Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky

Iba kamienok pestrej mozaiky

Pred sedemdesiatimi rokmi sa na Liptove odohral pr

Liptovský Mikuláš - vý hokejový zápas. Za tých sedmedesiat rokov zažil liptovskomikulášsky hokej viacer vrcholov a pádov. Pohľad do jeho histórie nemôže obísť problematiku mládežníckeho hokeja už aj z toho dôvodu, že v Liptove vyrástlo nemálo špičkových slovenských hokejistov.

Ľadový hokej v Liptovskom Mikuláši od prípravky po dospelých riadil do polovice 70. rokov Hokejový výbor ľadového hokeja. Tento systém bol neúnosný a riešením bolo vytvoriť komisiu mládeže ľadového hokeja.

V októbri roku 1974 zvolal veľký zanietenec ľadového hokeja Pavol Matis (dlhé roky neskôr vrcholový funcionár košického hokeja) rodičov hokejových mikulášskych nádejí na spoločnú schôdzu, aby vytvorili systém riadenia mládežníckeho hokeja od 6 - 18 rokov, po stránke výchovnej, riadiacej a zabezpečovacej.

Komisie mládeže

Na tejto schôdzi boli zvolené funkcie Komisie mládeže (KM), tréneri a vedúci družstiev. Presedom KM sa stal Pavel Matis, podpredsedom Jozef Kotian, tajomníkom Vojtech Štulrajter, vedúcim ŠTK Ondrej Konček, vedúcim PVK František Derfényi, pokladníkom František Fussi. Žiacke a dorastenecké družstvá trénovali Martin Hubka, Ján Valko, Jindro Ríčny, Štefan Blaho, Igor Pažický, Viliam Kulpa, Ivan Bobula, Jozef Martinka, Zdeno Matis. Vedúcimi družstiev boli Ján Varga, Július Bartík, Ján Škandera, Juraj Hanis, Koloman Dropa, Ján Ďurica, Milan Malacký, Jeroným Klohna a ďalší. Po určitej dobe keď už KM bola funkcionársky dostatočne zabehnutá, Pavel Matis sa vrátil späť do hokejového výboru a predsedu KM prevzal J. Kotian, tajomníka M. Koniar.

KM v úvode svojej funkcie vypracovala štatút práce na 5- ročné obdobie, ktoré bolo prísne dodržiavané a kontrolované, čo malo veľký vplyv na prácu ľudí okolo mládežníckeho hokeja. Mládežnícky hokej bol rozdelený pod patronátom TJ Partizán na viacero vekových kategórii: prípravka od 6 - 10 rokov, mládežnícke družstvá od 11 - 18 rokov. Žiacke družstvá od 10 - 14 rokov patrili pod TJ Kriváň L. Mikuláš. Títo hráči po ukončení žiackeho veku automaticky prechádzali do mladšieho dorastu TJ Partizán. TJ Kriváň viedol predseda Milan Dobrík.

V týchto dvoch oddieloch od roku 1974 bolo vychovaných mnoho československých a slovenských reprezentatov, prvoligových a druholigových hráčov pôsobiacich hlavne v Košiciach, Banskej Bystrici, Bratislave a iných hokejových oddieloch: Vladimír Urban, Dušan Ľudma, Mojmír Božik, Milan Jančuška, Peter Veseloský, Jerguš Bača a ďalší. Vyvrcholením tohto úsilia bolo, že koncom 70 rokov starší dorast získal titul mastra Slovenska a v Martine bojoval

s TJ Pardubice o titul majstra ČSSR. Bohužiaľ, Pardubice boli nad naše sily.

1932 alebo 1933?

Na komisii mládeže v roku 1975 padol návrh založiť tradíciu osláv ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši v päťročných interaloch a prvé mali byť 45. Otázkou však bolo kedy sa odohral prvý hokejový zápas v Liptoskom Mikuláši. Pán Čupka, ktorý sa zaoberal touto tématikou, tvrdil že v roku 1933. Komisia mládeže našla novinovú správu v archíve TJ, že prvý zápas sa hral na mieste terajšieho zimného štatióna v roku 1932. Pre rozdielnosť názorov bola vyslaná komisia v zložení Horák, Čaja, Halaj a Kotian do Bratislavy. V prítomnosti Jána Staršieho (v tom čase reprezentačného hokejového trénera) a Rastislava Jančušku (predseda zväzu ľadového hokeja, rovnako liptovského rodáka) bol uznaný návrh KM na rok 1932, čo nesie aj terajší názov HK 32.

Táto komisia bola poverená organizovaním a riadením osláv 45. a nezabudnuteľných osláv 50. výročia, ktorých sa zúčastnilo mnoho starších hráčov a hokejových osobností celého Slovenska (napríklad Ján Starší, Kresák, Čaja, Benko, Káčer, Hubka, Žuff, Jaro Starší, Rasťo Jančuška ...) a družobného mesta Opavy.

Pozitývnym trendom v slovenskom hokeji v tom čase boli vznikajúce športové hokejové triedy, výnimkou však bol Liptovský Mikuláš. Bolo to pre nezáujem, či skôr odpor Hokejového výboru a Okresného školstva v Liptovskom Mikuláši. Pod tlakom KM a hlavne zásluhou predsedu mestského výboru KS Pavla Chrapčiaka bolo rozhodnuté, že športová hokejová trieda bude v Základnej škole na Nábreží 4. apríla. Prvým trénerom bol ustanovený Dušan Halaj a vedúcim družstva Pavel Uličný. Z tejto prvej športovej triedy to najďalej, v športovej dráhe, dotiahol Juraj Halaj, ktorý v uplynulej sezóne hosťoval v Slovane Bratislava, kde patril k najproduktívnejším hráčom prvej ligy. Športová hokejová trieda vznikla 1. septembra 1979.

Hokejové úspechy

Ďalším veľkým úspechom aktivity KMV bolo zavedenie ústredného kúrenia na Zimnom štadióne, čo ocenili všetci hráči, najmä však starší dorastenci, ktorí odohrávali zápasy v sobotu odpoludnia a hneď na druhý deň v nedeľu dopoludnia nastupovali na zápasy v mokrých dresoch. Možno povedať, že táto KM v 70. a 80. rokoch bola veľmi progresívna, získala si úctu medzi mestskými a okresnými funkcionármi a u športovej verejnosti v Liptovskom Mikuláši.

Veľkú popularitu si získali žiacke a dorastenecké hokejové turnaje. Hlavne šlo o prestížne zápasy družobných miest Liptovský Mikuláš - Opava. Bola to dobrá konfrontácia slovenského a moravského hokeja. V Opave mikulášski starší dorastenci vyhrali hokejový turnaj trikrát po sebe v rokoch 1977-79.

To bolo odbornej športovej spoločnosti známe, a v rokoch 1977, keď bola vyhlásená súťaž o najúspešnejšie kolektívy okresu Liptovský Mikuláš, sa to aj prejavilo. Na prvom mieste skončili ľahkí atléti z Ružomberka, na druhom vodáci Liptovský Mikuláš a na treťom mieste za tri roky práce KM ĽH. V roku 1979 obdržala KM od KV SZM vyznamnie za výchovu československých a slovenských reprezentantov.

Príspevok, venujúci sa problematike mládežníckeho ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši, je len jedným z kamienkov pestrej mozaiky siedmich desaťročí hokeja na Liptove. O iných aspektoch bohatej hokejovej histórie by sa mohli, a vari aj mali, vyjadriť funkcionári, tréneri, hráči. 70. výročie ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši si to zaslúži. Takáto diskusia by mohla byť aj podnetom pre súčasných funkcionárov, aby našli spôsob, ako dostať hokej v Liptovskom Mikuláši na tú úroveň, ktorá mu historicky patrí. JOZEF KOTIAN

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 2. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 3. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 4. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 6. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 9. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange
 2. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 3. Káva – odhaľte všetky jej neznáme
 4. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 5. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 6. Na reštaurácie a hotely sa valí druhá vlna pandémie
 7. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 8. Spolu
 9. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 10. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 26 195
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 23 329
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 480
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 18 878
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 11 823
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 463
 7. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 10 953
 8. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 10 615
 9. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach 10 470
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 887
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Akadémia ozbrojených síl zatiaľ neprešla na dištančnú formu štúdia

Akadémia ozbrojených síl (AOS) generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši zatiaľ neprešla na dištančnú formu štúdia.

Akadémia ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Okres Liptovský Mikuláš je už červený

Epidemiologická situácia sa v okrese zhoršuje. Liptovskí epidemiológovia hľadajú personálnu výpomoc.

Ilustračná fotografia.

Liptovskomikulášsky mestský úrad má nového prednostu

Martu Gutraiovú strieda Michal Lavrík.

Michal Lavrík.
Len do vypredania zásob!

Predlžujeme akciu: K ročnému online predplatnému kávovar ako darček

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus zatvára školy na Orave

Počet pozitívne testovaných v troch oravských okresoch sa blíži k tisícke, najhoršie je na tom námestovský.

Privádzač do Žiliny z novej diaľnice otvoria nedokončený

Obmedzenia v doprave sa začnú už v polovici októbra.

Koronavírus: V Martine i v Tepliciach sa zatvorili viaceré školy

K dnešným rekordným celoslovenským číslam prispel 31. pozitívnymi prípadmi ochorenia na Covid 19 aj okres Martin.

Pribudlo 797 pozitívne testovaných osôb, v Trenčianskom kraji až 76

Na Slovensku v stredu pribudlo 797 pozitívne testovaných osôb, urobilo sa 9170 testov.

Už ste čítali?