Nižná Boca – „túrneho života Nižnej Boce a tiež predstavenie práce miestnych remeselníkov, ľudových umelcov a detského aranžérskeho krúžku bolo cieľom podujatia Bockých dní“, vysvetľuje Martina Mäsiarová, jedna z hlavných organizátoriek dvojdňového podujatia, ktoré sa uskutočnilo 27. - 28. decembra.
Návštevníci počas Bockých dní mali možnosť vidieť nielen práce rezbára Dalibora Novotného z Liptovského Hrádku, ale i samotného autora pri práci, priamo pred divákmi. Mnohých určite zaujali vystavené fotografie Karola Kállaya, ktorý sa fotografovaniu Nižnej Boce venuje už dlhé roky. Za pozornosť stáli aj obrazy Gabriely Brtkovej, ktorá na nich zachytila malebné prostredie obce. Osemdesiatpäťročná Etela Böhmerová zasa do nádielky Bockých dní prispela napečením tradičných koláčov – potrtajov, ktoré vie dnes pripraviť už len máloktorá gazdiná.
Medzi zaujímavosti určite patrila aj originálna stará raznica z roku 1683 (podľa jej odtlačku dali vyrobiť pečatný prívesok na kľúče, ako priepustku do Bockej doliny), vianočná ozdoba z roku 1940, ktorú vo svojom obchode predávali Trégiarovci, liptovské zvonce, črpáky, opasky či pracky. Návštevníci Bockých dní mohli ochutnať aj Bockú koreňovicu, ktorá má podľa etikety: dosť %, vyrába sa podľa presnej receptúry a má liečivé účinky.
Podujatie zorganizovali Občianske združenie Ramža, Obecný úrad Nižná Boca a Neformálna skupina žien Rodinné šťastie. Pre návštevníkov pripravili členovia detského aranžérskeho krúžku Fantázia, ktorý vedie Martina Mäsiarová milé drobnôstky: sušené lupienky, čajové kytičky, silvestrovské medovníčky, moduritové ozdoby…
„Nižná Boca nie je typická liptovská dedina ako, povedzme, Važec alebo Východná. Nemáme vlastný kroj a tradičné ľudové piesne. Je to typicky banícka obec, v ktorej sa ťažilo zlato a striebro, koncom 13. storočia bola osídlená nemeckým obyvateľstvom a preto tradičné odevy aj ľudové zvyky mali mestskejší charakter. Preto takýmito podujatiami, ktoré organizujeme aj počas veľkonočných sviatkov, chceme mladším obyvateľov a návštevníkom bockej doliny priblížiť súčasný kultúrny život a oživiť historické tradície„, dodáva Martina Mäsiarová.
EVA PETRANOVÁ