Iba kamienok pestrej mozaiky

Pred sedemdesiatimi rokmi sa na Liptove odohral pr

Liptovský Mikuláš - vý hokejový zápas. Za tých sedmedesiat rokov zažil liptovskomikulášsky hokej viacer vrcholov a pádov. Pohľad do jeho histórie nemôže obísť problematiku mládežníckeho hokeja už aj z toho dôvodu, že v Liptove vyrástlo nemálo špičkových slovenských hokejistov.

Ľadový hokej v Liptovskom Mikuláši od prípravky po dospelých riadil do polovice 70. rokov Hokejový výbor ľadového hokeja. Tento systém bol neúnosný a riešením bolo vytvoriť komisiu mládeže ľadového hokeja.

V októbri roku 1974 zvolal veľký zanietenec ľadového hokeja Pavol Matis (dlhé roky neskôr vrcholový funcionár košického hokeja) rodičov hokejových mikulášskych nádejí na spoločnú schôdzu, aby vytvorili systém riadenia mládežníckeho hokeja od 6 - 18 rokov, po stránke výchovnej, riadiacej a zabezpečovacej.

SkryťVypnúť reklamu

Komisie mládeže

Na tejto schôdzi boli zvolené funkcie Komisie mládeže (KM), tréneri a vedúci družstiev. Presedom KM sa stal Pavel Matis, podpredsedom Jozef Kotian, tajomníkom Vojtech Štulrajter, vedúcim ŠTK Ondrej Konček, vedúcim PVK František Derfényi, pokladníkom František Fussi. Žiacke a dorastenecké družstvá trénovali Martin Hubka, Ján Valko, Jindro Ríčny, Štefan Blaho, Igor Pažický, Viliam Kulpa, Ivan Bobula, Jozef Martinka, Zdeno Matis. Vedúcimi družstiev boli Ján Varga, Július Bartík, Ján Škandera, Juraj Hanis, Koloman Dropa, Ján Ďurica, Milan Malacký, Jeroným Klohna a ďalší. Po určitej dobe keď už KM bola funkcionársky dostatočne zabehnutá, Pavel Matis sa vrátil späť do hokejového výboru a predsedu KM prevzal J. Kotian, tajomníka M. Koniar.

SkryťVypnúť reklamu

KM v úvode svojej funkcie vypracovala štatút práce na 5- ročné obdobie, ktoré bolo prísne dodržiavané a kontrolované, čo malo veľký vplyv na prácu ľudí okolo mládežníckeho hokeja. Mládežnícky hokej bol rozdelený pod patronátom TJ Partizán na viacero vekových kategórii: prípravka od 6 - 10 rokov, mládežnícke družstvá od 11 - 18 rokov. Žiacke družstvá od 10 - 14 rokov patrili pod TJ Kriváň L. Mikuláš. Títo hráči po ukončení žiackeho veku automaticky prechádzali do mladšieho dorastu TJ Partizán. TJ Kriváň viedol predseda Milan Dobrík.

V týchto dvoch oddieloch od roku 1974 bolo vychovaných mnoho československých a slovenských reprezentatov, prvoligových a druholigových hráčov pôsobiacich hlavne v Košiciach, Banskej Bystrici, Bratislave a iných hokejových oddieloch: Vladimír Urban, Dušan Ľudma, Mojmír Božik, Milan Jančuška, Peter Veseloský, Jerguš Bača a ďalší. Vyvrcholením tohto úsilia bolo, že koncom 70 rokov starší dorast získal titul mastra Slovenska a v Martine bojoval

SkryťVypnúť reklamu

s TJ Pardubice o titul majstra ČSSR. Bohužiaľ, Pardubice boli nad naše sily.

1932 alebo 1933?

Na komisii mládeže v roku 1975 padol návrh založiť tradíciu osláv ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši v päťročných interaloch a prvé mali byť 45. Otázkou však bolo kedy sa odohral prvý hokejový zápas v Liptoskom Mikuláši. Pán Čupka, ktorý sa zaoberal touto tématikou, tvrdil že v roku 1933. Komisia mládeže našla novinovú správu v archíve TJ, že prvý zápas sa hral na mieste terajšieho zimného štatióna v roku 1932. Pre rozdielnosť názorov bola vyslaná komisia v zložení Horák, Čaja, Halaj a Kotian do Bratislavy. V prítomnosti Jána Staršieho (v tom čase reprezentačného hokejového trénera) a Rastislava Jančušku (predseda zväzu ľadového hokeja, rovnako liptovského rodáka) bol uznaný návrh KM na rok 1932, čo nesie aj terajší názov HK 32.

Táto komisia bola poverená organizovaním a riadením osláv 45. a nezabudnuteľných osláv 50. výročia, ktorých sa zúčastnilo mnoho starších hráčov a hokejových osobností celého Slovenska (napríklad Ján Starší, Kresák, Čaja, Benko, Káčer, Hubka, Žuff, Jaro Starší, Rasťo Jančuška ...) a družobného mesta Opavy.

Pozitývnym trendom v slovenskom hokeji v tom čase boli vznikajúce športové hokejové triedy, výnimkou však bol Liptovský Mikuláš. Bolo to pre nezáujem, či skôr odpor Hokejového výboru a Okresného školstva v Liptovskom Mikuláši. Pod tlakom KM a hlavne zásluhou predsedu mestského výboru KS Pavla Chrapčiaka bolo rozhodnuté, že športová hokejová trieda bude v Základnej škole na Nábreží 4. apríla. Prvým trénerom bol ustanovený Dušan Halaj a vedúcim družstva Pavel Uličný. Z tejto prvej športovej triedy to najďalej, v športovej dráhe, dotiahol Juraj Halaj, ktorý v uplynulej sezóne hosťoval v Slovane Bratislava, kde patril k najproduktívnejším hráčom prvej ligy. Športová hokejová trieda vznikla 1. septembra 1979.

Hokejové úspechy

Ďalším veľkým úspechom aktivity KMV bolo zavedenie ústredného kúrenia na Zimnom štadióne, čo ocenili všetci hráči, najmä však starší dorastenci, ktorí odohrávali zápasy v sobotu odpoludnia a hneď na druhý deň v nedeľu dopoludnia nastupovali na zápasy v mokrých dresoch. Možno povedať, že táto KM v 70. a 80. rokoch bola veľmi progresívna, získala si úctu medzi mestskými a okresnými funkcionármi a u športovej verejnosti v Liptovskom Mikuláši.

Veľkú popularitu si získali žiacke a dorastenecké hokejové turnaje. Hlavne šlo o prestížne zápasy družobných miest Liptovský Mikuláš - Opava. Bola to dobrá konfrontácia slovenského a moravského hokeja. V Opave mikulášski starší dorastenci vyhrali hokejový turnaj trikrát po sebe v rokoch 1977-79.

To bolo odbornej športovej spoločnosti známe, a v rokoch 1977, keď bola vyhlásená súťaž o najúspešnejšie kolektívy okresu Liptovský Mikuláš, sa to aj prejavilo. Na prvom mieste skončili ľahkí atléti z Ružomberka, na druhom vodáci Liptovský Mikuláš a na treťom mieste za tri roky práce KM ĽH. V roku 1979 obdržala KM od KV SZM vyznamnie za výchovu československých a slovenských reprezentantov.

Príspevok, venujúci sa problematike mládežníckeho ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši, je len jedným z kamienkov pestrej mozaiky siedmich desaťročí hokeja na Liptove. O iných aspektoch bohatej hokejovej histórie by sa mohli, a vari aj mali, vyjadriť funkcionári, tréneri, hráči. 70. výročie ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši si to zaslúži. Takáto diskusia by mohla byť aj podnetom pre súčasných funkcionárov, aby našli spôsob, ako dostať hokej v Liptovskom Mikuláši na tú úroveň, ktorá mu historicky patrí. JOZEF KOTIAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 327
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 144
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 882
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 361
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 937
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 216
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 515
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 463
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  2. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  3. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  4. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  5. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 383
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 574
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 497
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 471
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 905
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 134
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 633
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 679
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Mincovníčkovo v Liptovskom Jáne ocenia nielen deti.

Tak ako je Liptov pôsobivý na povrchu, je takým aj pod zemou.


Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


Záhadná firma má záujem o kúpu pozemkov na Liptove. Ponúka zlomkové ceny.

Starostovia varujú, nepredávajte pozemky bez porady s odborníkom.


5
Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


1
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  2. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  3. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  4. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  5. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 383
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 574
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 497
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 471
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 905
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 134
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 633
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 679
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu