Liptovský Mikuláš - jín si pri svojom založení stanovilo niekoľko základných cieľov svojho pôsobenia. Jedným z najdôležitejších je napomáhať stredoškolským a vysokoškolským študentom v rozvíjaní ich jazykových schopností formou účasti na krátkodobých študijných sústredeniach a stážach.
„V lete tohto roka sa prostredníctvom partnerského mesta Annecy vo Francúzsku podarilo vedeniu mesta zabezpečiť študijný poznávací pobyt pre troch stredoškolákov z Liptovského Mikuláša na stretnutí mladých Európanov z Nemecka, Talianska, Francúzska a po prvýkrát aj Slovenska. Stretnutia európskej mládeže sa z L. Mikuláša zúčastnila Ivona Drobčová spoločne s Ivanou Michalíkovou a Jurajom Rašim,„ povedala pre Liptov Viera Ganoczyová, členka výboru združenia a metodička francúzskeho jazyka. O svoje skúsenosti z tohto pobytu sa s nami podelili aj samotní účastníci. Ako nám prezradili, zaujímavá bola už samotná cesta. „Z Liptovského Mikuláša sme cestovali do nemeckého Bayreuthu, kde sa k nám pridali dvadsiati nemeckí študenti. S nimi sme asi jedenásť hodín putovali priamo do Annecy. Mesto nás očarilo prekrásnym jazerom a ohromujúcou panorámou Álp. Našou ubytovňou sa na tri týždne stalo lýceum Betrhollet, ktoré má viac ako 1600 študentov. Bývali sme spoločne s cudzincami, čo bol dobrý ťah. Museli sme totiž komunikovať v cudzom jazyku,„ spomína Juraj Raši, jeden z účastníkov stretnutia.
„Ja som bývala s Taliankou a okrem nás tam bolo ešte 15 Nemcov, 30 Francúzov a 30 Talianov. Aj keď nám počasie prvé dni moc neprialo, nebránilo nám to v nadväzovaní nových priateľstiev,„ podelila sa s nami o zážitky z cesty Ivona Drobčová.
Študenti sa počas pobytu pravidelne zúčastňovali jazykových kurzov a rôznych iných aktivít, ktoré si sami vybrali. Kurzy boli zamerané na rozvoj slovnej zásoby a na schopnosť diskutovať na určenú tému. „Absolvovali sme aj jazykovú prípravu na prezentáciu každej delegácie počas prijatia u primátora mesta Annecy. Najzaujímavejšie boli športové aktivity, ako surfovanie, rafting, plachtenie či horské bicyklovanie. To sa nám páčilo asi najviac zo všetkého. Veď si len predstavte tri hodiny jazdiť po kameňoch, koreňoch stromov či zablatených horských cestách,„ tvrdia svorne obaja študenti.
V závere nášho rozhovoru Juraj a Ivona vyjadrili poďakovanie vedeniu mesta za možnosť absolvovať tento pobyt, ktorý však nebol iba o spoznávaní „sveta„ či nadväzovaní nových kontaktov. „Podľa môjho názoru poukázal najmä na to, že dnes už mladým ľuďom nestačí ovládať iba jeden svetový jazyk. Ich rovesníci z európskych krajín spravidla už v stredoškolskom veku ovládajú dva jazyky a postupne sa vzdelávajú ďalej. Chcem ešte vyjadriť presvedčenie, že Mestský úrad ako aj Združenie priateľov Francúzska sa bude i v budúcnosti usilovať o získavanie voľných miest na študijných pobytoch v rôznych európskych krajinách,„ dodala na záver V. Ganoczyová. -zz-