Môžete nám trošku bližšie priblížiť vývoj zápasu v Parme?
Úvodná štvrtina bola pomerne vyrovnaná, ale napokon sme ju vyhrali o deväť bodov. V druhej sme súperovi dovolili zaznamenať iba šesť bodov, a to podľa mňa, rozhodlo o celom zápase. Takmer dvadsaťbodové vedenie po prvom polčase bolo viac než sľubné a už veľavravné. Doslova strelecký koncert v úvodnej dvadsaťminútovke predviedla Sanja Veselová, keď jej za sebou „padlo“ päť pokusov spoza trojbodového oblúka.
Aké ste mali pocity po príchode do Parmy?
Veľmi rýchlo som získala taký dojem, že domáci tábor si, maximálne verí. Vraj sme pre Parmu v súčasnom zložení mali byť iba ľahkým súperom. Takto boli naladení i tamojší diváci. Tí začali veľmi hlučne, ale veľmi rýchlo aj zatíchli.
V médiách sa objavila informácia, že jediné aktuálne informácie o družstve Lavezzini ste získali až v dejisku stretnutia zo záznamu zápasu Parmy s Faenzou v jednej talianskek televízii. Ako to vlastne bolo?
Parma hrala to isté, čo sme videli v televízii. Zhliadnutie tohto záznamu bolo zvlášť dôležité pre samotné dievčatá. Sami sa totiž mohli presvedčiť, že nemajú sa čoho báť.
Čo možno povedať na adresu jednotlivkýň?
Vynikajúci zápas odohrala Sanja Veselová. Jej trojkový koncert asi v Eurolige nemá obdobu. V druhom polčase sa zase strelecky presadila Alena Kováčová. Z ostatných dievčat, každá chvíľku „ťahala pílku“. Mimo základnej päťky sa celkom páčila Lásková. Teší ma, že euroligovú premiéru mohla absolvovať, zhruba štvorminútovú, Barbora Gatialová. Dve minúty bola na palubovke aj Marie Růžičková, ktorá doposiaľ na svojom konte mala iba šesť euroligových sekúnd.
Ako sa na družstve prejavila jeho nekompletnosť v predchádzajúcich dňoch na tréningoch?
Ten dopad musel prísť. Azda najviac to bolo cítiť v prvej desaťminútovke. Prejavilo sa to však aj na výkonoch niektotých hráčok. Napríklad „Míša“ Pavlíčková sa v Parme nedokázala dostať do predchádzajúceho rytmu. Skôr ale mám na mysli útok. V obrane totiž odviedla kus veľmi poctivej práce. Hlavne veľmi dobre skákala. Zároveň stretnutie ukázalo, že bez nejakých výpadkov, môžeme byť ešte lepší.
Čo bolo vašim najväčším tromfom v Taliansku?
Jednoznačne výborná obrana.
O skvelom bránení hovorí ani nie 50 inkasovaných bodov. Dievčatá si príkladne preberali hráčky, a to na Parmu platilo.
So športovým riaditeľom BK SCP Jozefom Smolekom
Po štyroch kolách Európskej ligy má Ružomberok vynikajúcu bilanciu. Takú, asi nikto nečakal. Navyše len kúsok dievčatá delil od stopercentnej úspešnosti, keď počas celého zápasu s Gdyniou v riadnom hracom čase boli stále o nejaký bod, a dokonca i výraznejším rozdielom, vpredu. Čo poviete na doterajšie učinkovanie Ruže v Eurolige?
My sme sa vždy snažili o to, aby naša hra bola založená na kolektívnom poňatí. Na vzájomnom pomáhaní si v obrane i v útoku. Základom celej koncepcie bola dobrá organizácia hry, s jasnými kontúrami. Pod naše doterajšie výsledky v Európskej lige sa výrazne podpísali dva momenty. Súčasné družstvo, až na Čiperovú a exružomberčanku Kováčovú, ktorá nie je žiadnou cudzou hráčkou, je pokope minimálne dva roky, čo sa aj prejavuje na jeho kolektívnom duchu. A po druhé ide o určitý intersociálny jav. Dievčatá sa i napriek veľkým klubovým problémom zomkli a tvoria nefalšovaný tím. Akoby si uvedomili, a možno iba podvedome, ako je jedna od druhej závislá. Tento moment jednoznačne badať v hre družstva. Veru, takúto spolupatričnosť som za posledné roky nezažil. Družstvo sa „vyčistilo“ od hráčok, ktoré neboli ochotné dať všetok svoj um a schopnosti v prospech kolektívu. Práve z tohto pohľadu klub nemal záujem o ďalšie pôsobenie Alessandry De Oliveirovej a Lary Mandičovej. Priznám sa však, že veľký záujem sme mali o angažmán Gordany Bogojevičovej. Jej odchod znamenal pre nás oslabenie.
Môžete nám prezradiť, ako to vyzerá s konečným prechodom ružomberského ženského basketbalu pod „krídla“ mesta? Čo je v tomto smere nové?
Spoločnými silami všetkých zaintresovaných strán boli vypracované dôležité dokumenty týkajúce sa predmetnej transformácie klubu. V dvoch bodoch sú zatiaľ určité nejasnosti, verím ale, že v pondelok (Čiže včera, pozn. aut.) už tento prechod bude zrealizovaný. Od neho závisí i uvoľnenie peňazí pre basketbal. Ak tento proces teraz neprebehne, bude to s ďalším osudom klubu veľmi zlé.
Zmeňme trošku tému. Zajtra do Koniarne zavíta trojnásobný euroligový šampión, francúzsky CJM Bourges. Čo viete o súčasnej sile tohto renomovaného klubu?
Prakticky všetky opory Bourges z uplynulej sezóny v družstve zostali. Navyše Bourges získal juhoslovanskú pivotku Tuvičovú, ktorá sem prestúpila z maďarského Pécsa. O tomto francúzskom tíme je známe, že v sezóne sa zväčša pomalšie rozbieha. Je to ale i logické. Približne polovica dievčat z kádra patrí do francúzskej reprezentácie. A keďže Bourges veľmi vychádza z kolektívneho poňatia basketbalu, tak hlavne na začiatku sezóny dopláca na tieto ďalšie povinnosti svojich hráčok. -svr-