Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Aj druhá prehra v Eurolige mrzí

Predchádzajúcu nedeľu (8.12.) sa na tréningu baske

Ružomberok - tbalistiek SCP Ružomberok opäť objavila Daniela Číkošová. Dvadsaťročná krídelníčka, ktorá si to pred začiatkom novej sezóny najprv namierila do nemeckého Wuppertalu, avšak kvôli krachu tamojšieho klubu, sa veľmi rýchlo vrátila do „chotára“, v ktorom basketbalovo výrazne povyrástla. Z ružomberskej ekonomickej neistoty sa zrodil ďalší Číkošovej odchod, a to do francúzskeho Villeneuve d´Ascq. Bola z toho však iba krátka epizódka v krajine „Galského kohúta“. Návratom tejto slovenskej reprezentantky náš majster rozšíril pred zápasom 5. kola B skupiny Európskej ligy s CJM Bourges svoj úzky euroligový káder o ďalšiu použiteľnú hráčku.

Nikto vtedy ale netušil, že na druhý deň ružomberský kolektív príde o najlepšiu basketbalistku roka 2001 Alenu Kováčovú. V pondelok doobeda totiž v posilňovni táto skvelá pivotka utrpela vážny výron v členku. Navyše v súboji s trojnásobným víťazom Euroligy trénerke SCP Natálii Hejkovej nechýbala iba Kováčová, ale aj Sanji Veselovej forma z predchádzajúcich zápasov Európskej ligy. A to veru boli citeľné straty v stretnutí s vedúcim celkom francúzskej ligy.

Kvôli Kováčovej absencii, ktorá iba dokrivkala na domácu lavičku, opierajúc sa len o svoju pravú nohu, basketbalistky SCP proti Bourges vyrukovali s jednou zmenou v „základe“ v porovnaní s predchádzajúcimi euroligovými vystúpeniami. Kováčovú nahradila Lásková. Tá napokon odohrala „životných“ 34 minút v jednom dueli tejto súťaže.

Číkošová do hry

Čierna Brazílčanka Santosová, ktorá v lete (spolu s Juhoslovankou Tupičovou) posilnila CJM, vyhrala úvodný rozskok s Pavlíčkovou, ale Francúzky svoj prvý útok nezakončili košom. Naopak Pavlíčková, po predchádzajúcej skvelej práci obrany, otvorila bodový účet stretnutia. Potom prišla trojková kontra Soureovej. V 5. min. Bourges (po koši Tuvičovej) viedol o tri body - 11:8. V domácom tíme palubovku opustila Veselová, ktorá sa nevedela „chytiť“ a miesto nej prišla Číkošová.

A práve jej dvojbodový brejk bol na začiatku trojminútovej šnúry SCP, po ktorej na tabuli svietil stav 20:11 v prospech hostiteliek. Počas tohto ružomberského úniku, všetkými masťami vyšperkovaný francúzsky tím bol zrazu na pokraji kolapsu. Na rozbehnutý domáci „stroj“, nič neplatilo. Nezabral ani oddychový čas kormidelníka CJM Oliviera Hirscha. Hoci N´Dongueová po takmer päťminútovom streleckom pôste Francúzok „pečatila“ výsledok prvej štvrtiny, asi málokto čakal, že „Ruža“ takto znamenito rozbehne svoje ďalšie veľké podkošové divadlo v Koniarni.

Hneď po malej prestávke zabodovala Číkošová a vzápätí po sóle Michulkovej domáci náskok narástol na jedenásť bodov - 24:13. Tuvičová síce „odkrojila“ dva body, ale po „odpovedi“ Pavlíčkovej zase SCP viedli o 11 bodov - 28:17. V 17. min. po Melainovej trojke sa domáci náskok scvrkol na päť bodov (30:25), ale ešte nič to neznamenalo. O dve minúty na to Pavlíčková upravila na 39:29. V tom čase 191 cm vysoká pivotka SCP mala na svojom konte už 12 bodov, najviac zo všetkých hráčok v prvom polčase.

Už nie v takom pohybe

Vydržia alebo nevydržia dievčatá udané tempo? Táto otázka po prvom polčase rezonovala medzi divákmi čakajúcimi na občerstvenie pred miestnym bufetom ako aj v tlačovom stredisku. Druhé dejstvo ale už nenašlo ružomberské dievčatá v takom pekelnom nasadení a pohybe, ako do veľkej prestávky. Logicky, sily začali ubúdať. Lenže výraznou mierou sa o to zaslúžil tiež pravdepodobne najskúsenejší účastník Európskej ligy. Bourges sa poučil z úvodnej dvadsaťminútovky a do druhej dal všetko. Predovšetkým v obrane zapol na najvyššie obrátky. Výraznejšie aj pritvrdil v osobných súbojoch a obraz jeho hry hneď po rozskoku nadobudol úplne iné kontúry. Druhá polovica stretnutia sa začala treťou osobnou chybou v stredu jedinej typickej pivotky SCP Pavlíčkovej.

Za úvodné tri minúty po zmene strán domáce dievčatá nedali ani kôš, zatiaľ čo ich súper dosiahol 9 bodov. Po tejto šnúre Francúzok sa zmenil stav na 39:40. Ešteže tento únik hostiek prerušila parádnym pokusom spoza trojbodového oblúka Číkošová. Ružomberské basketbalistky v druhom polčase už nehýrili takým pohybom ako v prvej dvadsaťminútovke a aj preto mali značné problémy sa presadiť cez veľmi dobre pracujúcu obranu Bourges. Na palubovke nastal urputný boj o každý „bodík“. Po trertej štvrtine viedli hráčky SCP 50:46. Rovnaký rozdiel (56:52) svietil na tabuli aj päť minút pred koncom. Potom ale zase prišla strelecky hluchá chvíľka SCP a CJM otočil skóre na 56:60. Keď do naplnenia hracieho času zostávalo 2:20 min., Číkošová dvoma úspešnými šestkami upravila na 58:60. Vzápätí Michulková vybojovala loptu pod vlastným košom, lenže rýchlo aj o ňu prišla. Poldruha minúty pred záverečným „gongom“ sa zdalo, že Francúzky nestihnú svoju akciu zakončiť strelou. Avšak mimoriadne skúsená harcovníčka Soureová zároveň s klaksónom „pacla“ trojku (58:63). Týmto viac - menej bol osud stretnutia spečatený. Bourges už potom kontroloval dianie na ihrisku. Ružomberská snaha o menší zázrak nemala reálnu šancu. JÁN SVRČEK