Liptovský Mikuláš – eď sa mu svet a ľudia okolo neho začali zdať iní, ako ich doteraz vnímal. Jedného dňa nesústredene sedel v triede na vyučovacej hodine a zrazu náhle opustil miestnosť. Profesor nechápal, čo sa deje a samotný Pavol na chodbe tiež rozmýšľal, prečo to urobil. Nebol si istý, či je iný on, alebo sa naozaj zmenilo všetko okolo neho.
Aj Pavlova kamarátka si všimla, že sa s jej spolužiakom niečo deje. Chcela sa s Pavlom porozprávať, ale zahriakol ju, aby sa do neho nestarala. Neskôr Pavol začal počuť hlas, ktorý mu nadáva, hovorí mu, aby všetko vzdal. Neustále mal pocit, že ho fotografujú, robia na ňom pokusy, nainštalovali mu do tela čip.
A tak, aby sa pred týmito halucináciami a bludmi ochránil, začal sa aj v teplom počasí obliekať do bundy, nosil dáždnik, keď nepršalo a najradšej sa pohyboval v miestnostiach s hrubými múrmi, alebo celkom sám v lese. Slovom, vytváral si ochranu pred neexistujúcim nebezpečenstvom, ktorému však on sám veril. A izoloval sa od ľudí. „Pavol mal príznaky schizofrénie„, povedal na margo tohto prípadu MUDr. H. M. Shahpesandy, primár psychiatrického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v L. Mikuláši v utorok 1. 10. počas Dňa otvorených dverí. Deň otvorených dverí na psychiatrii usporiadali pri príležitosti Dňa duševného zdravia a tohtoročným mottom bolo: „Na psychiatrii nie sú blázni, hovorme o tom!„
Návštevníci si vypočuli prednášky nielen o schizofrénii, ale aj o depresii, panickej poruche, alkoholizme a drogových závislostiach a na mnohé ďalšie témy. Podujatia sa zúčastnili bývalí pacienti, ľudia, ktorých táto problematiuka zaujíma, ale aj študentky Strednej zdravotníckej školy v L. Mikuláši a študenti Stredného odborného učilišťa drevárskeho v L. Hrádku. Samozrejme, všetci si mali možnosť prezrieť aj oddelenie a tiež výstavku ručných prác pacientov.
K schizofrénii a niektorým ďalším psychickým poruchám a chorobám, o ktorých sa na podujatí hovorilo, sa v týždenníku Liptov ešte vrátime.
EVA PETRANOVÁ