Liptovský Mikuláš - o novom evanjelickom gymnáziu, dala sa zhrnúť slovami: veľa nových nápadov, ale aj veľa problémov. Preto sme oslovili riaditeľku Dr. Soňu Barániovú, aby nám prezradila, ako sa vedenie školy vysporiadalo s počiatočnými starosťami.
Čím vás prvý polrok fungovania školy potešil najviac?
Atmosférou, ako v zborovni tak aj v triedach. To je vždy najdôležitejší a aj najzraniteľnejší faktor. Sme v škole prevažne tí, ktorých teší, že môžu niečo nové tvoriť a v mene toho sme v niektorých súvislostiach trpezliví.
Nakoľko pravdivé sú chýry o zrušení základnej školy a nízkom záujme o štúdium vo vašom gymnáziu?
Ľudia sa musia naučiť zisťovať správne informácie na správnych miestach, nie z nejakých rečí. Verím, že rodičom bude stále viac a viac záležať na kvalite vzdelania pre deti, napriek dochádzke, napriek vyššiemu poplatku ZRPŠ i napriek akýmsi prednovembrovým rajonizáciám. Pre naše školy to znamená formy, nie zrušenie. Ide o vybudovanie silných ročníkov 1. - 4., v ktorých budeme cieľavedome vychovávať deti pre bezproblémový prechod do osemročného gymnázia a neskôr na päťročné bilingválne gymnázium, slabších na stredné školy.
Výhodou navštevovania evanjelickej základnej školy bude, že pri prijímaní na gymnaziálny typ štúdia budú zvýhodnení žiaci s prospechom do 1,5 len z evanjelickej základnej školy. Teda nie zrušenie, ale efektívna transformácia. Plne podliehame okrem cirkevnej aj štátnej legislatíve aj inšpekcii. Budeme teda hodnotení podľa výsledkov. To znamená, že nemôže pokračovať prax typu, keď si ako školy alebo ako rodičia nedáme rady, zapíšeme dieťa do cirkevnej školy. A nech sa niekto iný cíti zodpovedný za to, čo sme nedokázali.
Nie sú to privysoké ciele?
Je to obyčajný pragmatický záver tridsaťročnej praxe. Iste to nebude jednoduché, ale napĺňa to len Štúrove slová: „My chytili sme sa do služieb ducha a preto musíme prejsť cestu života tŕnistú.„
Veríme, že bude pribúdať tých, ktorí pomáhajú. Veď sme tu pre deti všetkých občanov regiónu. Dvadsať percent našich študentov je iného vierovyznania, ale spolužitie viacerých konfesií pod jednou strechou je lekciou pre starších. Bohužiaľ, nie vždy vek a vzdelanie znamenajú múdrosť... -zz-