Liptovský Mikuláš - cajti v priebehu siedmich dní - od 4. do 11. júla v okrese Liptovský Mikuláš.
„V prvom prípade pokladník Tatrabanky, a.s., pobočka L. Mikuláš pri odvode tržby súkromnej firmy z L. Mikuláša zistil výskyt falošnej bankovky v hodnote 1 000 Sk, ktorá pochádzala zo série G 76086878. Bankovka bola zaslaná na expertízu do Národnej banky Slovenska. V pondelok 8. 7. oznámila pokladníčka pekárne z L. Mikuláša, že pri prepočítavaní tržby z nočného predaja našla tisíckorunáčku z rovnakej série, ktorá nevykazovala žiadne ochranné prvky. Spomínanú bankovku prevzala predavačka od neznámeho muža,“ informoval Radovan Kyselica, hovorca KR PZ SR v Žiline.
O deň neskôr zistila falošnú bankovku v rovnakej hodnote aj vedúca predajne potravín v obci Dovalovo. Tisíckorunáčkou zo série G 76086876 platil v priebehu dňa neznámy zákazník. Bankovka bola podľa slov R. Kyselicu vyrobená z nekvalitného papiera a jej rozborom sa taktiež budú zaoberať v Národnej banke Slovenska. „V ten istý deň predavačka potravín v Okoličnom zaznamenala falzifikát tisíckorunovej bankovky zo série G 76086878, ktorou platil muž z L. Mikuláša. Falzifikát „prezradil“ nekvalitný papier a chýbajúca vodotlač. V stredu 10. 7. rozpoznali falzifikát bankovky v nominálnej hodnote 1 000 Sk aj na pobočke Pošty L. Mikuláš na sídlisku Podbreziny. Tentokrát pochádzala bankovka zo série G 76086878, pričom pracovníčky pošty ju identifikovali pod UV lampou, kde nevykazovala žiadne vodotlačové znaky,“ vysvetlil R. Kyselica.
Posledné dva falzifikáty v spomínanom období identifikovali pracovníci liptovskomikulášskych pobočiek Všeobecnej úverovej banky a Slovenskej sporiteľne. Tieto tisíckorunáčky pochádzali z rovnakej série G 76086878 a chýbali im vodotlačové znaky. (zz)