Profesionálni cyklisti privítali rok 2003 v bockej doline

Exkluzívne pre týždenník Liptov s Jánom Svoradom,

Peter Privara: „V najlepšom treba prestať„

Na silvestrovskej „cyklopárty„ nechýbal ani bývalý dlhoročný reprezentant v cyklistike Peter Privara z Bratislavy. „Podobná zostava cyklistov ako dnes, sa stretáva pri rôznych príležitostiach už asi dvanásť rokov„, hovorí muž, ktorý s aktívnou športovou činnosťou skončil pred desiatimi rokmi.

„Asi týždeň po novembrovej revolúcii v osemdesiatomdeviatom som sa začal cyklistike venovať profesionálne v tíme Varta Viedeň. V porovnaní s Jánom Svoradom alebo Pavlom Padrnosom som o čosi starší, preto som už v roku 1993 skončil s cyklistikou. Povedal som si, že v najlepšom treba prestať„, spomína Peter Privara.

Po návrate na Slovensko absolvoval rôzne manažérske kurzy a začal podnikať v obchode so športovým tovarom. Časom sa však jeho obchodné aktivity vyselektovali na špecializovaný tovar pre cyklistov. Takže istým spôsobom ostal bicyklom verný až dodnes.

Zo svojich skúseností sa na vývoj slovenskej cyklistiky dnes nepozerá veľmi optimisticky: „Podľa môjho názoru, na Slovensku chýbajú tréningové strediská cyklistiky, nie sú tu takmer žiadne špecializované školy či triedy, ktoré by mohli navštevovať záujemcovia o tento šport. A to je škoda, pretože takmer každé dieťa má bicykel. Mnohé z nich sú talentované, ale ich talent nemá kto podchytiť a ďalej ho rozvíjať„, zamýšľa sa Peter Privara.

A čo pre bývalého profesionálneho cyklistu a súčasného úspešného podnikateľa znamenajú Vianoce: „Pre človeka, ktorý sa takmer celý život potĺka po svete, hoci aj to je veľmi pekné, znamenajú najkrajšie sviatky v roku stretnutia s rodinou, rodičmi. Alebo spoločný pobyt na chate v horách. Deti zaujíma najmä, čo je pod stromčekom. Pre nás dospelých je dôležité to, s kým Vianoce strávime„, dodal na záver Peter Privara.

Ján Svorada: „Byť druhý vlastne znamená prehrať„

Životného kréda: „Byť druhý vlastne znamená prehrať„, sa drží profesionálny cyklista Ján Svorada. Jeho krédo prezrádza aj Jánovu neprehliadnuteľnú vlastnosť, ktorou je perfekcionizmus. Aj vďaka nej má za sebou už dvanásť úspešných sezón cyklistického profesionála.

Výnimočnú príležitosť stretnúť sa s Jánom Svoradom sme mali po vianočných sviatkoch, keď pricestoval do bockej doliny spolu so svojou rodinou a priateľmi cyklistami privítať nový rok 2003 v penzióne Radovica.

Ján Svorada sa narodil v Trenčíne v roku 1968. „Zo Slovenska som odišiel na vojenčinu do Brna, zabýval som sa tam, našiel som si tam manželku a prakticky odvtedy tam žijem. Na Slovensko sa vraciam len sporadicky, na návštevu k rodičom, ktorí žijú v Bratislave. Alebo si občas s priateľmi vyrazíme osláviť Silvestra a príchod nového roka, tak ako tento rok do bockej doliny, minulý rok sme boli v Krpáčove„, vysvetľuje svoju prítomnosť v liptovskom regióne tridsaťštyriročný profesionálny cyklista.

Prvýkrát sa zúčastnil cyklistických pretekov ako dvanásťročný v Bratislave. Na prahu dospelosti sa umiestnil v cestných pretekoch v Casablance v Maroku na svetovom šampionáte ako piaty. Keď mal 21 rokov absolvoval prestížne preteky amatérskej svetovej cyklistiky – Course de la Paix, Preteky mieru. Talentovaný Ján Svorada na nich triumfoval, pričom v celkovom hodnotení skončil na prvom mieste. Práve tento výsledok bol významným pre jeho prestup do sveta profesionálnej cyklistiky.

Ako dvadsaťdvaročný získal prvé profesionálne angažmá v svetovej cyklistike v talianskom tíme Colnago – Lampre – Sopran. V tomto tíme, hoci pod meniacimi sa sponzorskými názvami, má Ján Svorada za sebou už 12 úspešných sezón.

To je v skratke cesta Jána Svoradu ako úspešného cyklistu. Nás však zaujímalo, aj to, čo pre takú významnú športovú osobnosť, akou nepochybne je, znamenajú Vianoce.

„Vianočný čas pre mňa predstavuje vidinu rodinného krbu. Celý rok jazdím po svete, absolvujem okolo sto pretekov okrem tréningov a v podstate som takmer pol roka mimo domova. Preto mám rád sviatky v kruhu rodiny„, hovorí Ján Svorada a dodáva, že počas roka sa čoraz menej stretáva aj so svojím jedenásťročným synom Janom. Ten sa venuje zjazdovému lyžovaniu a trénovať chodí na ľadovce, preto si jeden druhého počas roka veľa neužijú. Spolu s manželkou Radkou majú Svoradovci ešte päťročnú dcéru Katarínu.

Aký bol pre Jána Svoradu uplynulý rok 2002? „V zásade nebol iný ako predchádzajúce roky. Bol to však jeden z posledných rokov, ktoré budem ešte pôsobiť ako profesionálny cyklista. Mám tridsaťštyri rokov a bicyklovať budem ešte dva-tri roky. Profesionálna cyklistika na čiastočne odlučuje od rodiny, preto sa teším, že po skončení cyklistickej kariéry, budem viac času tráviť s rodinou„, zamýšľa sa Ján Svorada a pokračuje: „Na druhej strane, moje dobré výsledky v uplynulom roku, ktoré som v cyklistike dosiahol, ma motivujú ešte nejaký ten rok súťažiť. Pretože viem, že stále dokážem vyhrávať.„

Určite si mnohí priaznivci cyklistického športu spomínajú (aj keď to bolo už v roku 2001) na Svoradove víťazstvo v etape Tour de France v Paríži na Champs d´Elyssés. „Vyhrať práve túto etapu bolo pre mňa veľkým zážitkom, pretože na atmosféru v Paríži, ktorá tam bola, budem spomínať celý život. Jednoducho, na také niečo sa nedá zabudnúť„.

A čo Ján Svorada očakáva od tohto roku? „Chcem, aby sa mi podarilo vyhrávať ďalšie preteky a čím dôležitejšie vyhrám, tým budem radšej. Zmenou pre mňa bude, že sa nezúčastním Tour de France, ale budem jazdiť preteky Giro d´ Italia„, konštatuje Ján Svorada a dodáva, že na tento rok má zmluvu s talianskym tímom už podpísanú a bol by rád, keby sa mu ju podarilo predĺžiť o ďalší rok.

Ako Slovák, žijúci v Českej republike, na margo desiateho výročia rozdelenia krajín, Ján Svorada povedal: „Rozdelenie Československa nevnímam ako nejaký medzník. Vyrastal som česko-slovenskom prostredí, môj otec je Slovák a matka pochádza z Moravy, takže ako dieťa som chodil od jednej babičky k druhej. Neskôr som chodil na preteky do Českej republiky, mám odtiaľ manželku a žijem tam. Na Slovensku mám zase rodičov, veľa priateľov a kamarátov. Takže rozdelenie Československa vnímam len vtedy, keď prechádzam hranicou a musím tam vystáť často dlhý rad.„

Pavel Padrnos: „Lance Armstrong je úplne normálny chalan„

Silvestrovskú noc a príchod roku 2003 strávil v Liptove aj ďalší profesionálny cyklista Pavel Padrnos z Ostopovíc pri Brne. Fanúšikovia cyklistického športu vedia a ostatným pripomenieme, že Pavel Padrnos jazdí v tíme najúspešnejšieho amerického cyklistu, štvornásobného víťaza Tour de France, Lancea Armstronga.

„Lance Armstrong má možnosť stať sa najúspešnejším cyklistom všetkých čias. To znamená, že ak vyhrá minimálne ešte raz Tour de France, pričom má ešte dve možnosti vyhrať tieto preteky, bude zapísaný do siene slávy medzi cyklistov, ktorí Tour vyhrali celkom päťkrát. Myslím, že vzhľadom k jeho veku a výkonnosti sa celkom určite k zápisu do siene slávy prepracuje„, povedal nám Pavel Padrnos.

Zaujímalo nás, čo je úlohou osemčlenného tímu cyklistov pri pretekoch. „Team je špeciálne zostavený pre Lancea a mojou úlohou, ako jedného z členov jeho tímu je, na najdôležitejších pretekoch dopomôcť k čo najlepšiemu výsledku Lancea. Akým spôsobom, to záleží od individuálnej situácie na každých pretekoch. V zásade je však úlohou tímu priviesť Lancea pod posledný kopec čo najsviežejšieho„, vysvetľuje Pavel Padrnos.

Známy je fakt, že Lance Armstrong úspešne vybojoval boj so zákernou chorobou – rakovinou. Ani napriek tomu sa nevzdal športovej kariéry a po vyliečení dosahuje obdivuhodné výsledky. „Lance je ako človek silná osobnosť. Po svojej ťažkej životnej skúsenosti určite prehodnotil rebríček hodnôt a veľa sa prostredníctvom nadácie, ktorú zastrešuje svojím menom, venuje boju proti rakovine. Mimo pretekov je to však úplne normálny chalan a nik by podľa jeho správania nespoznal, že je to veľmi úspešný mladý muž.

Pavel Padrnos trávil koniec roka v bockej doline so svojou manželkou, bývalou zjazdárskou lyžiarkou Janou a dvoma deťmi: Andreou (7) a Martinom (4). Deti Padrnosovcov zatiaľ v športe nenasledujú svojich rodičov. Radšej ako jazdu na bicykli či na lyžiach, majú totiž plávanie.

Vianoce s rodinou pre Pavla Padrnosa nie sú až takým prepychom, pretože sezónu začína vo februári a končí v októbri. Takže ostatné mesiace sa venuje rodine. Ako profesionálny cyklista precestoval už mnohé krajiny, niekoľkokrát bol už aj na Slovensku. „Ale na Boci som prvýkrát. Celá partia sme sa tešili, že si tu zalyžujeme a deti sa posánkujú. Počasie nám však nevyšlo, tak sme si aspoň zahrali futbal,„ hovorí Pavel Padrnos, muž, ktorý ročne najazdí na bicykli 30 tisíc kilometrov, z toho približne polovicu na pretekoch. EVA PETRANOVÁ

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 104
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 680
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 326
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 241
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 881
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 668
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu