Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Dohra za zeleným stolom

Ako dopadne kauza s neoprávneným štartom futbalist

MÁRIO KAPRÁLIK

V závere futbalovej sezóny 2001/2002 sa v druhej najvyššej oblastnej súťaži začal vychádzať na povrch problém, ktorý postavil proti sebe minimálne dve mužstvá súťaže. Víťaza II. triedy FK Lúčky a futbalistov TJ Družba Smrečany-Žiar, ktorí obsadili druhé miesto v súťaži a samozrejme aj Oblastný futbalový zväz (ObFZ) v Liptovskom Mikuláši - Športovo–technickú komisiu (ŠTK).

A v čom je vlastne problém? Kto vlastne má pravdu? Vypočujeme si názor na tento problém dve zúčastnené strany - tajomníka a kapitána futbalového TJ Družba Smrečany-Žiar Martina Šimúna a Jaroslava Vaňu, predsedu ŠTK.

Martin Šimún, tajomník

TJ Družba Smreč.-Žiar

„Po prečítaní úradnej správy ObFZ v utorok 2. 7. 2002 v týždenníku Liptov som prežíval jedno z najväčších sklamaní v mojom živote,“ priznáva Martin Šimún. „Ale, aby som priblížil o čo vlastne ide. V poslednom zápase II. triedy v nedeľu 23. 6. medzi naším mužstvom Smrečany–Žiar a Lúčky zistil hlavný rozhodca Šimovček, že hráč z Lúčok, ktorý bol uvedený v zápise má neplatný registračný preukaz, lebo jeho platnosť skončila koncom minulého roku. Po tomto zistení hráč Lúčok nenastúpil v spomínanom zápase. V takomto prípade sa vo futbalových stanovách píše, že ak sa toto stane rozhodca musí preukaz zadržať a odovzdať príslušnému ObFZ resp. ŠTK. V tomto prípade sa tak nestalo, pretože rozhodca Šimovček na požiadanie delegáta zápasu Jána Staroňa preukaz vrátil funkcionárom Lúčok a preukaz záhadne zmizol. Ja, ako kapitán mužstva, som tomu neprikladal nijakú vážnosť, lebo to bol posledný zápas sezóny a o všetkom už bolo rozhodnuté...

My sme pre zápasom zablahoželali súperovi k postupu a po zápase sme si všetci posedeli pri guláši a pive. Keď som sa spýtal vedúceho mužstva Lúčok, či hral hráč, ktorý mal neplatný preukaz aj v predchádzajúcich majstrovských zápasoch, jednoznačne to poprel a povedal, že hral iba v prípravných zápasoch. O to väčšie bolo naše prekvapenie na druhý deň, keď sme na ObFZ zistili, že spomínaný hráč bol uvedený na desiatich súpiskách majstrovských futbalových zápasov, takže odohral desať zápasov s neplatným preukazom.

Formou protestu sme upozornili členov ŠTK na túto skutočnosť a žiadali sme prešetriť registračný preukaz tohto hráča. Už v utorok 25. 6., na naše veľké prekvapenie, nám pracovníci z ObFZ predložili platný preukaz. Vo štvrtok 27. 6. zasadla komisia ŠTK, ktorej členovia sa dohodli, že nebudú uzatvárať tabuľku II. triedy, dokedy sa spor nevyrieši. Avšak nasledujúci utorok, už v spomínanej úradnej správe, bolo uvedené, že naša žiadosť neprerokovali pre absolútne smiešne pripomienky. Až neskôr sme sa dozvedeli, že členovia ŠTK mimoriadne zasadli v sobotu 29. 6., kde našu žiadosť „zmietli“ zo stola a rýchlo uzavreli a dali platnosť konečným tabuľkám.

Cítili sme krivdu a tak sme pokračovali v tejto veci. Zistili sme, že nový registračný preukaz, ktorý Lúčky predložili ŠTK vyhotovili na matrike v Banskej Bystrici deň po skončení súťaže - v pondelok 24. 6. A potvrdili nám aj v Bratislave, že starý preukaz mal platnosť iba do konca roku 2001. Všetky tieto fakty sú pravdivé a členovia ŠTK si ich mohli vyžiadať od spomínaních inšitúcií. Nevyžiadali si ich a prípad uzavreli. Partia okolo predsedu ŠTK, ktorého mimochodom nominovali na tento post Lúčky, sa nesnažila hľadať pravdu, ale čo najrýchlejšie spor uzavrieť. Zainteresovaní ľudia sa nás snažili chceli rôznymi „darmi“ podplatiť a dokonca nahovárali rozhodcu Šimovčeka, aby nenapísal nič do zápisu o stretnutí. Všetci títo, kvázi čestní futbaloví priaznivci dokážu klamať s úsmevom na tvári a smejú sa nám do očí.

Všetko je jeden veľký podvod, za ktorý určite nemôžu hráči Lúčok, ale hlavne ich funkcionári, ktorí si nevšimli neplatnosť preukazu. Nech sa to skončí akokoľvek prajem futbalistom Lúčok, aby sa im v budúcej sezóne darilo. Dúfam, že naše mužstvo takýto podraz za zeleným stolom neskalame a aj v ďalšej sezóne budeme podávať dobré výsledky. Avšak po takýchto skúsenostiach by som odporúčal radikálne zmeny vo vedení ŠTK,“ dodáva Martin Šimún.

Jarolav Vaňo,

predseda ŠTK

Pán Vaňo, ako teda rozhodla ŠTK o sťažnosti TJ Družba Smrečany–Žiar?

ŠTK o sťažnosti TJ Družba Smrečany-Žiar rozhodla na základe podkladových materiálov, to znamená zápis o stretnutí, zápis delegáta zväzu a samotné námietky TJ Družba Smrečany-Žiar. Túto problematiku sme samozrejme riešili podľa Futbalových noriem (FN) - súťažného poriadku (SP). Hneď v úvode musím poznamenať, že v stretnutí Smrečany-Žiar - Lúčky hráč, proti ktorému sa zo Smrečian-Žiaru sťažujú, v zápase nenastúpil z dôvodu neplatnosti registračného preukazu (RP). Smrečany-Žiar protestujú, že menovaný hráč hral v jarnej časti desať stretnutí na neplatný RP. Príslušné futbalové normy riešia problematiku podania námietok v priebehu súťaže v V. hlave SP čl. 118 až 125. Podľa tohoto sme postupovali a svoje rozhodnutie sme zverejnili v úradnej správe č. 32. V čl. 120 sa jednoznačne hovorí do akého termínu po stretnutí je možné podať námietky - a sú to tri dni. Toto Smrečany-Žiar nesplnili, nakoľko namietajú proti stretnutiam jarnej časti, v ktorých ich mužstvo nehralo. Súperi Lúčok sa nesťažovali. Z tohto dôvodu sme s odvolaním na čl. 125 SP pre nesplnenie podmienok námietkového konania zo strany Smrečany-Žiar námietky neprerokovali. Túto problematiku som pred riešením konzultoval s funkcionárom SFZ v Bratislave a postup nášho riešenia nám potvrdili. Tento istý prípad sa stal

aj v západoslovenskom regióne a stretnutia neboli kontumované.

Dôkladne ste prešetrili tento prípad?

Na túto otázku som už dal vysvetlenie v prvej odpovedi.

Neovplyvnilo čiastočne vaše rozhodnutie, že do funkcie predsedu ŠTK vás nominovali Lúčky?

Do funkcie predsedu ma nenominovali Lúčky, ale konferencia ObFZ v Liptovskom Mikuláši, kde ma zvolila Rada ObFZ. Za FK Lúčky som sa konferencie zúčastňoval ako delegát, lebo každý klub deleguje na konferenciu jedného zástupcu.

Prečo si ŠTK nevyžiadala infor-mácie z matriky v B. Bystrici a z Bra-tislavy, keď platnosť starého resp. nového preukazu je zrejmá?

Z dôvodu, že v zápase Smrečany-Žiar - Lúčky menovaný hráč nehral, a čo sa týka ostatných zápasov v jarnej časti, toto som taktiež uviedol už v prvej odpovedi.

Podľa vyjadrení zo Smrečian-Žiaru je do problému zapletených viac ľudí, tzv. vašich spriaznených duší, je to pravda?

Toto je názor funkcionárov a hráčov Smrečany-Žiar. Nikto nie je do problému zapletený. Akurát mi nie je zrejmé, prečo sa do prípadu angažujú funkcionári z FK Tatran VA L. Mikuláš.

Čo si o tomto celom probléme myslíte vy?

Nič si o tom nemyslím. Takéto prípady sa nevyskytujú iba v našom zväze a riešia sa operatívne, ako som už spomenul. Samozrejme, že nič nezľahčujem, treba si uvedomiť, že za štarty hráčov nesie zodpovednosť v prvom rade klub, vedúci mužstva, kapitán a v neposlednom rade aj rozhodcovia. Pri preukázaní ich viny sú riešení disciplinárnymi sankciami podľa príslušných futbalových noriem. Kontumovať však tieto stretnutia, tak ako to chcú Smrečany-Žiar, nie je možné a výsledky podľa platných futbalových noriem musia ostať také, ako boli dosiahnuté na ihrisku.

(Pozn. redaktora: Oblastný futbalový zväz v Liptovskom Mikuláši sa ku kauze vyjadrí až po uzavretí celého prípadu.)

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 715
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 191
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 514
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 163
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 246
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 537
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 257
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 331

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 2. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 8. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 922
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 020
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 794
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 056
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 999
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 681
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 646
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


12 h
Ilustračná foto, Švošov v bielom.

Šiestoligové Liptovské celky ukazujú, že formu majú, pričom si aj v druhom kole pripísali na svoje kontá cenné víťazstvá.


Ján Svrček 18. aug
Rezort Rybníčky

Na mieste nie je vodovod ani kanalizácia.


18. aug
Bešeňová v tmavom, sa počas týždňa predstavila aj v zápase Slovnaft cupu proti Lipanom, ktorým podľahla 2:3.

V 4. lige, majstrovstvo regiónu, sa predstavili všetci traja Liptovskí zástupcovia. Bešeňová uhrala remízu 2:2 a Hrádok aj Štiavnica inkasovali po päť kúskov.


a 1 ďalší 18. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


19 h

Na piatich občanov regiónu je dokonca vydaný aj Európsky zatýkací rozkaz.


18 h

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 2. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Marián Kozák: Výlet do Bratislavy a Viedne v roku 2015
 8. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 922
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 020
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 794
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 056
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 999
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 681
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 646
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu