Streda, 19. január, 2022 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Mohli sme byť druhí i tretí

Pred pár dňami sa skončil deviaty prvoligový roční

JÁN SVRČEK

Ružomberok - k v novodobej histórii slovenského futbalu. Bola to piata marssuperligová sezóna Ružomberka. Pripomeňme si, že reprezentant dolného Liptova do republikovej elitnej spoločnosti vhupol v deväťdesiatom siedmom pod vedením Vladimíra Rusnáka a v šestnásťčlennom pelotóne skončil na 11. mieste. Potom (pri rovnakom počte účastníkov najvyššej súťaže) prišla dvakrát jeho siedma priečka. V sezóne 2000/2001 (po zredukovaní ligy na desať mužstiev) MŠK SCP dosiahol na historické tretie a teraz štvrté miesto. Pri ňom bol opäť tréner Rusnák, ktorého futbalové cesty po tri a polročnej prestávke zase zaviali pod Čebrať, keď v zime na kormidelníckej stoličke vystriedal nového lodivoda našej „dvadsaťjednotky“ Mikuláša Komanického.

Po lanskom bronze Ružomberok ustúpil zo svojich pozícií. V konečnej tabuľke je to zostup iba o jednu priečku, ale nenaplnil sa ani sen o pohárovej“Európe. Ako z vášho pohľadu vyznel uplynulý ligový ročník? - otvárame rozhovor s preziden-tom MŠK SCP Ružomberok Milanom Bezákom.

Ja tvrdím, že štvrté miesto znamená ďalší úspech ružomberského futbalu. Navyše rovnako sme mohli skončiť aj tretí alebo druhí. Škoda, že v poslednom kole v Trenčíne, keď stále žila šanca na tretiu priečku, naši chlapci sklamali. Dosiahnuté umiestnenie beriem z viacerých dôvodov. Počas zimy došlo u nás k výraznej obmene kádra. Spomeniem tu aspoň odchody reprezentantov alebo exreprezentantov Oravca, Klimpla a Záteka. Na druhej strane sa nekúpila žiadna „veľká ryba“, akurát odštartoval nezvratný proces omladzovania kolektívu. Práve mladíci boli počas jari príjemným prekvapením a takouto cestou sa chceme uberať aj ďalej. Nemožno tu opomenúť ani z hľadiska chodu klubu hektický záver prvej polovice súťaže a značnú neistotu na prahu zimnej prípravy.

Pán prezident, určite ale priznáte, že nebyť jarnej kolísavosti výkonov, strieborná méta, zaručujúca miestenku v Pohári UEFA, bola nielen reálna, ale aj nadosah.

V tomto smere nič nenamietam. Jednou stranou mince bola mladícka neskúsenosť a z nej premeniaca i nevyváženosť výkonov. Ale aj tak mužstvo odohralo niekoľko takých zápasov, v ktorých zbytočne prišlo o body. Preto boj o tretiu priečku, to nebol iba posledný „spackaný“ zápas v Trenčíne. Najviac ma hnevajú dve remízy s Prešovom, deľba bodov v Košiciach, keď po polčase mužstvo viedlo 3:1 i smola vo výbornom stretnutí v Žiline. Našou „achilovou pätou“ v jarnej časti bolo nepremieňanie šancí... Na čele tabuľky, až na majstrovskú Žilinu, to neustále bolo ako na hojdačke, všetko bolo dlho otvorené. Z „nepohárového“ miesta nerobíme žiadnu tragédiu. Tak, ako som to povedal pred začiatkom odvetnej časti. A len zdôrazním, Ružomberok dosiahol aj tak veľmi pekné umiestnenie. Tiež ma teší, že staronový tréner Rusnák priniesol vítanú zmenu herného štýlu. Vštepil mužstvu útočnú hru, ktorá sa aj divákom musela páčiť.

Jedna sezóna je v cieli a druhú už pomaly klope na dvere. Letná pauza je veľmi krátka. Veď už 13. júla štartuje nový marssuperligový ročník. Kedy mužstvo začne s prípravou na novú sezónu a ako bude vyzerať?

Chlapci sa zídu v piatok 21. júna. Po spoločnom obede príde na rad prvá tréningová jednotka. Hneď na druhý deň o 17. hod. odohráme prípravné stretnutie s Viktóriou Žižkov. Spolu v pláne máme štyri zápasové previerky, keď okrem spomenutej, 2. júla hráme s Podbrezovou, na druhý deň s Kysuckým Lieskovcom a 6. júla chlapcov čaká marssuperligová generálka s Hradcom Králove. Od 26. do 29. júla pôjdeme na krátke sústredenie do Liptovského Jána.

Našich čitateľov a aj fanúšikovej futbalovej Ruže určite najviac zaujímajú pohyby v hráčskom kádri. Kdečo sa v tomto smere šušká. Čo nám momentálne môžete prezradiť?

Príchody piatich mladých futbalistov z 1. FC Košice boli už dávnejšie známe. Ide o Urbana, Kročka, Zošáka, Palubu a Ovšianka. Ďalším novicom bude brankár Hajduch z Levíc. S mužstvom prípravu začne aj Golián z Dukly Banská Bystrica. Ešte sa ale vážne pozeráme po skúsenom obrancovi a útočníkovi. V hre sú i dve posily zo Žižkova. Na druhej strane v novej sezóne nerátame s Fabuľom, Šafrankom, Hrnčárom a Spišákom. Marekovi Fabuľovi som ešte v januári prisľúbil, že klub mu nebude brániť v odchode, ak si nájde nové angažmán. Vieme, že má nejaké ponuky a veríme, že ak padne z jeho strany definitíva, dôjde aj k dohode klubov. Šafrankovi sa v zime končí päťročná zmluva. Je úplne logické, že po takom dlhom pôsobení v jednom klube chce zmeniť dres. Preto vyjdeme mu v ústrety. Roman Hrnčár nezapadol tak do mužstva, ako sme si želali. Tiež má ale niečo rozrobené. Do Žiliny odchádza Kosmeľ, ktorý tiež mal môj prísľub, že keď si niečo zoženie, nebudeme mu robiť prekážky. Posledný júnový deň sa hosťovanie skončí Spišákovi. Nič ale zatiaľ nie je uzatvorené, aj počas prípravy môže dôsjť k pohybom jedným, či druhým smerom.

Nahlas sa hovorí, že niektorých hráčov má v hladáčiku Viktória Žižkov. Nehrozí tu ďalšie oslabenie mužstva?

Nie je tajomstvom, že pražský klub má záujem o dvoch našich hráčov - Kurtyho a Dirnbacha. Momentálne Dirnbach trénuje so Žižkovom, ktorý je od piatka u nás na sústredení. O žiadnom prestupe ale zatiaľ nebola reč, je skôr na skúške. Nuž a Kurty ešte v prvom rade potrebuje hlavne stabilizovať svoju výkonnosť. Navyše pred sebou má prvý veľký vrchol kariéry - majstrovstvá Európy do 19 rokov v Nórsku. Hovoril som s ním a chce zostať v Ružomberku. Ak niekto prestúpi do Viktorky, tak približne rovnaká kvalita by aj na druhej strane z Prahy mala prísť k nám.

Všetko ale nasvedčuje tomu, že v Ružomberkuz dôjde k ďalšiemu omladeniu kádra. Nemáte z toho obavy?

Jar nám ukázala, že takýto problém by nemal byť. Naši mladíci nahradili skúseného Šafranka, tiež sme dokázali vyhrať, keď mužstvu chýbal Fabuľa. Rozhodli sme sa však íst takýmto smere. Máme totiž aj vlastných talentovaných chlapcov, ktorým chceme dať príležitosť. Nemožno tu obísť ani fakt, že naši dorastenci vyhrali východnú skupinu II. ligy a po tridsiatich rokoch postúpúpili do najvyššej republikovej súťaže. Zároveň dobre vieme, že medzi mladými musia byť aj nejakí skúsení hráči.

V sobotu sa v Športe objavila správa, že do Žiliny by mal odísť tréner Vladimír Rusnák a nahradiť ho Anton Jánoš. Ako to vlastne je?

Klub o ničom takom nevie. Rusnák má s nami dvojročnú zmluvu a zostáva v Ružomberku. A o Jánošovi tiež neviem úplne nič. Neviem, ako sa tieto informácie uzreli svetlo sveta. Musím ich dementovať.

Ako to vyzerá s ekonomickým zabezpečením klubu? Zostali vám nejaké nezrealizované záväzky voči hráčom?

Klub je finančne zabezpečený. Je tu veľmi dobrá spolupráca s akciovou spoločnosťou Severoslovenské celulózky a papierne. Zvlášť by som sa chcel poďakovať spolumajiteľovi tejto firmy Milanovi Fiľovi. Som veľmi rád, že sa vrátil do ružomberského futbalu. Týmto jeho krokom život v klube opäť ožil. Naše úprimné poďakovanie tiež patrí mestu, primátorovi Jurajovi Čechovi, metstskému zastupiteľstvu i všetkým ostatným sponzorom.

Ružomberský fanúšik si kladie aj otázku, ako to bude s výstavbou východnej tribúny. V čom v tomto smere máte nové?

Robíme všetko preto, aby sme našli na jej výstavbu potrebné finančné zdroje. Základy sú hotové, treba vytiahnúť samotnú konštrukciu. Verím, že príde 10 miliónov zo Slovenského futbalového zväzu, že pomôže aj mesto. Ide prakticky o mestský štadión. Nemalé prostriedky „radnica“ svojho času vyčlenila na výstavbu moderného basketbalového stánku, očakávam, že nezanevrie ani na futbalový štadión. Našim priaznivcom zatiaľ musím odkázať, aby boli trpezliví.

Ružomberok v posledných sezónach (pri desaťčlennom pelotóne) robil pri žrebovaní všetko preto, aby na jar (kvôli terénom) v prvých dvoch kolách hral vonku. Čiže v rovnakom garde aj začínal nový marssuperligový ročník. Opäť pôjdete s takouto taktikou pre budúcu sezónu?

Určite nie. Rozhodli sme sa pre normálny rytmus. Samozrejme, všetko bude známe až po vyžrebovaní súťaže. Tentoraz náš cestovný poriadok nechávame otvorený. Nech sa rozhodne náhoda. Neradi by sme už išli podľa predchádzajúceho scenára. Na vlastnej koži sme sa presvedčili, že nie je reálne na prelome medzi prvou a druhou a treťou a štvrtou štvrtinou vyhrať tri stretnutia v domácom prostredí. Neviem, v čom to tkvie, ale určite v tomto prípade ide aj o psychickú záležitosť. Od začiatku sa ale chceme pasovať s tým, čo nám žreb nastolí.

Na záver, dovoľte ešte jednu otázku z iného súdka. Neuvažujete po vlaňajšej prestávke opäť pokračovať v tradícií populárnej ankety Jedenástka roka.

Tu nejde o žiadne uvažovanie. Ja som presvedčený, že v tomto roku opäť bude Ružomberok vítať našich najlepších futbalistov podľa jednotlivých postov. Na ďalšej kapitole Jedenástky roka sme sa už dohodli aj s pánom Fiľom.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 5. Marrákeš je červená perla Maroka
 6. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 9. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 1. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 2. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 3. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 8. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 9. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 1. Marrákeš je červená perla Maroka 4 679
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 4 574
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 809
 4. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 467
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 685
 6. Cukrovkári a covid-19 2 567
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 517
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 311
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 651
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 600

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Jazyk čísiel od nadávok, šťastie až po V587
 2. Jano Richter: Fico ako Alka Póne?
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Muž z drogovej kauzy súdnej úradníčky žije na úteku v Belize
 4. Radovan Kazda: Minister financií argumentuje o ochrane slovenskej ekonomiky nesprávne
 5. Ivan Štefanec: Ako nepomôcť globálnym mocnostiam v hybridnej vojne voči európskym štátom
 6. Tupou Ceruzou: Šimečka reprezentuje Slovensko
 7. Irena Šimuneková: Náučný chodník Hrebienok vo fotografiach
 8. Natália Šepitková: Takto vyzerá Dánsko - najkrajšie zábery z mesta Hirtshals
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 145
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 728
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 4 313
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 4 146
 5. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 3 130
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 751
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 610
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 2 387
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Takto má vyzerať nová štvrť s bytovými domami.

Zámer výstavby novej obytnej štvrte ohlásil investor ešte pred deviatimi rokmi. Po útlme projekt rozbieha so zmenami nanovo.


17 h
Závažná Poruba v modrom v jesennej časti sezóny.

Pre ŠK Závažná Poruba nie je pohľad na polčasovú tabuľku IV. ligy skupiny Sever vôbec príjemný, v dedine však veria, že na jar ujdú „hrobárovi z lopaty“.


Ján Svrček 15 h
Tím Monkeys Liptovský Mikuláš

Aj napriek tomu, že liptovskomikulášskym hokejbalistom tímu Monkeys Liptovský Mikuláš prerušila pandémia ich ligovú súťaž, oni sú aktívni aj tak a stále trénujú.


13 h
Mestský úrad Ružomberok

Mesto Ružomberok v pondelok spustilo informovanie obyvateľov prostredníctvom SMS správ. Dôvodom sú najmä aktuálne meteorologické výstrahy súvisiace s mimoriadne silným vetrom.


TASR 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiča oslepilo slnko, prechádzajúce deti si nevšimol.


13 h

Vďaka svojej veľkosti a relatívne blízkemu preletu okolo Zeme patrí medzi asteroidy, ktoré môžu potenciálne ohroziť našu planétu.


17. jan

Mesto Liptovský Hrádok má s pozemkom, ktorý vznikne po asanácii rodinného domu, pripravené plány.


18. jan

Železnice už poslali samospráve zmluvu na Koniarekovu.


17. jan

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Jazyk čísiel od nadávok, šťastie až po V587
 2. Jano Richter: Fico ako Alka Póne?
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Muž z drogovej kauzy súdnej úradníčky žije na úteku v Belize
 4. Radovan Kazda: Minister financií argumentuje o ochrane slovenskej ekonomiky nesprávne
 5. Ivan Štefanec: Ako nepomôcť globálnym mocnostiam v hybridnej vojne voči európskym štátom
 6. Tupou Ceruzou: Šimečka reprezentuje Slovensko
 7. Irena Šimuneková: Náučný chodník Hrebienok vo fotografiach
 8. Natália Šepitková: Takto vyzerá Dánsko - najkrajšie zábery z mesta Hirtshals
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 145
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 728
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 4 313
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 4 146
 5. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 3 130
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 751
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 610
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 2 387
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu