Liptovský Mikuláš - (CČSH) je úzko spojená so vznikom 1. Československej republiky. V roku 1920 ju založil Dr. Karel Farský a v období 1. ČSR bola po rímskokatolíckej cirkvi druhou najpočetnejšou v štáte, mala okolo milióna členov. Vplyvom politických pomerov v období vojnového Slovenského štátu a po 2. svetovej vojne na Slovensku oficiálne zanikla. Na území protektorátu ďalej pôsobila ako Cirkev Českomoravská, po vojne opäť československá, po roku 1968 si k názvu pripája „husitská“, aby zvýraznila svoj reformačný charakter a poslanie. V súčasnosti má CČSH svoju fakultu na Karlovej Univerzite v Prahe. Na území Liptova mala CČSH svoju náboženskú obec v Liptovskej Osade, kde dodnes stojí kostolík a fara.
Na Slovensku pôsobí diecéza CČSH na čele s biskupom v Bratislave, táto náboženská obec združuje veriacich z celého západného Slovenska. Náboženská obec CČSH v Košiciach sa reaktivovala po šesťdesiatich rokoch v roku 1997 a jej prvým farárom sa stal Mgr. Miroslav Hargaš ThLic., ktorý zaopatruje celý východný dištrikt cirkvi. M. Hargaš je ev. a. v. kňaz, ktorý v CČSH slúži v rámci ekumenickej pomoci a výmeny. CČSH v Košiciach je členom ekumenického spoločenstva, ktoré organizuje rôzne spoločné akcie, napr. na Veľký piatok Pašiový sprievod mestom Košice.
V polovici januára sa na Slovensku konal Aliančný modlitebný týždeň za jednotu kresťanov, do ktorého sa aktívne zapojili aj veriaci z L. Mikuláša a spoločné modlitby sa konali postupne v rímskokatolíckom, evanjelickom a. v. a baptistickom spoločenstve veriacich.
CČSH sa aktívne zúčastňuje na ekumenickom snažení aj v Liptove a Turci, kde sa pri ostatnom sčítaní ľudu k CČSH prihlásilo vyše sto členov. Ako hovorí M. Hargaš, aj toto, hoci neveľké číslo ho vyzýva a zaväzuje k zodpovednosti za týchto zatiaľ anonymných kresťanov. „Doba ponúka vystúpenie z anonymity a CČSH ako vyznavačská cirkev aj v duchu svojho reformačného snaženia chce a ponúka svoju službu týmto kresťanom žijúcim v diaspore. Vedie nás k tomu aj fakt, že je tu pomerne nekontrolovateľné množstvo rôznych pseudonáboženstiev a kresťanských snažení a zoskupení. Po známom historickom vákuu chápeme istú neinformovanosť, a preto ponúkame a pozývame do spoločenstva vieroučne stabilného, jasného a aj historicky osvedčeného a potvrdeného. Činnosť našej cirkvi nie je obmedzená na Bohoslužobný rámec, ktorý je prvoradý, ale v štruktúre náboženského života našej cirkvi je aj vzdelávanie, evanjelizácia a prirodzene, vonkajšia i interná misia. Bolo by dobré, keby sa doteraz anonymne žijúci členovia cirkvi, ktorí prejavili svoj vzťah, vnútorné cítenie a spolupatričnosť pri sčítaní ľudu vystúpili z tejto anonymity a nadviazali tak na prerušenú kontinuitu z rokov minulých a prihlásili sa u mňa, ako duchovného CČSH so zámerom obnoviť činnosť CČSH v regiónoch Liptova a Turca„, hovorí M. Hargaš a dodáva: „Naše spoločenstvo je schopné duchovne zaopatriť a zintenzívniť kontakt s cirkvou, ktorá má bohatú históriu a aj v súčasnej frekvencii rôznych náboženských a filozofických prúdov má čo ponúknuť a umožniť tak plnohodnotný život. Aj skúsenosti z novodobej, súčasnej košickej ekumény potvrdzujú, aj v súvislosti s uplynulým Aliančným týždňom, že služba CČSH je prínosom a konštantnou kvalitou kresťanskej viery v modernom živote.„ PETER ŠPANKO