Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Hric - Vajs a Martikán víťazmi

Dve víťazstvá dosiahli slovenskí vodní slalomári v

Tacen - o finálových pretekoch 3. kola Svetového pohára (SP) v slovinskom Tacene. Z deviatich lodí, ktoré postúpili do finále, sa z víťazstva tešili Michal Martikán v C1 a dvojica Pavol Hric - Roman Vajs v C2. Kým pre olympijského víťaza z Atlanty M. Martikána je to už jubilejný 10. triumf, novozložená deblovka Hric - Vajs zvíťazila v SP spoločne prvý raz. Vajs sa však s predošlým partnerom Romanom Štrbom, ktorý je po ťažkom úraze, stal v minulosti i celkovým víťazom SP.

Na stupne víťazov vystúpili ešte dve slovenské lode. V C2 boli druhí Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom (všetci AŠK Dukla KTK Liptovský Mikuláš) a v C1 skončil tretí Juraj Minčík. Štvrtí skončili bratia Hochschornerovci v C2 a Gabriela Zamišková (Dukla L. Mikuláš) v K1 žien, ktorá bola najrýchlejšia, druhej kvalifikačnej jazde, Jana Dukátová skončila vo finále siedma. Bronzový z nedávnych ME v Čunove Peter Cibák, ktorý vyhral kvalifikáciu, obsadil v K1 mužov 6. miesto. Vicemajster Európy do 23 rokov Alexander Slafkovský skončil medzi singlistami vo finále deviaty. Smolu mala majsterka Európy Elena Kaliská (všetci traja Dukla L. Mikuláš), ktorá po suverénnom triumfe v kvalifikácii (o 4 s predstihla neskoršiu víťazku Češku Pavelkovú) pokazila semifinálovú jazdu a ako 11. nepostúpila do finále.

„Preteky boli plné prekvapení, keď veľa problémov narobila premenlivá voda, na ktorú doplatila aj kajakárka Kaliská. V semifinále jej nevychádzala voda, v obrovskom valci sa pretočila, nakoniec sa jej do lode aj nabrala a do finále nepostúpila. Pre Hrica s Vajsom, ktorí spolu jazdia len rok, je víťazstvo životný úspech, a to si ešte dovolili v závere finálovej jazdy aj jeden ťuk do bránky,“ komentoval priebeh tréner Peter Mráz. Nadmieru spokojný bol Michal Martikán, aj keď to vraj ešte nebolo úplne ono. „Je to naozaj príjemný pocit. V semifinále to bolo dosť tesné, no podarilo sa mi zvládnuť jazdu čisto a byť rýchlejší. Vo finále som chytil dobrú stopu, pádloval plynule a rozdiel sa prejavil výraznejšie. Trať bola, ako sa už stáva pravidlom, dosť ľahká, no voda bola náročná. Minulý rok som tu tiež vyhral, no nemožno povedať, že mi rieka Sáva nejako osobitne vyhovuje,“ dodal Martikán, ktorý budúci víkend vynechá 3. kolo SP v Prahe. Po sérii štartov v posledných týždňoch chce pred augustovým svetovým šampionátom v Bourg St. Maurice čo najviac trénovať doma.