tovského Mikuláša po jeho rodákovi Eduardovi Penkalovi, ktorý väčšinu života prežil v Záhrebe, prijala pozvanie primátora mesta aj veľvyslankyňa Chorvátskej republiky na Slovensku Andrea Gustovič-Ercegovac.
„Keď som prišla na Slovensko, prečítala som veľa kníh o vzťahoch Chorvátov a Slovákov. Zistila som, že máme veľa spoločného a jedným z nich je aj Eduard Penkala, rodák zo Slovenska, ktorý väčšinu svojho života prežil v Záhrebe. Pri nápoji Demänovka som si všimla názov St. Nicolaus a keď sme sa na seminári o NATO stretli s primátorom Alexandrom Slafkovským, potvrdil mi, že známy vynálezca sa narodil v Liptovskom Sv. Mikuláši,“ priblížila dôvod svojej návštevy jej excelencia.
Eduard Penkala, ktorý patril medzi významných a vážených Záhrebčanov, zaregistroval spolu 70 patentov. Jeho meno zostane navždy spojené s patentom na mechanickú ceruzku s umelou náplňou, ktorá je dodnes známa ako „penkala“. Dokonca sa stala chorvátskym národným darčekom. Pri tejto príležitosti odovzdala pani veľvyslankyňa primátorovi mesta Alexandrovi Slafkovskému - originál „penkalu“.
„Eduard Penkala symbolizuje vzťah medzi našimi národmi. Je ako strom, ktorý je veľmi viditeľný, ale má spoločné korene,“ uviedla Andrea Gustovič-Ergovac. A ako vidí ďalšie možnosti spolupráce? „Liptov je perspektívny región, ktorý má možnosti na ekonomický rozvoj. Našou snahou je preniesť spoluprácu medzi Chorvátskom a Sloven-skom aj na mestá a regióny. Verím, že si udržíme vzájomnú komunikáciu a nájdeme v mojej krajine aj partnerské mesto pre Liptovský Mikuláš. Sú tu možnosti nielen ekonomickej spolupráce, ale zaujímavá môže byť aj kombinácia výmeny skúseností v rozvoji zimného a letného cestovného ruchu. Potešiteľná je skutočnosť, že napríklad jedna spoločnosť z Liptovského Mikuláša už desať rokov spolupracuje s príbuznou firmou v Osijeku,“ dodala pani veľvyslankyňa. (mp)