Lisková – atelia obce pripomínajú 70. výročie organizovaného futbalu v obci. Oslavy vyvrcholia v nedeľu 8. 9. slávnostnou športovou akadémiou a dvoma priateľskými zápasmi, keď v jednom nastúpia proti sebe starí páni z Liskovej proti starým pánom z Ružomberka. V druhom zápase na futbalovom ihrisku v Liskovej nastúpia proti domácim futbalistom (účastník IV. ligy) futbalisti MŠK SCP Ružomberok (I. liga). Liskovský futbal za sedemdesiat rokov histórie prežil veľa úspechov
i neúspechov. Podrobnú históriu liskovského futbalu zozbierali funkcionári klubu a nadšenci koženej v Liskovej Ferdinand Piroh, Ján Chovanec a Jozef Roštek.
Priekopníci futbalu
Športový život a históriu futbalu začali Liskovčania „písať“ na začiatku tridsiatych rokov minulého storočia. Najskôr to boli rôzne hry na lúkach v blízkosti obce, hry s pančuchou, ktorú naplnili senom. Postupne začali hrať s loptou gumennou, neskôr koženou, pričom už začínali hovoriť o futbalovej hre. Prvú koženú loptu priniesol z Weimaru Ladislav Balco. Loptu obdivovali všetci nadšenci futbalu, a tí, ktorí s ňou chceli hrať sa museli podrobiť dôkladnej manikúre, aby loptu nepoškriabali či dokonca neznehodnotili. Futbalová hra učarovala nielen mladým, ale aj dospelým, ktorí jej začali fandiť a podporovať ju. Futbalové zápasy odohrávali nárazovo, veľakrát len počas priaznivého počasia. Preto sa zanietenci futbalu rozhodli, že sa všetci milovníci tejto hry musia zjednotiť do jedného športového celku v obci. A tak v jednu júlovú nedeľu v roku 1932 liskovskí futbalisti a priaznivci futbalu zvolili prvý výbor a športový spolok ŠK Lisková.
Od vzniku futbalového klubu sa hral futbal v obci nepretržite, až po tragické vojnové udalosti II. svetovej vojny. Po oslobodení obce v roku 1945 športové dianie opäť ožilo. Po skončení ročníka 1945/46 futbalisti z Liskovej obsadili 1. miesto v ružomberskej okresnej súťaži. Po spoločenských a politických zmenách v roku 1948 sa názov klubu zmenil na ŠK Železiar a neskôr TJ Lokomotíva Lisková.
Medzi najlepšími
V roku 1955 vybojovali futbalisti z Liskovej titul Prieborníka kraja a zaradili sa tak medzi popredné mužstvá zvučných mien L. Mikuláš, Žilina Martin či Dubnica. Hneď v 1. ročníku krajskej súťaže hráči Liskovej obsadili 4. miesto. Za pozornosť stojí skutočnosť, že aj návštevnosť zápasov bola neobyčajne veľká. Kronikári zaznamenali, že na zápas s Iskrou L. Mikuláš prišlo do Liskovej 10 autobusov a na zápas s Martinom dokonca 12 autobusov s divákmi. Liskovskí futbalisti v tomto období odohrávali veľmi vyrovnané stretnutia s poprednými mužstvami. Preto toto obdobie právom hodnotia ako obdobie vrcholu futbalu v Liskovej. O liskovských futbalistov prejavovali záujem aj vyššie kluby napr. Martin, L. Mikuláš či Ružomberok. Po odchode niektorých hráčov do iných klubov, ale aj reorganizácii klubu, opustili však Liskovci krajskú súťaž.
Začiatky 60. rokov minulého storočia „zastihli„ futbalistov z Liskovej v okresnej súťaži. Bol to dôsledok slabšej výkonnosti vtedajšieho kádra, ale aj úzmnej reorganizácie okresov a krajov v roku 1960. V tomto období bolo mužstvo po prvýkrát doplnené aj hráčmi z okolitých dedín. V rámci osláv 30. výročia futbalu v Liskovej odohrali domáci futbalisti medzinárodný priateľský zápas s družobným poľským klubom Bronowianka Krakov, pričom stretnutie skončilo nerozhodným výsledkom 1:1.
V tomto období kvalita futbalu v obci opäť rástla a v ročníku 1964/1965 sa stali liskovskí futbalisti víťazmi I. B triedy a postúpili do I. A triedy. Úspech dovŕšili aj víťazstvom v III. ročníku Pohára Liptova a stali sa tak jeho trvalými držiteľmi. Viditeľný pokles sa opäť prejavil v ročníku 1969/1970, keď mužstvo vypadlo do I. B triedy.
Opäť úspech
Po ročnom pôsobení v tejto súťaži a po zlepšenom prístupe hráčov k svojím povinnostiam si vybojovali opäť postup o triedu vyššie. Úspech dosiahli i funkcionári pri zabezpečení výstavby nových sociálnych zariadení s ubytovňou i reštauráciou v hodnote 2,8 mil. korún. V I. A triede sa Liskovci udržali až do ročníka 1975/1976, v ktorom sa hráči výbornými výkonmi vybojovali postup do Krajského majstrovstva – najvyššej krajskej súťaže. Vedenie TJ a členovia futbalového oddielu si v roku 1977 pripomenuli dôstojným spôsobom 45. výročie futbalu v Liskovej, ktoré súčasne „zapadlo„ aj do osláv 725. výročia založenia obce Lisková.
Dobrá spolupráca TJ a Poľnohospodárskeho družstva Pod Chočom vyústila v roku 1981 aj do názvu klubu TJ Lokomotíva Družstevník. V roku 1982 si športovci pripomenuli 50. výročie futbalu slávnostnou akadémiou s ocenením zaslúžilých členov telovýchovy a futbalovým odpoludním. V ročníku 1985/1986 vybojovali hráči Liskovej druhý postup do krajského majstrovstva, kde však opäť, aj vďaka reorganizácii súťaže pôsobili len jeden rok.
Súčasnosť
Od roku 1989 do roku 1993 nebolo príliš lichotivé obdobie pre liskovský futbal, keď mužstvo vypadlo až do okresnej súťaže a zotrvali v nej do roku 1994. Z toho obdobia zostane všetkým v pamäti zápas v Likavke, ktorý navštívilo 3000 divákov. Po 12-zápasovej víťaznej šnúre Lisková remizovala 0:0, čo stačilo na postup Likavke. Až v nasledujúcej sezóne postúpili Liskovčania do V. ligy. V júni 1996 zmenili názov klubu ma Obecný športový klub (OŠK) Lisková, aby tak väčšmi zvýraznili spojenie obce a telovýchovy. Obe strany podpísali zmluvu o 20-ročnom bezplatnom prenájme športového areálu.
V ročníku 1996/1997 mužstvo Liskovej postúpilo do IV. ligy, kde hrá doposiaľ. V súčasnosti má OŠK 212 členov a športovú a hospodársku činnosť riadi Správna rada. V minulom súťažnom ročníku skončili futbalisti A-mužstva OŠK Lisková v IV. lige na 3. mieste. Počas súťaže sa im veľmi dlho darilo a dlhoočakávaný postup do III. ligy mali na dosah ruky. Nešťastný zápas s Ľubochňou-Ružomberkom B však znamenal koniec ich nádejí. Zhoršila sa tréningová aj zápasová morálka a prišli ďalšie prehry. Všetko vyvrcholilo posledným zápasom v Námestove, kde niektorí hráči boli dokonca pod vplyvom alkoholu. Takže nie pekný koniec za ďalšou nepostupovou sezónou, ale aj tak tretie miesto v silnej konkurencii je úspech. Okrem kádra mužov zastrešuje OŠK aj dorast, žiakov a prípravku.
Takže čo dodať na záver. Všetko najlepšie k sedemdesiatinám, a aby sa Liskovčanom konečne ten dlho vytúžený postup do III. ligy podaril.
MÁRIO KAPRÁLIK