Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Tri tituly zostali doma

Len v jednej kategórii vyšla obhajoba titulu na ví

MIROSLAV PAROBEK

Liptovský Mikuláš - kendových (8. a 9. júna) majstrovstvách Slovenska vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši, pričom tri prvenstvá zostali v Liptove. Medzi deblistami domáca dvojica Milan Kubáň a Marián Olejník obhájila titul z Čunova a už piaty raz ich dekorovali ako slovenských šampiónov. Kanoista Michal Martikán triumfoval dokonca šiestykrát, kým kajakár Ján Šajbidor (všetci AŠK Dukla KTK Liptovský Mikuláš) a kajakárka Gabriela Stacherová (ŠKP Bratislava) mali v tomto roku majstrovskú premiéru. Slovenský šampionát, na ktorom vyvrcholila nominácia do slovenskej reprezentácie na vrcholné podujatia tohtoročnej sezóny, bol zároveň 4. kolom Orange Slovenského pohára vo vodnom slalome.

Hochschornerovci

skončili už v kvalifikácii

Najväčšou senzáciou slovenského šampionátu bolo vyradenie olympijských víťazov zo Sydney Pavla a Petra Hochschornerovcov už v sobotňajšej kvalifikácii. Na trati, ktorej autorom bol ich otec a zároveň tréner Peter Hochschorner st., vynechali dve bránky, za čo ich rozhodcovia penalizovali 100 trestnými sekundami. Navyše za dva dotyky bránok im pripočítali ešte ďalšie štyri sekundy a to na finále nestačilo. Od desiateho postupového miesta ich aj napriek tomu delilo iba sedem sekúnd... „Už ráno sme cítili, že to nie je ono, akoby nám chýbala motivácia. Hneď na začiatku prvého kola sme minuli bránku. Boli sme z toho takí znechutení, že v druhom sme pridali rovnakú chybu. V domácich pretekoch sa nám také niečo ešte nikdy nestalo. Sme z toho sklamaní, ale na druhej strane to berieme ako výstrahu, že žiadne preteky nemôžeme podceniť,“ povedal so sklamaním v hlase Peter Hochschorner ml.

V kategórii C2 sa tak opäť na výslnie dostali domáca dvojica Milan Kubáň - Marián Olejník. Jedinými vyrovnanejšími súpermi pre nich boli bratia Peter a Luboš Šoškovci, ktorí zašli obe jazdy čisto. Tretí skončili Ladislav a Peter Škantárovci, ktorí odsunuli ďalšie dve dvojice Liptákov (Ľuboš Martančík - Martin Skubík a Pavol Hric - Roman Vajs) na štvrté a piate miesto. „Obe jazdy nám vyšli celkom dobre. Jazdilo sa nám v pohode, najmä v druhej jazde sme dosiahli kvalitný čas, keď aj pri jednom dotyku bránky sme boli najrýchlejší,“ zhodnotil Milan Kubáň. „Cítil som, že na mňa niečo lezie, ťažšie sa mi dýchalo a v cieli ma až pálilo v pľúcach. Po technickej stránke sme však s jazdami spokojní, keď sa ešte viac zosúladíme a správne vyladíme formu, mohlo by to vyjsť aj na medzinárodných podujatiach. Naším najbližším cieľom je pripraviť sa na európsky šampionát v Čunove,“ doplnil Marián Olejník.

Martikán po roku

opäť s titulom

Medzi singlistami zvíťazil olympijský víťaz z Atlanty Michal Martikán, ktorý zdolal bronzového medailistu zo Sydney Juraja Minčíka takmer o tri sekundy. Martikán, strieborný medailista zo Sydney, dosiahol v prvej jazde až tretí najrýchlejší čas (1. Minčík, 2. Ovčarík), ale obaja jeho najväčší súperi sa raz dotkli bránky a pripísali si dve trestné sekundy. V druhej jazde zašiel tesne o 0,02 s najrýchlejší čas, a keďže Minčík i Ovčarík si opäť raz „ťukli“, Michal si opäť prinavrátili titul, ktorý vlani v Čunove získal Minčík. Na treťom a štvrtom mieste skončili domáci kanoisti Dušan Ovčarík a Alexander Slafkovský. V súboji o nomináciu do slovenskej reprezentácie ich oddielový kolega Stanislav Gejdoš (5. po prvom kole) pokazil druhú jazdu, keď si štyrikrát „ťukol“ a klesol až na 8. miesto.

„Som rád, že som po vlaňajšom druhom mieste opäť získal majstrovský titul. Podarili sa mi dve čisté jazdy, čo rozhodlo. Neboli síce najlepšie, najmä v prvej som neskoro reagoval na zmeny vody v hornej časti trate. Druhá už bola vydarenejšia, takže nakoniec sa mi podarilo vyhrať so slušným náskokom. Som celkom spokojný, pretože v tejto časti prípravy je to zrejme maximum, na čo mám natrénované. Zameriavam sa totiž viac na techniku a čistotu jazdy, až postupne príde na rad väčšia intenzita a jazdy na čas,“ zhodnotil M. Martikán a priblížil aj svoj ďalší program: „Dva týždne budem trénovať v dejisku tohtoročných majstrovstiev Európy v Čunove, potom niekoľko dní doma v Liptovskom Mikuláši a na prelome júna a júla strávime týždeň v dejisku svetového šampionátu vo francúzskom Bourg St. Maurice.“

V kajakoch

favoriti nepochodili

V mužských i ženských kajakoch favoriti nepochodili. Naša jednotka medzi kajakármi domáci Peter Cibák skončil až štvrtý. Naopak, vo výbornom svetle sa ukázal víťazný Ján Šajbidor, pre ktorého to bol prvý triumf na majstrovstvách Slovenska. „Som rád, že sa mi podarilo zvíťaziť a získať majstrovský titul i potvrdiť nomináciu do reprezentácie. Je to výsledok poctivého tréningu, lebo na toto podujatie som sa zodpovedne pripravoval. V oboch jazdách sa vyskytli menšie chybičky, ktoré som ale dokázal napraviť. Pozitívne je, že obe boli rýchle a aj napriek jednému „ťuku“ v prvej som dosiahol najrýchlejší čas,“ uviedol novopečený šampión. Druhý bol jeho oddielový kolega Peter Mráz, ktorý tesne o 0,06 s zdolal skúseného Miroslava Stanovského a „vyfúkol“ mu aj nomináciu do slovenskej reprezentácie.

Medzi kajakárkami skončila najväčšia favoritka - domáca pretekárka Elena Kaliská na druhom mieste, keď premiérový titul získala s náskokom takmer 2 s Gabriela Stacherová. Tretia skončila s veľkou stratou domáca Gabriela Zamišková, ktorá si navyše v prvej jazde aj dvakrát „ťukla“. Jej konkurentky na prvých dvoch miestach zašli v oboch kolách čisté jazdy. „Prvá jazda nebola zlá, ale skok na trati Orava mi nevyšiel a vlastne ma pripravil o titul, lebo som tam stratila asi päť sekúnd. Druhá jazda už bola lepšia, dosiahla som v nej najrýchlejší čas, ale strata z prvej jazdy sa už nedala dohnať. Jednoducho povedané - s chybami sa nedá vyhrávať,“ kriticky zhodnotila svoj výkon E. Kaliská, ktorá v závere týždňa odchádza trénovať do Čunova a potom na týždeň do Francúzska.

Po sobotňajšej kvalifikácii sa uskutočnilo finále súťaže družstiev (bývalé hliadky). Domácim pretekárom AŠK Dukla KTK Liptovský Mikuláš ušlo prvenstvo len medzi deblovkami, keď pri neúčasti ich najlepšej dvojice Kubáň - Olejník titul získali deblkanoisti zo Žiliny. Prekvapením je aj víťazstvo medzi kajakármi, keď favorizované domáce A družstvo (P. Cibák, T. Mráz, Šajbidor) zdolalo „béčko“ (Damborský, Ostrovský, Horvát). Podobne tomu bolo aj medzi kanoistami.

Výsledky

Sobota - kvalifikácia, muži - C1: 1. Martikán (Dukla KTK L. Mikuláš) 229,82 (2), 2. Minčík (ŠKP Bratislava) 232,68 (2), 3. Ovčarik (KTK) 233,62 (4), C2: Ľ. a P. Šoškovci (ŽKV Žilina) 247,68 (0), 2. Kubáň - Olejník 250,49 (8), 3. Hric - Vajs (všetci KTK) 253,47 (4), .11. Pavol a Peter Hochschornerovci (ŠKP Bratislava) 344,77 (104), K1: 1. P. Cibák (KTK) 216,33 (0), 2. Stanovský (ŠKP Dolný Kubín) 221,07 (2), 3. T. Mráz (KTK) 228,21 (4), ženy - K1: 1. Kaliská (KTK) 248,93 (0), 2. Stacherová (ŠKP Bratislava) 270,37 (4), 3. J. Dukátová (Slávia UK) 271,84 (10).

Finále, muži - 3xC1: 1. KTK Liptovský Mikuláš B (Gejdoš, Koštek, Marjovič) 292,78 (16), 2. KTK A (Martikán, Slafkovský, Ovčarik) 316,99 (56), 3. KTK C (Kučera, Hajdu, Bátik) 321,05 (16), 3xC2: 1. Žilina (Ľ. A P. Šoškovci, Pavol a Peter Kabzanovci, Medveď - Štóder) 344,21 (26), 2. KTK (Brunčiak - Galica, Hric - Vajs, Martančík - Skubík) 402,81 (26), 3. Bratislava (Peter a Pavol Hochschornerovci, Ďurinda - Jurík, Šácha - Lüley) 436,28 (90), 3xK1: 1. KTK B (Dambovský, Ostrovský, Horvát) 257,15 (6), 2. KTK A (P. Cibák, T. Mráz, Šajbidor) 269,29 (8), 3. Bratislava A (Radoslav Orokocký, Nagy, Marcel Potočný) 274,35 (12), ženy - 3xK1: 1. KTK (Kaliská, Zamišková, Rybanská) 332,94 (14), 2. Slávia UK (J. Dukátová, D. Beňušová, Anna Zererová) 375,42 (36), 3. Slávia UK B (E. Dukátová, Tešovičová, Sotáková) 505,20 (96).

Nedeľa - finále, muži - C1: 1. Martikán 234,77 (0), 2. Minčík 237,90 (4), 3. Ovčarik 239,27 (4), C2: 1. Kubáň - Olejník 252,75 (2), 2. Ľ. a P. Šoškovci 254,73(0), 3. L. a P. Škantárovci (Zamatex Spišská Stará Ves) 266,24 (4), K1: 1. Šajbidor (KTK) 225,97 (2), 2. T. Mráz 231,81 (0), 3. Stankovský 231,87 (0), ženy - K1: 1. Stacherová 253,36 (0), 2. Kaliská 255,26 (0), 3. Zamišková (KTK) 267,60 (4).

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 011
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 762
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 321
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 055
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 998
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 685
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 366
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 236
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 219
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 081
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

O výsledkoch plošného skríningu informoval premiér Igor Matovič.

8 h
Búrlivé oslavy po zisku titulu pokračovali aj v šatni.

V poslednom vydaní MY Liptovských novín v roku 2020 sme uverejnili rozsiahly článok o hokejových majstroch Slovenska v doraste, ktorými sa pred 20 rokmi stali mikulášski mladíci. Článok sme boli nútení rozdeliť na dve časti. Teraz vám prinášame jeho pokračovanie.

26. jan

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Testovanie v Bojniciach.

V Liptovskom Hrádku otestovali počas trojdňového (22. - 24. 1.) skríningového testovania na ochorenie COVID-19 dokopy 1857 ľudí.

26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

16 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

21 h

Poradia sa od včera zmenili.

9 h

Už ste čítali?