Liptovský Hrádok - ch domov č. 550 a 552 na Belanskej ulici v Liptovskom Hrádku sa zaoberali poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva na svojom ostatnom zasadnutí.
Obyvatelia týchto bytových domov sa prostredníctvom petície obrátili na vedenie mesta so žiadosťou o vydanie súhlasu na plynofikáciu a zriadenie domových kotolní. „Vo svojej požiadavke vychádzame z naliehavej potreby plynofikácie po tom, čo bola správcovi našich bytov - Stavebnému bytovému družstvu L. Mikuláš doručená výpoveď zo zmluvy o dodávke tepla zo strany doterajšieho dodávateľa. Do dnešného dňa nebola výpoveď platne vzatá späť a nedošlo ani k uzavretiu zmluvy s iným dodávateľom. Družstvo, ako správca bytov je povinné zabezpečiť nám dodávku tepla a teplej úžitkovej vody. Po doručení výpovede v tomto zmysle aj konalo. Na základe našej požiadavky zriadiť v každom bytovom dome samostatnú plynovú kotolňu objednalo už vo februári projekt a dodanie zariadenia. Družstvo požiadalo o udelenie súhlasu na plynofikáciu aj mesto Liptovský Hrádok. Primátor však 9. mája vydal rozhodnutie, ktorým nesúhlasil s touto investičnou akciou,„ tvrdia signatári petície.
Podľa ich vyjadrenia bolo dôvodom nesúhlasného stanoviska konštatovanie, že investičná činnosť nie je v súlade so schválenou koncepciou riešenia územného plánu. Rovnaký dôvod údajne mesto uviedlo aj v priebehu konania o vydanie stavebného povolenia. „V auguste odmietlo dať súhlas k plánovanej plynofikácii napriek tomu, že predpokladaná cena tepla zo samostatných zdrojov v bytových domov bude nižšia a výstavba plynových kotolní nezasiahne do schváleného územného plánu,„ konštatujú obyvatelia spomínaných bytových domov, ktorí prostredníctvom petície žiadajú o zmenu rozhodnutia primátora a o vydanie súhlasu s deklarovanou investičnou činnosťou.
Mestské zastupiteľstvo poskytlo signatárom petície stanovisko spoločnosti ENERGODIT, s.r.o., ktorá je od 1. 7. tohto roka vlastníkom plynovej kotolne na Ulici J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. „Pri kúpe spomínanej kotolne bolo zámerom spoločnosti spoľahlivo a za primeranú cenu dodávať teplo aj do bytových domov 550 a 552 na Belanskej ulici. K uzavretiu zmluvy s ENERGODITOM zatiaľ nedošlo, najmä pre jeden bod, ktorý sa týka doby uzavretia zmluvy. V ňom sa hovorí, že zmluva sa uzatvára na dobu určitú, a to do doby zhotovenia domových kotolní v bytových domoch Belanská 550 a 552. Každý človek súdne uzná, že podpísať zmluvu v tomto znení by bolo pre ENERGODIT vrcholne nevýhodné. Ďalej chcem podotknúť, že na konanie o vydanie stavebného povolenia nedodali zástupcovia navrhovateľa všetky potrebné doklady,„ argumentuje riaditeľ ENERGODITU Marián Chebeň.
Podľa neho nižšia cena zo samostatných zdrojov je diskutabilná, pretože zástupca nájomcov v bytovom dome 550 do dňa konania nepredložil ani cenovú kalkuláciu, ani spôsob financovania plynofikácie.
Mesto teda, aj napriek petícii - ktorá údajne ani nespĺňala všetky náležitosti petície - potvrdilo svoje pôvodné rozhodnutie, v ktorom nesúhlasilo o uvedenou investičnou akciou. -zz-