Liptovský Mikuláš - študenti pripravujúci sa pre potreby Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, odštartovalo v sobotu v priestoroch Vojenskej akadémie (VA) v Liptovskom Mikuláši.
„Cvičenie s názvom Spoločná sila 2002 organizuje Fakulta protivzdušnej obrany našej akadémie v spolupráci s Vojenskou akadémiou obrany štátu a Školou protivzdušnej obrany vo Viedni. Podieľa sa na ňom rovnako i Fakulta letectva a protivzdušnej obrany Akadémie národnej obrany vo Varšave,„ uviedol pre Liptov dekan Fakulty protivzdušnej obrany VA Milan Sopóci. Témou Spoločnej sily tento rok je Obrana vybratých objektov a zväzkov pozemných síl zväzkom protivzdušnej obrany. „Učebné ciele cvičenia sú zamerané na zladenie činnosti medzinárodného štábu zväzku protivzdušnej obrany podľa metodických postupov armád Severoatlantickej aliancie. Druhým cieľom je zdokonalenie činnosti príslušníkov velenia a štábu zväzku protivzdušnej obrany Vzdušných síl Slovenskej republiky v plánovacom procese operácie, a to práve podľa štandardov NATO,„ objasnil smerovanie cvičenia M. Sopóci.
Spoločná sila je rozdelená na tri etapy. V prvej musia účastníci zvládnuť plánovanie prípravy protivzdušnej operácie metódou úplného rozhodovacieho procesu. Ide o klasický plánovací proces na mapách, ale s využitím niektorých moderných projektov, ktoré vznikli na našej fakulte. Druhá etapa bude pre cvičiacich znamenať možnosť overiť si a ohodnotiť navrhnuté varianty protivzdušného boja v centre simulačných technológií. Na záver bude nasledovať praktické overenie fragmentu boja z prijatého optimálneho variantu vo výcvikovom priestore Lešť na bojovej technike zväzu protivzdušnej obrany, pričom využijeme aj reálne lety,„ podotkol M. Sopóci.
V prvom medzinárodnom štábe budú pracovať študenti z Viedne, Varšavy a Liptovského Mikuláša. Druhý budú tvoriť organickí velitelia a príslušníci štábu zväzku protivzdušnej obrany z Nitry. „Celkovo sa cvičenia zúčastňujú dvaja vojenskí a leteckí pridelenci, dvanásť pozorovateľov z Rakúska, Maďarska, Nemecka a Poľska, štyria príslušníci velenia cvičenia, osem pomocníkov, dvadsaťtri príslušníkov rozhodcovskej služby a skupiny rozboru, štyridsaťšesť cvičiacich a štyridsať príslušníkov zabezpečenia VŠC,„ dodal na záver dekan Fakulty protivzdušnej obrany. ZUZANA ZIMÁNIOVÁ