Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky

Mohli sme byť druhí i tretí

Pred pár dňami sa skončil deviaty prvoligový roční

JÁN SVRČEK

Ružomberok - k v novodobej histórii slovenského futbalu. Bola to piata marssuperligová sezóna Ružomberka. Pripomeňme si, že reprezentant dolného Liptova do republikovej elitnej spoločnosti vhupol v deväťdesiatom siedmom pod vedením Vladimíra Rusnáka a v šestnásťčlennom pelotóne skončil na 11. mieste. Potom (pri rovnakom počte účastníkov najvyššej súťaže) prišla dvakrát jeho siedma priečka. V sezóne 2000/2001 (po zredukovaní ligy na desať mužstiev) MŠK SCP dosiahol na historické tretie a teraz štvrté miesto. Pri ňom bol opäť tréner Rusnák, ktorého futbalové cesty po tri a polročnej prestávke zase zaviali pod Čebrať, keď v zime na kormidelníckej stoličke vystriedal nového lodivoda našej „dvadsaťjednotky“ Mikuláša Komanického.

Po lanskom bronze Ružomberok ustúpil zo svojich pozícií. V konečnej tabuľke je to zostup iba o jednu priečku, ale nenaplnil sa ani sen o pohárovej“Európe. Ako z vášho pohľadu vyznel uplynulý ligový ročník? - otvárame rozhovor s preziden-tom MŠK SCP Ružomberok Milanom Bezákom.

Ja tvrdím, že štvrté miesto znamená ďalší úspech ružomberského futbalu. Navyše rovnako sme mohli skončiť aj tretí alebo druhí. Škoda, že v poslednom kole v Trenčíne, keď stále žila šanca na tretiu priečku, naši chlapci sklamali. Dosiahnuté umiestnenie beriem z viacerých dôvodov. Počas zimy došlo u nás k výraznej obmene kádra. Spomeniem tu aspoň odchody reprezentantov alebo exreprezentantov Oravca, Klimpla a Záteka. Na druhej strane sa nekúpila žiadna „veľká ryba“, akurát odštartoval nezvratný proces omladzovania kolektívu. Práve mladíci boli počas jari príjemným prekvapením a takouto cestou sa chceme uberať aj ďalej. Nemožno tu opomenúť ani z hľadiska chodu klubu hektický záver prvej polovice súťaže a značnú neistotu na prahu zimnej prípravy.

Pán prezident, určite ale priznáte, že nebyť jarnej kolísavosti výkonov, strieborná méta, zaručujúca miestenku v Pohári UEFA, bola nielen reálna, ale aj nadosah.

V tomto smere nič nenamietam. Jednou stranou mince bola mladícka neskúsenosť a z nej premeniaca i nevyváženosť výkonov. Ale aj tak mužstvo odohralo niekoľko takých zápasov, v ktorých zbytočne prišlo o body. Preto boj o tretiu priečku, to nebol iba posledný „spackaný“ zápas v Trenčíne. Najviac ma hnevajú dve remízy s Prešovom, deľba bodov v Košiciach, keď po polčase mužstvo viedlo 3:1 i smola vo výbornom stretnutí v Žiline. Našou „achilovou pätou“ v jarnej časti bolo nepremieňanie šancí... Na čele tabuľky, až na majstrovskú Žilinu, to neustále bolo ako na hojdačke, všetko bolo dlho otvorené. Z „nepohárového“ miesta nerobíme žiadnu tragédiu. Tak, ako som to povedal pred začiatkom odvetnej časti. A len zdôrazním, Ružomberok dosiahol aj tak veľmi pekné umiestnenie. Tiež ma teší, že staronový tréner Rusnák priniesol vítanú zmenu herného štýlu. Vštepil mužstvu útočnú hru, ktorá sa aj divákom musela páčiť.

Jedna sezóna je v cieli a druhú už pomaly klope na dvere. Letná pauza je veľmi krátka. Veď už 13. júla štartuje nový marssuperligový ročník. Kedy mužstvo začne s prípravou na novú sezónu a ako bude vyzerať?

Chlapci sa zídu v piatok 21. júna. Po spoločnom obede príde na rad prvá tréningová jednotka. Hneď na druhý deň o 17. hod. odohráme prípravné stretnutie s Viktóriou Žižkov. Spolu v pláne máme štyri zápasové previerky, keď okrem spomenutej, 2. júla hráme s Podbrezovou, na druhý deň s Kysuckým Lieskovcom a 6. júla chlapcov čaká marssuperligová generálka s Hradcom Králove. Od 26. do 29. júla pôjdeme na krátke sústredenie do Liptovského Jána.

Našich čitateľov a aj fanúšikovej futbalovej Ruže určite najviac zaujímajú pohyby v hráčskom kádri. Kdečo sa v tomto smere šušká. Čo nám momentálne môžete prezradiť?

Príchody piatich mladých futbalistov z 1. FC Košice boli už dávnejšie známe. Ide o Urbana, Kročka, Zošáka, Palubu a Ovšianka. Ďalším novicom bude brankár Hajduch z Levíc. S mužstvom prípravu začne aj Golián z Dukly Banská Bystrica. Ešte sa ale vážne pozeráme po skúsenom obrancovi a útočníkovi. V hre sú i dve posily zo Žižkova. Na druhej strane v novej sezóne nerátame s Fabuľom, Šafrankom, Hrnčárom a Spišákom. Marekovi Fabuľovi som ešte v januári prisľúbil, že klub mu nebude brániť v odchode, ak si nájde nové angažmán. Vieme, že má nejaké ponuky a veríme, že ak padne z jeho strany definitíva, dôjde aj k dohode klubov. Šafrankovi sa v zime končí päťročná zmluva. Je úplne logické, že po takom dlhom pôsobení v jednom klube chce zmeniť dres. Preto vyjdeme mu v ústrety. Roman Hrnčár nezapadol tak do mužstva, ako sme si želali. Tiež má ale niečo rozrobené. Do Žiliny odchádza Kosmeľ, ktorý tiež mal môj prísľub, že keď si niečo zoženie, nebudeme mu robiť prekážky. Posledný júnový deň sa hosťovanie skončí Spišákovi. Nič ale zatiaľ nie je uzatvorené, aj počas prípravy môže dôsjť k pohybom jedným, či druhým smerom.

Nahlas sa hovorí, že niektorých hráčov má v hladáčiku Viktória Žižkov. Nehrozí tu ďalšie oslabenie mužstva?

Nie je tajomstvom, že pražský klub má záujem o dvoch našich hráčov - Kurtyho a Dirnbacha. Momentálne Dirnbach trénuje so Žižkovom, ktorý je od piatka u nás na sústredení. O žiadnom prestupe ale zatiaľ nebola reč, je skôr na skúške. Nuž a Kurty ešte v prvom rade potrebuje hlavne stabilizovať svoju výkonnosť. Navyše pred sebou má prvý veľký vrchol kariéry - majstrovstvá Európy do 19 rokov v Nórsku. Hovoril som s ním a chce zostať v Ružomberku. Ak niekto prestúpi do Viktorky, tak približne rovnaká kvalita by aj na druhej strane z Prahy mala prísť k nám.

Všetko ale nasvedčuje tomu, že v Ružomberkuz dôjde k ďalšiemu omladeniu kádra. Nemáte z toho obavy?

Jar nám ukázala, že takýto problém by nemal byť. Naši mladíci nahradili skúseného Šafranka, tiež sme dokázali vyhrať, keď mužstvu chýbal Fabuľa. Rozhodli sme sa však íst takýmto smere. Máme totiž aj vlastných talentovaných chlapcov, ktorým chceme dať príležitosť. Nemožno tu obísť ani fakt, že naši dorastenci vyhrali východnú skupinu II. ligy a po tridsiatich rokoch postúpúpili do najvyššej republikovej súťaže. Zároveň dobre vieme, že medzi mladými musia byť aj nejakí skúsení hráči.

V sobotu sa v Športe objavila správa, že do Žiliny by mal odísť tréner Vladimír Rusnák a nahradiť ho Anton Jánoš. Ako to vlastne je?

Klub o ničom takom nevie. Rusnák má s nami dvojročnú zmluvu a zostáva v Ružomberku. A o Jánošovi tiež neviem úplne nič. Neviem, ako sa tieto informácie uzreli svetlo sveta. Musím ich dementovať.

Ako to vyzerá s ekonomickým zabezpečením klubu? Zostali vám nejaké nezrealizované záväzky voči hráčom?

Klub je finančne zabezpečený. Je tu veľmi dobrá spolupráca s akciovou spoločnosťou Severoslovenské celulózky a papierne. Zvlášť by som sa chcel poďakovať spolumajiteľovi tejto firmy Milanovi Fiľovi. Som veľmi rád, že sa vrátil do ružomberského futbalu. Týmto jeho krokom život v klube opäť ožil. Naše úprimné poďakovanie tiež patrí mestu, primátorovi Jurajovi Čechovi, metstskému zastupiteľstvu i všetkým ostatným sponzorom.

Ružomberský fanúšik si kladie aj otázku, ako to bude s výstavbou východnej tribúny. V čom v tomto smere máte nové?

Robíme všetko preto, aby sme našli na jej výstavbu potrebné finančné zdroje. Základy sú hotové, treba vytiahnúť samotnú konštrukciu. Verím, že príde 10 miliónov zo Slovenského futbalového zväzu, že pomôže aj mesto. Ide prakticky o mestský štadión. Nemalé prostriedky „radnica“ svojho času vyčlenila na výstavbu moderného basketbalového stánku, očakávam, že nezanevrie ani na futbalový štadión. Našim priaznivcom zatiaľ musím odkázať, aby boli trpezliví.

Ružomberok v posledných sezónach (pri desaťčlennom pelotóne) robil pri žrebovaní všetko preto, aby na jar (kvôli terénom) v prvých dvoch kolách hral vonku. Čiže v rovnakom garde aj začínal nový marssuperligový ročník. Opäť pôjdete s takouto taktikou pre budúcu sezónu?

Určite nie. Rozhodli sme sa pre normálny rytmus. Samozrejme, všetko bude známe až po vyžrebovaní súťaže. Tentoraz náš cestovný poriadok nechávame otvorený. Nech sa rozhodne náhoda. Neradi by sme už išli podľa predchádzajúceho scenára. Na vlastnej koži sme sa presvedčili, že nie je reálne na prelome medzi prvou a druhou a treťou a štvrtou štvrtinou vyhrať tri stretnutia v domácom prostredí. Neviem, v čom to tkvie, ale určite v tomto prípade ide aj o psychickú záležitosť. Od začiatku sa ale chceme pasovať s tým, čo nám žreb nastolí.

Na záver, dovoľte ešte jednu otázku z iného súdka. Neuvažujete po vlaňajšej prestávke opäť pokračovať v tradícií populárnej ankety Jedenástka roka.

Tu nejde o žiadne uvažovanie. Ja som presvedčený, že v tomto roku opäť bude Ružomberok vítať našich najlepších futbalistov podľa jednotlivých postov. Na ďalšej kapitole Jedenástky roka sme sa už dohodli aj s pánom Fiľom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 3. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 4. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 5. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 6. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 7. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 8. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 9. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 10. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 1. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 2. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 3. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 4. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 5. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 6. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 7. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 8. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 9. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 10. Investovanie sa tento rok oplatí
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 134
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 17 858
 3. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 9 201
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 9 166
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 709
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 527
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 067
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 043
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 6 962
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 6 946
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Už takmer 25 rokov trvá výstavba diaľnice D3 v náročných úsekoch severného Slovenska. Pripomína tak trochu nekonečný príbeh, o ktorom sa budeme rozprávať v pondelok v LIVE diskusii o 18:00 hod.

10 h
Prosiek v červenom - Pavel Štefka, v zápase s Bobrovcom.

Siedma priečka a 16 bodov na konte majú futbalisti z Prosieka.

6 h
Futbalisti Iľanova vo fialovom.

Futbalisti z Iľanovo zimovali na piatom mieste tabuľky.

6 h

Návrh má súvisieť s vodou, prírodou a liptovským regiónom.

12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

19. apr

Nemocnica chce využiť skúsenosti z druhej vlny pandémie. Plánuje zriadiť samostatný pavilón pre covidových pacientov.

20. apr

Vážna nehoda sa stala dnes skoro ráno na R1 neďaleko Trnavy.

12 h

Divá zver prichádza k ľudským obydliam kvôli potrave.

20. apr

Už ste čítali?