Liptovský Mikuláš - ždenníka Liptov, v uplynulých dňoch sa konala porada pracovníkov Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši. Okrem iného sa zamestnanci dozvedeli aj o návrhoch využitia infekčného pavilónu Nemocnice s poliklinikou.
„V súvislosti s presťahovaním infekčného pavilónu sme rozpracovali myšlienku adaptovať uvoľnené priestory. Náš návrh spočíva vo vytvorení 40 lôžok pre osoby, ktoré vyžadujú zvýšenú zdravotnú starostlivosť. Realizácia stavby si nevyžiada žiadne investície do inžinierskych sietí. Na tento účel sme zabezpečili bezodplatný prevod správy budovy z pavilónu v nemocnici na krajský úrad, pretože podľa zákona môže byť investorom iba „kraj„. Získali sme tiež 2,2 mil. Sk na financovanie projektovej dokumentácie. Stavba je už v týchto dňoch v počiatočnom štádiu realizácie,„ objasnil zámer prednosta Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši Jaroslav Lehotský.
Pri bilancovaní práce okresného úradu nás zaujímala aj otázka, či sa už podarilo štátnej správe vysporiadať s problémami okolo Štátneho okresného archívu. „Rozhodli sme o začatí prípravných prác na vybudovanie nových priestorov pre archív. Navrhovaná stavba mala byť pôvodne novou prístavbou archívnych priestorov a v pláne bola aj rekonštrukcia časti prízemia súčasnej administratívnej budovy okresného úradu na Hodžovej ulici. Od budúceho roka však prechádza zriaďovateľská pôsobnosť na Ministerstvo vnútra SR. Prehodnotili sme teda pôvodný zámer a navrhujeme stavbu archívu riešiť iba formou novostavby - samostatnej budovy. Celkový náklad odhadujeme na 13 mil. Sk.
Ďalšou z tém, ktorú štátna správa v uplynulých dňoch hodnotila, boli aktivity v oblasti medzinárodnej spolupráce. „V súčasnosti jednotlivé regióny navzájom súťažia o pritiahnutie kapitálu, ekonomických aktivít i vytvorenie pracovných príležitostí. Tieto procesy sú základom rozvoja regiónov. Preto je potešiteľné, že sa nám podarilo rozbehnúť spoluprácu s okresom Wadowice v Poľsku, ktorej cieľom je rozšírenie kontaktov v oblasti kultúry, školstva, športu, životného prostredia, obchodu a cestovného ruchu. Výsledkom dohody bolo podpísanie trojstrannej zmluvy o medzinárodnej spolupráci, ktorú sme uzavreli v januári tohto roka,„ hovorí J. Lehotský. Ako ďalej uviedol, v letných mesiacoch sa folklórne súbory a športové družstvá z liptovskomikulášskeho okresu zúčastnili na Wadowických kultúrnych dňoch. Vzápätí roľnícka rada wadowického okresu navštívila tunajšie poľnohospodárske družstvá.
Pri rozhovore s prednostom okresného úradu smerovali naše otázky aj k transformácii Vojenskej akadémie na Akadémiu obrany. A aký je jeho názor na súčasný stav reformy? „Viackrát sme prezentovali názor, že proces transformácie Vojenskej akadémie na Akadémiu obrany nemôže byť unáhlený a necitlivý, pretože môže mať negatívny dopad na sociálne postavenie zamestnancov akadémie a vysokého školstva v Liptove. Zároveň môže negatívne ovplyvniť vzdelanostnú úroveň mladých ľudí v okrese. S nevôľou sme teda prijali rozhodnutie ministra obrany, ktorým nepovolil pokračovanie civilného štúdia vo Vojenskej akadémii. Tlak zo strany okresného úradu, mesta, akadémie a jej akademického senátu viedol k tomu, že minister súhlasil so zriadením detašovaného pracoviska Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v priestoroch Vojenského technického ústavu v Liptovskom Mikuláši už v školskom roku 2002/2003.„ Pre budúci školský rok podľa slov prednostu pripravujú aj zriadenie detašovaného pracoviska Prírodovedeckej fakulty v študijnom odbore andragogika. -zz-