Martinček - v interiéri Kostola sv. Martina v obci Martinček pri Ružomberku. Za ich objavenie udelil odborný časopis Pamiatky a múzeá v roku 2000 levočským reštaurátorom výročnú cenu.
Podľa Ivana Tkáča, vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru, kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Postavili ho okolo roku 1260 a napriek neskorším úpravám si architektúra zachovala pôvodnú podobu. Za unikátny označil objav stredovekých nástenných malieb, pričom zmienky o ich možnom výskyte v Martinčeku sa objavovali už od konca 19. storočia. Až terajší správca pamiatky - rímsko-katolícky farský Úrad v Likavke inicioval odborný reštaurátorský prieskum, ktorý ich existenciu potvrdil.
„Ako prvá sa nám objavila časť tváre a oko žehnajúceho Krista v najzachovalejšej časti nad oltárom, ktorá je málo dostupná. Tak sme vlastne symbolicky dostali požehnanie na ďalšiu prácu,„ doplnil s úsmevom Juraj Maták, vedúci reštaurátorského tímu.
„Od októbra 1999 sme postupne odkryli nástenné maľby vo svätyni a následne aj v chrámovej lodi.„ O náročnej práci reštaurátorov svedčí aj skutočnosť, že na niektorých maľbách bolo až 12 vrstiev rôznych náterov. Po spevnení podkladových omietok a farebnej vrstvy maľby injektážou ju ešte zvýraznili jemnou čiarkovanou retušou. Reštaurátorské práce vyšli takmer na 4 milióny korún, pričom väčšina z nich bola z Fondu Pro Slovakia. Jedinečné stredoveké maľby z druhej polovice 13. storočia, ktoré objavili po 300-ročnom zahalení, patria k najstarším súvisle zachovalým na Slovensku. „Je to celosvetový unikát a v takom Taliansku by z toho bola veľká sláva. Verím, že sa dostanú do pozornosti turistov, čo prispeje aj k rozvoj cestovného ruchu,„ dodal I. Tkáč. -mip-