MIROSLAV PAROBEK
Liptovská Sielnica - „Vitaj opäť doma,“ týmito slovami privítal v utorok 9. júla na obed ochranár Pavol Majko z Liptovského Mikuláš takmer ročnú vydru, ktorá sa vrátila z Čiech na Slovensko. Zviera vzápätí vybehlo z drevenej debny, okamžite skočilo do vody, aby sa po chvíli stratilo v potoku Kvačianka neďaleko Liptovskej Sielnice.
Podchladené mláďa vydry našli vlaňajšie leto deti v Belianskych Tatrách, pravdepodobne po vytopení nory prívalmi búrkových vôd. Samček Noro najprv „býval“ v škatuli v panelákovom byte P. Majku, zoológa Štátnej ochrany prírody. „Bolo to náročné, lebo takmer tri mesiace vydru kŕmili ako mláďa cicavca, spočiatku z fľaše so sušeným mliekom pre mačky, neskôr aj malými rybkami. Je to plaché zviera s prevažne nočnou aktivitou a pripraviť ho v panelákovom byte na život v prírode bolo prakticky nemožné. Navyše ho bolo potrebné zbaviť väzby na človeka. Preto bola vydra u českých kolegov, ktorí majú špeciálnu chovnú stanicu,“ pokračuje Majko, pre ktorého je to už druhé vypustenie vydry do voľnej prírody. V ro-ku 1998 podobne zachránil poranené zviera.
Nora v auguste minulého roku previezli do Stanice ochrany fauny v Pavlove, ktorá patrí Agentúre ochrany prírody a krajiny ČR. Pracovisko, ktoré je jedinou odchovňou vydry riečnej v strednej Európe, má 11-ročné skúsenosti. „Na našej stanici ročne pripravíme na život v prírode 4-5 mláďat. Učíme ich hlavne samostatne loviť živú korisť, čo je pre prežitie vydry najdôležitejšie. V prípade Nora to však bola naša prvá zahraničná pomoc,“ uviedol Aleš Toman, zoológ a vedúci stanice. Ako ďalej povedal, najväčším problémom však bolo dostať vydru k nim a naspäť na Slovensko. Bolo totiž potrebné veľa vybavovania, aby dostali špeciálne povolenie ministerstiev oboch krajín na legálny prechod hranice.
„Vydra je nielen európskym symbolom ochrany prírody, ale aj indikátorom čistoty riek. Bohužiaľ, je to v celej Európe kriticky ohrozený druh, ktorý je aj na Slovensku chránený. V Liptove máme asi dvadsať párov, ktoré žijú v každom čistom vodnom toku, kde je dostatok rýb - hlavnej potravy vydry,“ dodal P. Majko, gestor ochrany vydry riečnej na Slovensku. Paradoxne, najväčším nepriateľom vydry v našom regióne je však človek, resp. autá, lebo pod ich kolesami, na diaľnici pri Liptovskej Mare, skončí každoročne život asi piatich vydier...