Liptovský Mikuláš - oli najhorúcejšími otázkami rokovania poslancov Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši, ktorí sa po prázdninovej prestávke stretli v pondelok 2. 9.
Po otvorení rokovania boli účastníci svedkami slávnostného aktu, keď zložili sľub dvaja noví poslanci. Na trojmesačné obdobie do blížiacich sa komunálnych volieb budú mandát po Oľge Husárovej a Jozefovi Daníkovi (ktorí museli odstúpiť z poslaneckej funkcie, nakoľko sa pri prechode kompetencie školstva do správy mesta od 1. 7. stali riaditeľmi mestských podnikov) zastávať Libor Bednár a Juraj Chrapčiak. V tejto súvislosti sa uskutočnili aj voľby do mestskej rady, kde budú do decembra zastupovať občanov Milan Trnovský a Jaroslav Lehotský.
V rámci personálnych otázok poslanci vzali na vedomie výsledok výberového konania na funkciu riaditeľky Základnej školy v Okoličnom a na jeho základe menovali na tento post Ľudmilu Sedliakovú.
Očakávanou otázkou boli výsledky hospodárenia piatich mestských podnikov - Informačného centra, Verejnoprospešných služieb, Domu kultúry, Múzea Janka Kráľa a Bytového podniku. Verejnoprospešné služby L. Mikuláš hospodárili v prvom polroku tak, že plánované výnosy splnili na 41,89% voči ročnému plánu. Ako uviedla riaditeľka podniku Beáta Lysáková, Verejnoprospešné služby (VPS) evidujú viaceré pohľadávky - najviac im dlhuje zdravotníctvo. Na druhej strane, VPS má najväčšie záväzky voči Severoslovenským vodárňam a kanalizáciám. S prebytkom hospodáril v prvom polroku aj Bytový podnik L. Mikuláš. Takmer vyrovnaný rozpočet dosiahlo za prvých šesť mesiacov Múzeum Janka Kráľa. Informačné centrum mesta dosiahlo za spomínané obdobie zisk z hlavnej činnosti vo výške 41 tisíc korún, z podnikateľskej činnosti však vytvorilo stratu 14 tisíc korún. Na 51% splnil príjmy v prvom polroku Dom kultúry, pričom celkový hospodársky výsledok hovorí o zisku z hlavnej činnosti vo výške 399 tisíc korún a strate z podnikateľskej činnosti, ktorá predstavuje 54 tisíc korún.
Pokiaľ ide o celkový hospodársky výsledok mesta L. Mikuláš v prvom polroku 2002, celkový objem rozpočtu predstavoval 198 242 tisíc korún, pričom zmenami bol k 30. 6. upravený na 245 383 tisíc korún. Príjmy boli vytvorené vo výške 71 843 tisíc korún, výdavky mesto čerpalo v sume 71 843 tisíc korún. Prebytok hospodárenia teda predstavuje 14 830 tisíc korún. Osemmiliónovým príjmom do rozpočtu v uplynulom období bola aj kompenzácia zo strany vlády SR za investície do plynofikácie počas posledných 10 rokov.
Poslanci na rokovaní vzali na vedomie správu o prenájmoch budov a nebytových priestorov v správe príspevkových organizácií mesta za prvý polrok ako aj správu o odpredaji bytov a hospodárení s bytmi. Pri tejto príležitosti nás zaujímalo, koľko žiadostí o pridelenie bytu eviduje bytový referát Mestského úradu. Jeho vedúca Anna Iľanovská nás informovala, že k 30. 6. zaznamenali 198 žiadostí o pridelenie bytu, pričom 28 z nich pribudlo v prvom polroku 2002. Uvoľnených bolo 13 bytov, z toho jeden trojizbový, šesť dvojizbových, tri jednoizbové a garsónky a tri garsónky. „Osem bytov sme získali vysťahovaním na základe výpovede z nájmu bytu do náhradných bytov v Hlbokom. Štyri sme pridelili do nájmu a zvyšnú polovicu predali vo výberových konaniach,„ uviedla A. Iľanovská. Podľa jej informácií mesto z predaja bytov v prvom polroku získalo 3,3 milióna korún. Poslanci schválil aj návrh na predaj nehnuteľného majetku, vzali na vedomie informáciu o priebehu realizácie pešej zóny a odsúhlasili zmeny všeobecne záväzných nariadení o miestnych poplatkoch. V závere určili výšku príspevku na úhradu neinvestičných nákladov pre školské zariadenia. Správu o svojej činnosti zastupiteľstvu predložil aj náčelník Mestskej polície a hlavný kontrolór mesta.
ZUZANA ZIMÁNIOVÁ