Liptovský Mikuláš - ) bude čoskoro bez práce. Od 1. marca im totiž začína plynúť výpovedná lehota. O príčinách hromadného prepúšťania sme sa porozprávali s riaditeľom VTÚ Petrom Varhoľákom.
„Skutočne môžem potvrdiť, že k 1. 3. dostalo výpovede 85 civilných a 16 vojenských pracovníkov nášho ústavu. Ide o všetkých zamestnancov kuchyne, ošetrovne, 60% zamestnancov správy budov, 40% pracovníkov protypového závodu ako aj 15% odborných pracovníkov z oblasti výskumu a vývoja,„ hovorí P. Varhoľák.
Podľa jeho slov túto situáciu predpokladali už pri tvorbe armádneho modelu 2010, ktorého autorom je Ministerstvo obrany SR. V ňom sú totiž stanovené celkové počty zamestnancov armády a armádnych organizácií. A práve tieto limity znamenajú v týchto dňoch koniec pracovného pomeru pre stovku pracovníkov jedného z troch výskumných ústavov armády na Slovensku.
Marcovým prepúšťaním sa však znižovanie stavov nekončí. Ešte v tomto roku je totiž plánované ďalšie prepúšťanie, ak sa plány armády nezmenia. Vojenský technický ústavy by však napriek tomu nemal úplne zaniknúť. „V rezorte armády je pre nás naďalej dosť práce. Netrpíme nedostatkom objednávok,„ tvrdí P. Varhoľák.
Ministerstvo obrany po prvýkrát prepúšťalo vo Vojenskom technickom ústave v roku 1994, kedy o prácu prišlo 70 ľudí.
Z pôvodných 450 zamestnancov dnes ostane len necelých 200. Aj to zrejme len do konca roka.
Na Slovensku fungujú tri vojenské technické ústavy. Práve liptovskomikulášky ústav zasiahlo prepúšťanie najradikálnejšie. Pritom ide o jediný ústav, ktorý dokáže od zadania úlohy zabezpečiť kompletnú realizáciu produktu vrátane jeho výroby. ZUZANA ZIMÁNIOVÁ