Ružomberok – tredu ráno počas štrajku prázdnotou.
„Ľudia sa mali ako dozvedieť o tom, že budeme štrajkovať,„ povedal nám jeden z tamojších štrajkujúcich železničiarov. Cestujúci vopred vedeli, že vlaky chodiť nebudú, a tak sa tu zbytočne nezdržiavali a radšej si na neďalekej autobusovej stanici počkali na skoré ranné spoje.
Predpoklad, že cestujúci budú počas železničiarskeho štrajku viac využívať služby „sadky„, sa však nepotvrdili. Na nástupišti bol ruch ako obyčajne, viac ľudí nastupovalo na autobusy kvôli preprave do práce alebo školy.
V odstávke na koľajniciach ružomberskej železnice ostali stáť dva rýchliky: Zemplín z Humenného do Bratislavy s pravidelným odchodom z Ružomberka o 2:46 a Ružín z Bratislavy do Košíc s odchodom 2:40, ktoré tu „spali„ celých šesť hodín.
Vestibul železničnej stanice bol prázdny, až na dvoch – troch študentov čakajúcich v teple na autobusové spoje a upratovačku, ktorá i napriek štrajku umývala svedomito podlahu čakárne.
Štrajkujúcich železničiarov ste mohli stretnúť jedine v dopravnej kancelárii. Tunajšia Železničná polícia nezaznamenala v súvislosti so štrajkom žiadne incidenty, ktoré by musela riešiť.
„Všetko sa uskutočňovalo v pokojnej atmosfére,„ informovali nás pred deviatou dopoludnia v mraze postávajúci ružomberskí železničiari. „Prvé vypravenie vlaku závisí od rýchlosti vytvorenia vlakovej cesty a prekontrolovania technického stavu vlakovej súpravy,„ povedala členka tamojšieho štrajkového výboru Alžbeta Lebiedzová.
Výpravcovská píšťalka sa na ružomberskej stanici ozvala krátko pred pol desiatou dopoludnia, kedy zo stanice po šesťhodinovom odpočinku odišiel prvý rýchlik č. 601 Ružín z Bratislavy do Košíc. Ružomberskí železničiari počas minulotýždňového štrajku nevypravili 16 vlakov osobnej dopravy, z ktorých bolo desať rýchlikov. VLADIMÍR BUZNA