Liptovské Revúce - bci Liptovské Revúce veľký príval vody z dvoch miestnych potokov v dôsledku niekoľkohodinovej prietrže mračien.
V obci niekoľko desiatok domov a hospodárskych budov zaplavila voda a v niektorých z nich mali ľudia aj okolo 75 centimetrov vody. Občanom zničil dážď aj veľkú časť úrody v záhradách.
„Škody, ktoré narobila voda sa snažíme likvidovať čo najskôr. Čistíme zanesené rigóly a priepusty i miestne komunikácie, ktoré podmyla voda. Opravujeme a dávame do poriadku niektoré kotolne, ktoré boli poškodené. Zatiaľ nemám presné informácie o škodách, ktoré utrpeli občania, pretože nám všetci ešte nenahlásili rozsah škôd. Mnohí ľudia si sami čistia zanesené pivnice a zavlhnuté domy. Môžem však povedať, že v strede uplynulého týždňa už bola situácia v obci pokojná“, informoval redakciu Juraj Praženica, starosta Liptovských Revúc.
Hoci v čase našej uzávierky sme nezaznamenali rozsiahlejšie povodne v liptovskom regióne, ale počas dlhotrvajúce dažďa sa však situácia mohla zmeniť z hodiny na hodinu. O povodni nás informovali len obyvatelia v rómskej osade Hlboké v Liptovskom Mikuláši.
Podľa odborníkov sa v ostatných rokov zásadne mení charakter povodní. Už pravidelne každý rok sa objavujú povodne po prudkých prívalových dažďoch, ktoré síce nemusia dlho trvať, ale za krátky čas napáchajú veľké škody. Povodne majú odlišný charakter v závislosti od územia, na ktorom sa voda vyleje. Napríklad na severe väčšinou veľká voda trvá krátko a prudko steká do dolín, pričom strháva to, čo jej príde do cesty. V nížinatých lokalitách voda aj niekoľko dní stojí na poliach a v záhradách.
Hydrológovia upozorňujú, že za niektoré povodne môžu aj samotní obyvatelia obcí, ktorí korytá potokov znečisťujú rôznym neporiadkom. Ten potom pribrzdí tok vody, a keď príde dlhotrvajúcejší dážď, hladina vody sa môže nebezpečne zdvihnúť.
Už niekoľko rokov vyjadrujú alarmujúce slová aj ochrancovia prírody, pričom dôrazne upozorňujú na skutočnosť, že za čoraz častejšie povodne môžu aj holoruby. Zdôrazňujú pritom fakt, že lesy majú oveľa vyššiu schopnosť zadržiavať dažďovú vodu, ako holé stráne.
V každom prípade je dobré, ak sa občania, ktorí majú dom či inú nehnuteľnosť v oblastiach s častejšími povodňami, dajú poistiť. Ako ale upozorňujú pracovníci posťovní, netreba čakať dovtedy, kým je v dome vody po kolená a potom sa dať narýchlo poistiť. Niektoré poisťovne totiž už v čase povodní odmietajú klientov poistiť. Aj v tomto prípade teda platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť a tiež, že netreba čakať na poslednú chvíľu, lebo môže byť už neskoro.
EVA PETRANOVÁ