Liptov - orolezeckú verejnosť so závažnou problematikou prevencie lavínových nebezpečenstiev v našich horách vydal Horský internetový klub (HIK) v spolupráci so Strediskom lavínovej prevencie (SLP) a Horskou záchrannou službou (HZS) prvú slovenskú lavínovú kartu s názvom „Stoj alebo Choď“.
Preventívnu lavínovú kartu, ktorá uzrela svetlo sveta v uplynulých dňoch, už môžu pre väčšiu bezpečnosť používať prví vysokohorskí turisti. Karta obsahuje dôležité informácie so stupnicou lavínového nebezpečenstva, informáciou o najnebezpečnejších miestach v našich veľhorách, ako aj telefónnymi číslami na horskú záchrannú službu.
„Začiatkom leta 2002 som sa zúčastnil na pracovnom stretnutí v SLP Horskej služby v Jasnej s pracovníkmi Tirolskej lavínovej služby. Našim rakúskym kolegom sme ukázali Žiarsku dolinu a Lomnické sedlo, aby videli niektoré naše lavínové svahy. Okrem toho, vymenili sme si s nimi informácie z rôznych oblastí lavínovej problematiky. Dotkli sme sa aj prevencie, vzdelávania, informatiky, ale aj najčastejšie používanej výstroje a výzbroje pri komplikovaných vysokohorských výstupoch,„ vysvetlil nám momenty, ktoré predchádzali vydaniu lavínovej karty jeden z autorov tejto myšlienky Ing. Milan Lizuch z firmy Microstep-MIS, SnowInfo zaoberajúcej sa zostavovaním snehového spravodajstva z lyžiarskych stredísk.
Zahraniční profesionáli lavínovej prevencie oboznámili svojich slovenských kolegov aj s dvoma metodickými pomôckami v lavínovej prevencii. Sú nimi karty: Snowcard a hlavne „Stop or Go„ Card. Ďalej spolu hovorili o siedmich existujúcich metódach pre plánovanie túr vo vysokohorskom prostredí. Na základe nich vznikajú konkrétne opatrenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť turistov aj v náročnom vysokohorskom teréne.
„Potom sme už len zabezpečili preklad rakúskej karty a vypracovali návrh slovenskej verzie doplnenej o základné informácie a pojmy z oblasti lavínovej problematiky. Tie sme sa rozhodli zaradiť vzhľadom na skutočnosť, že u nás je „lavínová gramotnosť„ oveľa nižšia ako v alpských krajinách,„ dodal M. Lizuch.
Po záverečných prekladoch v novembri minulého roku sa pracovná verzia lavínovej karty dostala na posúdenie a pripomienkovanie aj do rúk náčelníka SLP Jána
Peťu a náčelníka HZS Jozefa Janigu. Na základe ich odborných rád a záverečných doplňujúcich úprav vznikla slovenská lavínová karta „Stoj alebo Choď“.
Autori i realizátori myšlienky veria, že lavínová karta, na vydanie ktorej sa na Slovensku čakalo, prispeje k osvete a väčšej prevencii i opatrnosti nielen medzi skialpinistami a horolezcami, ale aj v radoch širokej verejnosti.
VLADIMÍR BUZNA