Sobota, 18. august, 2018 | Meniny má Elena, Helena

S trénerkou basketbalistiek SCP Natáliou Hejkovou

Bol to váš najhorší výkon v tejto euroligovej sezóne? Ako to vlastne vyzeralo na šopronskej palubovke?

Áno, určite bol najslabší. Dievčatá začali katastrofálne. S pribúdajúcimi minútami sa síce hra ako tak vyrovnala, ale pre ďalší vývoj zápasu to nič neznamenalo. S veľkým úsilím sa nám podarilo bodovo dotiahnúť na Šopron. Žiaľ, v závere sme už hrali úplne chaoticky, bez akejkoľvek myšlienky. Aj napriek tomu, že v tretej štvrtine sa dievčatá dostali i do vedenia a tak psychická výhoda mala byť na ich strane. V poslednej desaťminútovke sme nedokázali ubrániť najmä Bogojevičovú, ktorá zaznamenala niekoľko košov za sebou a Baloghovú. Bolo vidno, že súper má veľmi dobre zmapovanú našu hru. Predovšetkým sa zameral na ubránenie Bielikovej, Veselovej a Kováčovej. V prvých dvoch prípadoch sa mu to aj podarilo. Keďže naše ostatné hráčky, čiastočne až na Pavlíčkovú, nedokázali absolútne nič, taktika Šopronu slávila svoj úspech. Z „vonkajších“ hráčok doslova vybuchli Michulková a Číkošová.

Čiže Baloghová a Bogojevičová boli hlavnými strojkyňami výrazného víťazstva Šopronu?

Bogojevičová nehrala celý zápas, ale v jeho druhej polovici a najmä v rozhodujúcich chvíľach bola veľkým „jazýčkom“ na váhach. To isté platí i o Baloghovej. O tú sa ale súper opieral už aj v prvom polčase. Baloghová, hoci mala na svojom konte štyri osobné chyby, stretnutie dohrala. Nijakým spôsobom sme ju nedokázali „dostať“ z ihriska.

Možno povedať, že ešte ide o dopad „sviatočnej“ prestávky na prelome rokov, ktorá navyše bola sprevádzaná neplánovanými tréningovými výpadkami niektorých hráčok?

Jedno s druhým súvisí. V závere uplynulého roka družstvo bolo v hernom „laufe“. To je však iba jedna strana mince. Momentálne nás kvária všeliaké drobné choroby a zranenia. „Euroligový“ káder nie je široký a tak každý zásah do neho je okamžite veľmi citeľný.

Keďže po troch štvrtinách na tabuli svietil stav 47:44, nevyzeralo to opticky pre ružomberský kolektív beznádejne. Veď trojbodový rozdiel ešte nič neznamená. Čo vy na to?

Celý zápas z našej strany nestál za nič. Posledná štvrtina bola už len vyvrcholením trápenia družstva. V nej sme hrali úplne bez hlavo, chaoticky. Súper zväčša išiel do otvorenej obrany a aj úspešne zakončoval. V tomto stretnutí dievčatá stratili až 21 lôpt, a to na Euroligu je strašne veľa. Dve minúty pred koncom som družstvo upozorňovala, že potrebujeme prehrať menej ako o desať bodov. Tento môj apel, však ešte akoby viac hráčkam zviazal ruky. A bol pre družstvo tým posledným klincom do rakvy. Dievčatá v posledných fázach chceli za každú cenu bodovať a zmierniť prehru. Lenže prinieslo to opačný efekt. Súper svoj náskok ešte zvýraznil. A to ma najviac mrzí.

Nenašla sa vo vašom družstve hráčka, ktorá by dokázala zmobilizovať aj ostatné a „zdvihnúť zástavu“ celého kolektívu?

Tentokrát naozaj nie. Doteraz v krízových okamihoch to na seba zobrali Bieliková a Veselová, plus Palvlíčková. V Šoproni ale úplne zlyhali naše „vonkajšie“ hráčky. Akonáhle sa chytila Pavlíčková, sme výsledok otočili. Vzápätí sa ale aj ona na palubovke „stratila“, akoby nevládala. A nedalo sa s tým nič urobiť.

Možno povedať, že Šopron vo vašich vzájomných dueloch mal dve tváre?

Musím priznať, že doma GYSEV zahral veľmi dobre, hlavne v obrane. Maďarský tím, v ktorom počas sezóny došlo k zmene trénera, keď Sándora Farkasa nahradil Dirk Bevilaqua, mal jednoducho nôž na krku. V Šoproni totiž zatiaľ nevládne spokojnosť s výsledkami družstva nielen v Eurolige, ale ani v domácej súťaži. Domáce basketbalistky hrali skutočne nadoraz.

Môžete nám prezradiť, čo ste si vy pred stretnutím predsavzali?

Cieľ bol dobre začať a súper pritlačiť. To nám ale absolútne nevyšlo. Naopak, domáci tím sa postavil na nohy po dvoch trojkách Baloghovej. Škrie ma, že po situáciách, na ktoré som dievčatá upozorňovala. Už tu vznikla obrovská nervozita a tá sa potom tiahla celým zápasom.

Pripomeňme si, že Ružomberok v Šoproni prvý raz vyšiel v tejto sezóne na súperovej palubovke naprázdno...

Áno, naša doterajšia bilancia, vzhľadom na celý kopec známych problémov, je aj pre mňa prekvapujúca. Skôr by som jej ešte dala prívlastok „úžasná”. Ani v predchádzajúcich sezónach, keď k dispozícii bol silnejší káder, nebýbali takéto úspešné výsledky vonku pravidlom.

Zajtra o 17. hod. privítate v 9. kole B skupiny španielskeho majstra Ros Canares Valencia, ktorý vo štvrtok zdolal doma talianske Schio 65:47. Len mimochodom, Valencia momentálne len bod stráca na Ružomberok. V prvom vzájomnom stretnutí basketbalistky SCP vyhrali na španielskej pôde 64:54. Ako to bude vyzerať v odvete?

Čaká nás ďalší ťažký zápas. Vlastne, ktorý je v súčasnej Eurolige ľahký? Ide o mimoriadne vyrovnanú súťaž. Každé družstvo má aj nejaké výkyvy. Je možné, že Valencia si ich „vyčerpala“ na začiatku a teraz je už skonsolidovaným tímom. Doma by sme ale v každom prípade mali byť úspešní. Pretože ak na vlastnej palubovke nebudeme vyhrávať, nedostaneme sa ani do prvej štvorky. -svr-