Liptovský Mikuláš – ch budov neinvestoval príliš mnoho finančných prostriedkov. Štátne financie použili najmä na plynofikáciu a opravu striech na niektorých školách. V súvislosti s prechodom kompetencií zo štátnej správy na mestskú samosprávu sa tak v nadchádzajúcom období bude musieť mesto zamerať na opravu a údržbu podláh, sociálnych zariadení, kuchýň, terás a vonkajších priestorov škôl. Tých je v súčasnosti v správe mesta takmer dvadsať. Z toho sedem základných a jedenásť materských škôl a Centrum voľného času.
„Ešte počas letných prázdnin sme prešli všetky budovy škôl, teraz už patriacich pod mestskú samosprávu, aby sme sa oboznámili so stavom budov, ich vybavenia a techniky. Prišli sme k záveru, že do opráv a údržby bude potrebné investovať okolo 50 až 80 miliónov korún„, dozvedáme sa od MUDr. Alexandra Slafkovského, primátora Liptovského Mikuláša. Pritom bude potrebné viaceré školské zariadenia aj vymaľovať, veď napríklad niektoré neboli maľované aj 10-20 rokov. A. Slafkovský pripomenul, že: „Zatiaľ sme v žiadnej škole nezaznamenali havarijný stav, ale aj tak bude potrebné zistené nedostatky bezodkladne vyriešiť. Sám som zvedavý, v akej výške bude mesto dostávať podporu na správu hnuteľného a nehnuteľného majetku v školách.„
Pri terajšej výške podpory a súčasnej potreby financie investovať do opráv a údržby škôl, by totiž mohol vzniknúť problém s opravou ciest a výstavbou nájomných bytov. „Pretože prednostne sa musíme zamerať na školy„, dodáva liptovskomikulášsky primátor.
Mesto má z pôvodnej komplexnej bytovej výstavby (KBV) vo vlastníctve ešte 300 nájomných bytov. Ostatné už odpredali do osobného vlastníctva. „Okrem toho od roku 1997 pribudlo mestu 85 nových nájomných bytov, z toho 65 od roku 2000. Tieto ostanú nájomnými bytmi minimálne tridsať rokov a nedajú sa už odpredávať podľa pôvodného zákona, týkajúceho sa odpredávania bytov, postavených v rámci KBV„, vysvetľuje A. Slafkovský.
V prípade uvoľnenia starého nájomného bytu, postaveného pred rokom 1997, ho mesto už neprenajme ďalším nájomníkom, ale odpredá. „Za financie, ktoré mesto za odpredaný byt dostane, totiž vieme postaviť dva nové nájomné byty„, hovorí primátor a pokračuje, že evidujú asi dvesto žiadostí o pridelenie nájomného bytu. „Nevedieme poradovník žiadateľov o byt. Žiadosti uchádzačov, ktorí spĺňajú prísne kritériá podľa príjmu, zamestnania, počtu členov v domácnosti, posudzuje bytová a sociálna komisia. Potom, aj za prítomnosti žiadateľov o nájomný byt, komisia z nich vyžrebuje toľkých, koľko bytov je práve k dispozícii, a tým byt pridelíme„, dodáva A. Slafkovský. Za predpokladu, že by hospodárenie mesta bolo na súčasnej úrovni, pribudne v Liptovskom Mikuláši 20-30 nájomných bytov ročne. V prípade ešte lepšieho hospodárskeho výsledku ich môže pribudnúť až štyridsať.
EVA PETRANOVÁ