Sobota, 19. január, 2019 | Meniny má Drahomíra, Mário

Vydreté piate víťazstvo nášho majstra

To, čo trénerka ružomberského tímu Natália Hejková

Ružomberok - viackrát pred stretnutím 7. kola B skupiny s Lietuvosom Vilnius zdôrazňovala, sa aj naplnilo. Pohyblivý litovský šampión bol pre basketbalistky SCP veľmi nepríjemným súperom. Aj preto, že ich po dlhšej euroligovej pauze a sviatkoch nezastihlo stretnutie v takej „fazóne„ ako záver roka. Na zreteľ však treba zobrať aj niekoľko dôležitých faktov. Alena Kováčová mala za sebou vyše mesačnú vynútenú zápasovú prestávku kvôli výronu v členku, Sanja Veselová s družstvom netrénovala dva týždne (bola doma v Juhoslávii a jej pobyt sa neplánovane predĺžil pre úmrtie starej mamy), Luisa Michulková sa len dávala dokopy po hnisavej angíne, Michaela Pavlíčková prekonala prechladnutie a Luciu Láskovú na pár dní vyradil z tréningového procesu výron z ligového duelu s Popradom.

Lepšie začali Litovky, ktoré za necelé dve minúty viedli 4:0. Úvodný domáci kôš na začiatku 3. min. zaznamenala Bieliková po samostatnom vniknutí. Po trojke Muraškinovej bolo 2:7. V 5. min. sa Veselová spoza trojbodového oblúka postarala o prvé ružomberské vedenie v tomto stretnutí - 9:8. Kto si ale v pomerne riedko zaplnenom hľadisku myslel, že už prichádzajú chvíle „Ruže„ veľmi sa mýlil. Úplne voľná Valužyté „otočila„ na 9:10, a to bol začiatok 10-bodovej šnúry Vilniusu. Tú neprerušil ani domáci oddychový čas, v ktorom N. Hejková zdôrazňovala dievčatám, že je to bez obrany a pohybu. Po trojbodovom pokuse Muraškinovej viedli hostky v 8. min. 18:9 a o malú chvíľu mali vôbec najvyšší, jedenásťbodový náskok - 22:11. V závere prvej štvrtiny sa o skorigovanie nepriaznivého stavu postarali Michulková a Veselová.

Začiatok druhej štvrtiny jednoznačne patril domácim basketbalistkám. Tie štvorminútovku vyhrali 10:1 a už to v Koniarni bolo oveľa veselšie. Na tabuli svietil stav 26:23. Keďže Ružomberčanky sa ani v ďalšom priebehu „nezabudli„ na svoje útlmové fázy, všetko bolo aj trojbodového vedenia Vilnius - 26:23. Chvíľku koše padali na oboch stranách, aby koncovka prvého polčasu vyznela v prospech hostiteliek. Tie v rozpätí troch minút zmenili stav z 31:32 na 38:32.

Druhopolčasové dejstvo trojkou odpálila Muraškinová. V 24. min. však Ružomberčanky viedli o osem bodov (43:35), o tri minúty neskôr sa svojmu súperovi o vzdialili o desať bodov (51:41) a dve minúty pred naplnením tretej štvrtiny ich náskok narástol až na 15 bodov (58:43). Po tejto parádnej epizóde SCP sa zdalo, že litovský osud sa naplnil. To by ale Hejkovej tím si nesmel vybrať ďalší „oddychový čas„. Ružomberským dievčatám sa absolútne prestalo dariť, čo súper stopercentne využil. Doslova stal z kolien, keď úsek od 30. do 34. min vyhral 17:0. Čiže Vilnius išiel zase do vedenia - 60:58. Ešteže v pravý čas sa domáceho basketbalistky zbavili nevídaného herného kŕča a hlavne silou vôle zakontrovali. Michulková vyrovnala, Kováčová upravila na 62:60 a po skevlých trojkách Veselovej a Michulkovej v 36. min. Ružomberčanky mali k dobru veľmi nádejných osem bodov - 68:60. Keď do záverečného klaksónu chýbalo 1:40 min. Nikonovaite stiahla na rozdiel štyroch bodov - 70:66. A keď po Bielikovej strate lopty neprišla pohroma pre domáci kôš, naopak vzápätí Pavlíčková zmenila skóre na 72:66, piate víťazstvo „Ruže„ po dramatickej zápletke malo už naozaj reálne kontúry. Potom Michulková premenila jednu šestku a na druhej strane Marčauskaité spálila „tutovku„. Po dva úspešné trestné hody Kováčovej a Pavlíčkovej boli „bodkou„ tohto zaujímavého, hoci basketbalovo nie najskvostnejšieho duelu v Koniarni. JÁN SVRČEK

Výstava, ktorá dokáže zaujať deti aj na tri hodiny

Oplatí sa trocha pritlačiť na veľké železné dvere do Galérie Kolomana Sokola na liptovskomikulášskom námestí, najmä ak tak urobíte s deťmi. Nevstúpite do klasickej galérie či obrazárne, ale dobre
premysleného detského sveta.

Dopravu v okolí ropných plošín kontrolujú aj Liptáci

Liptov neznamená len cestovný ruch, služby pre turistov alebo výrobné závody. Darí sa u nás aj menším firmám s inou a zaujímavou pridanou hodnotou, hoci sa o nich hovorí menej.

Plesový kalendár Liptova

Chcete si zaplesať? Pozrite si, aké plesy sa chystajú v Liptove pre sezónu 2019.

Viacero liptovských obcí vyhlásilo mimoriadny stav

Sneh skomplikoval dopravu, autobusy na hornom Liptove zapadli. V Liptovskom Mikuláši zasadal krízový štáb, na území celého mesta vyhlásili III. stupeň aktivity.