladám, že ak naďalej budú mať rodičia zárukou športového napredovania svojich dievčat, tak minimálne najbližší súťažný ročník spoja s Ružomberkom. Všetko ale bude vecou rokovaní. Nikomu však nehodláme dávať nereálne sľuby. Otvorene budeme hovoriť o takých podmienkach, ktoré sa dajú splniť. Niektorým dievčatám sa však môžu zdať nevyhovujúce, pretože ich hráčska hodnota je oveľa vyššia. Plne to beriem. Lenže my môžeme žiť len z reálnych zdrojov a v žiadnom prípade nie na dlh. To je kľúčová zásada fungovanie mestského klubu, ktorá v žiadnom prípade nemôže byť nedodržaná.

A ako ste sa momentálne dohodli s hráčkami, ktoré prešli do MBK SCP?

Klub sa zaviazal im v najbližšom čase predložiť na podpis nové zmluvy od 1. marca do konca tejto sezóny. Zároveň sme dali sľub, že popri ich finančnom plnení, bude snaha tiež o likvidáciu predchádzajúcich záväzkov voči hráčkam, ktoré vznikli v prebiehajúcej sezóne, avšak len v súlade s možnosťami klubu. To isté platí i o zamestnancoch klubu, ktorí prechádzajú pod mestskú „strechu“.

Trénerka Jelena Mozgovová, ktorá momentálne zostala viac - menej osamotená, sa v masmédiách vyjadrila, že by k družstvu potrebovala aspoň organizačného pracovníka. Čo vy na to?

V súčasnosti trénerke pomáhame tak ako sa len dá. Snažíme sa jej byť maximálne nápomocní. Zatiaľ však celková personálna situácia nie je nijako ružová. Veď na šesť družstiev nám zostali iba dvaja tréneri, a to Mozgová a Vladimír Fraikor. V týchto dňoch je pred nami kopec vecí, ktoré treba riešiť za pochodu. Vyžadujú si nielen veľa energie, ale i množstvo času. Preto nemôže byť všetko zo dňa na deň ideálne.

S tým možno len súhlasiť. Ale ako to vyzerá s celým realizačným tímom družstva žien? V tomto smere totiž nemožno nič odkladať.

Tu by som rád uviedol, že MBK oslovil všetkých zamestnancov bývalého BK SCP, o ktorých má záujem, čiže chce s nimi ďalej spolupracovať. Čo sa týka realizačného tímu žien, už sme sa dohodli na ďalšom pôsobení lekára MUDr. Jána Meszároša a masérky Veroniky Ondečkovej.

Počítate s tým, že by Ružomberok aj v sezóne 2003/2004 štartoval v Európskej lige alebo inej kontinentálnej klubovej súťaži?

Podmienkou štaru v Eurolige je získať domáci titul. Preto teraz sa vyjadrovať k tejto téme, považujem za predčasné. Jednoznačne sme ale za získavanie medzinárodných skúseností, bez ktorých nemôže byť zabezpečený výkonnostný rast jednotlivkýň a v neposlednom rade i celého družstva. V prípade, že si Ružomberok vybojuje právo štartu v niektorej európskej klubovej súťaži, budeme hľadať cesty ako ju absolvovať.

Je známe, že jedným z poslaní MBK SCP je aj vrátiť sa k niekdajšej mládežníckej pyramíde. To znamená, že väčšia pozornosť bude venovaná aj na týmto kolektívom?

Áno, chceme sa vrátiť k niekdajšej pyramíde, od minižiačok, až po juniorky a ženy. Dnes je situácia taká, že ešte ďalšie tri žiacke družstvá zastrešuje Základná škola Zarevúca. Už pri našej transformácii bola školskému klubu daná ponuka, aby teraz došlo k zlúčeniu všetkých mládežníckych výberov do spoločného, mestského subjektu. Zatiaľ na ZŠ Zarevúcej si vyžiadali určitý čas na konečné rozhodnutie. Aj z toho dôvodu, že v sezóne 2002/2003 tu už bol zrealizovaný jeden hromadný prestup hráčok.

Ešte predtým, ako sa nevedelo, či v novom klube trénerský post príjme Natália Hejková, sa v kuloároch i v tlači hovorilo, že MBK má na túto funkciu prichystaného Borisa Žbirku. Čo bolo na tom pravdy?

Netajím, veľa vecí sme s Borisom Žbirkom konzultovali. On je jedným z nositeľov projektu spomínanej klubovej pyramídy. Dokonca tvrdí, že treba začať už od prípraviek. Z našich spoločných rokovaní vyplynulo, že ak ružomberský basketbal opäť vsadi na takúto komplexnosť, je záujem pána Žbirku v novom klube pracovať.

JÁN SVRČEK

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 2. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 3. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 5. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 6. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 7. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 8. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 20 059
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 572
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 18 015
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 534
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 609
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 354
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 597
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 485
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 414
 10. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 401
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Chaos v Mikulášskom hokeji, sezóna sa ale napokon začne

SZĽH neodobril prevod licencie z MHK 32 na ŠK 32, tak ako už bolo písané.

Generálny manažér MHK32, Milan Čanky.

Najväčšie mesto na Liptove sa nebude uchádzať o štátnu bezúročnú pôžičku

Liptovský Mikuláš sa bude musieť zaobísť bez štátnej finančnej pomoci určenej na krytie výpadkov príjmov dane z fyzických osôb pre koronakrízu.

Poslanci odmietli prijať bezúročnú pôžičku.

Na Námestí mieru a dome kultúry pribudne zeleň

Mesto Liptovský Mikuláš začne na jar budúceho roka s revitalizáciou Námestia mieru. Na dome kultúry zas pribudne zelená stena.

Do parku na námestí pribudnú tri lavičky a zeleň, konkrétnemu usporiadaniu parkového sedenia dalo hlas 980 ľudí.

Primátor s poslancami sa dohodli, po dvoch rokoch sa môžu začať prideľovať nájomné byty

Takmer dva roky viazlo prideľovanie nájomných bytov v Liptovskom Mikuláši, od začiatku volebného obdobia sa totiž nepodarilo sfunkčniť príslušnú bytovú komisiu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Protestným pochodom ľudia v Trenčíne bojovali za práva všetkých zamestnancov

Protestný pochod za práva všetkých zamestnancov usporiadala v Trenčíne Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky.

Dnešná nehoda zablokovala hlavný cestný ťah

Na ceste I/11 došlo ráno k dopravnej nehode, pri ktorej sa zrazili kamión s osobným motorovým vozidlom.

Už ste čítali?