Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Dohra za zeleným stolom

Ako dopadne kauza s neoprávneným štartom futbalist

MÁRIO KAPRÁLIK

V závere futbalovej sezóny 2001/2002 sa v druhej najvyššej oblastnej súťaži začal vychádzať na povrch problém, ktorý postavil proti sebe minimálne dve mužstvá súťaže. Víťaza II. triedy FK Lúčky a futbalistov TJ Družba Smrečany-Žiar, ktorí obsadili druhé miesto v súťaži a samozrejme aj Oblastný futbalový zväz (ObFZ) v Liptovskom Mikuláši - Športovo–technickú komisiu (ŠTK).

A v čom je vlastne problém? Kto vlastne má pravdu? Vypočujeme si názor na tento problém dve zúčastnené strany - tajomníka a kapitána futbalového TJ Družba Smrečany-Žiar Martina Šimúna a Jaroslava Vaňu, predsedu ŠTK.

Martin Šimún, tajomník

TJ Družba Smreč.-Žiar

„Po prečítaní úradnej správy ObFZ v utorok 2. 7. 2002 v týždenníku Liptov som prežíval jedno z najväčších sklamaní v mojom živote,“ priznáva Martin Šimún. „Ale, aby som priblížil o čo vlastne ide. V poslednom zápase II. triedy v nedeľu 23. 6. medzi naším mužstvom Smrečany–Žiar a Lúčky zistil hlavný rozhodca Šimovček, že hráč z Lúčok, ktorý bol uvedený v zápise má neplatný registračný preukaz, lebo jeho platnosť skončila koncom minulého roku. Po tomto zistení hráč Lúčok nenastúpil v spomínanom zápase. V takomto prípade sa vo futbalových stanovách píše, že ak sa toto stane rozhodca musí preukaz zadržať a odovzdať príslušnému ObFZ resp. ŠTK. V tomto prípade sa tak nestalo, pretože rozhodca Šimovček na požiadanie delegáta zápasu Jána Staroňa preukaz vrátil funkcionárom Lúčok a preukaz záhadne zmizol. Ja, ako kapitán mužstva, som tomu neprikladal nijakú vážnosť, lebo to bol posledný zápas sezóny a o všetkom už bolo rozhodnuté...

My sme pre zápasom zablahoželali súperovi k postupu a po zápase sme si všetci posedeli pri guláši a pive. Keď som sa spýtal vedúceho mužstva Lúčok, či hral hráč, ktorý mal neplatný preukaz aj v predchádzajúcich majstrovských zápasoch, jednoznačne to poprel a povedal, že hral iba v prípravných zápasoch. O to väčšie bolo naše prekvapenie na druhý deň, keď sme na ObFZ zistili, že spomínaný hráč bol uvedený na desiatich súpiskách majstrovských futbalových zápasov, takže odohral desať zápasov s neplatným preukazom.

Formou protestu sme upozornili členov ŠTK na túto skutočnosť a žiadali sme prešetriť registračný preukaz tohto hráča. Už v utorok 25. 6., na naše veľké prekvapenie, nám pracovníci z ObFZ predložili platný preukaz. Vo štvrtok 27. 6. zasadla komisia ŠTK, ktorej členovia sa dohodli, že nebudú uzatvárať tabuľku II. triedy, dokedy sa spor nevyrieši. Avšak nasledujúci utorok, už v spomínanej úradnej správe, bolo uvedené, že naša žiadosť neprerokovali pre absolútne smiešne pripomienky. Až neskôr sme sa dozvedeli, že členovia ŠTK mimoriadne zasadli v sobotu 29. 6., kde našu žiadosť „zmietli“ zo stola a rýchlo uzavreli a dali platnosť konečným tabuľkám.

Cítili sme krivdu a tak sme pokračovali v tejto veci. Zistili sme, že nový registračný preukaz, ktorý Lúčky predložili ŠTK vyhotovili na matrike v Banskej Bystrici deň po skončení súťaže - v pondelok 24. 6. A potvrdili nám aj v Bratislave, že starý preukaz mal platnosť iba do konca roku 2001. Všetky tieto fakty sú pravdivé a členovia ŠTK si ich mohli vyžiadať od spomínaních inšitúcií. Nevyžiadali si ich a prípad uzavreli. Partia okolo predsedu ŠTK, ktorého mimochodom nominovali na tento post Lúčky, sa nesnažila hľadať pravdu, ale čo najrýchlejšie spor uzavrieť. Zainteresovaní ľudia sa nás snažili chceli rôznymi „darmi“ podplatiť a dokonca nahovárali rozhodcu Šimovčeka, aby nenapísal nič do zápisu o stretnutí. Všetci títo, kvázi čestní futbaloví priaznivci dokážu klamať s úsmevom na tvári a smejú sa nám do očí.

Všetko je jeden veľký podvod, za ktorý určite nemôžu hráči Lúčok, ale hlavne ich funkcionári, ktorí si nevšimli neplatnosť preukazu. Nech sa to skončí akokoľvek prajem futbalistom Lúčok, aby sa im v budúcej sezóne darilo. Dúfam, že naše mužstvo takýto podraz za zeleným stolom neskalame a aj v ďalšej sezóne budeme podávať dobré výsledky. Avšak po takýchto skúsenostiach by som odporúčal radikálne zmeny vo vedení ŠTK,“ dodáva Martin Šimún.

Jarolav Vaňo,

predseda ŠTK

Pán Vaňo, ako teda rozhodla ŠTK o sťažnosti TJ Družba Smrečany–Žiar?

ŠTK o sťažnosti TJ Družba Smrečany-Žiar rozhodla na základe podkladových materiálov, to znamená zápis o stretnutí, zápis delegáta zväzu a samotné námietky TJ Družba Smrečany-Žiar. Túto problematiku sme samozrejme riešili podľa Futbalových noriem (FN) - súťažného poriadku (SP). Hneď v úvode musím poznamenať, že v stretnutí Smrečany-Žiar - Lúčky hráč, proti ktorému sa zo Smrečian-Žiaru sťažujú, v zápase nenastúpil z dôvodu neplatnosti registračného preukazu (RP). Smrečany-Žiar protestujú, že menovaný hráč hral v jarnej časti desať stretnutí na neplatný RP. Príslušné futbalové normy riešia problematiku podania námietok v priebehu súťaže v V. hlave SP čl. 118 až 125. Podľa tohoto sme postupovali a svoje rozhodnutie sme zverejnili v úradnej správe č. 32. V čl. 120 sa jednoznačne hovorí do akého termínu po stretnutí je možné podať námietky - a sú to tri dni. Toto Smrečany-Žiar nesplnili, nakoľko namietajú proti stretnutiam jarnej časti, v ktorých ich mužstvo nehralo. Súperi Lúčok sa nesťažovali. Z tohto dôvodu sme s odvolaním na čl. 125 SP pre nesplnenie podmienok námietkového konania zo strany Smrečany-Žiar námietky neprerokovali. Túto problematiku som pred riešením konzultoval s funkcionárom SFZ v Bratislave a postup nášho riešenia nám potvrdili. Tento istý prípad sa stal

aj v západoslovenskom regióne a stretnutia neboli kontumované.

Dôkladne ste prešetrili tento prípad?

Na túto otázku som už dal vysvetlenie v prvej odpovedi.

Neovplyvnilo čiastočne vaše rozhodnutie, že do funkcie predsedu ŠTK vás nominovali Lúčky?

Do funkcie predsedu ma nenominovali Lúčky, ale konferencia ObFZ v Liptovskom Mikuláši, kde ma zvolila Rada ObFZ. Za FK Lúčky som sa konferencie zúčastňoval ako delegát, lebo každý klub deleguje na konferenciu jedného zástupcu.

Prečo si ŠTK nevyžiadala infor-mácie z matriky v B. Bystrici a z Bra-tislavy, keď platnosť starého resp. nového preukazu je zrejmá?

Z dôvodu, že v zápase Smrečany-Žiar - Lúčky menovaný hráč nehral, a čo sa týka ostatných zápasov v jarnej časti, toto som taktiež uviedol už v prvej odpovedi.

Podľa vyjadrení zo Smrečian-Žiaru je do problému zapletených viac ľudí, tzv. vašich spriaznených duší, je to pravda?

Toto je názor funkcionárov a hráčov Smrečany-Žiar. Nikto nie je do problému zapletený. Akurát mi nie je zrejmé, prečo sa do prípadu angažujú funkcionári z FK Tatran VA L. Mikuláš.

Čo si o tomto celom probléme myslíte vy?

Nič si o tom nemyslím. Takéto prípady sa nevyskytujú iba v našom zväze a riešia sa operatívne, ako som už spomenul. Samozrejme, že nič nezľahčujem, treba si uvedomiť, že za štarty hráčov nesie zodpovednosť v prvom rade klub, vedúci mužstva, kapitán a v neposlednom rade aj rozhodcovia. Pri preukázaní ich viny sú riešení disciplinárnymi sankciami podľa príslušných futbalových noriem. Kontumovať však tieto stretnutia, tak ako to chcú Smrečany-Žiar, nie je možné a výsledky podľa platných futbalových noriem musia ostať také, ako boli dosiahnuté na ihrisku.

(Pozn. redaktora: Oblastný futbalový zväz v Liptovskom Mikuláši sa ku kauze vyjadrí až po uzavretí celého prípadu.)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 3. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 4. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 5. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 6. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 7. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 8. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 20 044
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 572
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 999
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 534
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 615
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 337
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 600
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 489
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 420
 10. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 409
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Chaos v Mikulášskom hokeji, sezóna sa ale napokon začne

SZĽH neodobril prevod licencie z MHK 32 na ŠK 32, tak ako už bolo písané.

Generálny manažér MHK32, Milan Čanky.

Najväčšie mesto na Liptove sa nebude uchádzať o štátnu bezúročnú pôžičku

Liptovský Mikuláš sa bude musieť zaobísť bez štátnej finančnej pomoci určenej na krytie výpadkov príjmov dane z fyzických osôb pre koronakrízu.

Poslanci odmietli prijať bezúročnú pôžičku.

Na Námestí mieru a dome kultúry pribudne zeleň

Mesto Liptovský Mikuláš začne na jar budúceho roka s revitalizáciou Námestia mieru. Na dome kultúry zas pribudne zelená stena.

Do parku na námestí pribudnú tri lavičky a zeleň, konkrétnemu usporiadaniu parkového sedenia dalo hlas 980 ľudí.

Primátor s poslancami sa dohodli, po dvoch rokoch sa môžu začať prideľovať nájomné byty

Takmer dva roky viazlo prideľovanie nájomných bytov v Liptovskom Mikuláši, od začiatku volebného obdobia sa totiž nepodarilo sfunkčniť príslušnú bytovú komisiu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Protestným pochodom ľudia v Trenčíne bojovali za práva všetkých zamestnancov

Protestný pochod za práva všetkých zamestnancov usporiadala v Trenčíne Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky.

Dnešná nehoda zablokovala hlavný cestný ťah

Na ceste I/11 došlo ráno k dopravnej nehode, pri ktorej sa zrazili kamión s osobným motorovým vozidlom.

Už ste čítali?