Liptovský Mikuláš - v patrí medzi trestné činy s najväčšou spoločenskou nebezpečnosťou. „Výskyt falošných bankoviek bol v značnom počte zaznamenaný aj v Žilinskom kraji. Za 4 mesiace tohoto roku sme zaznamenali 42 prípadov výskytov falzifikátov. Ide hlavne o bankovky nasledovných mien a nominálnych hodnôt: 100 USD, 500 Sk, 100 Sk, 50 Sk a v poslednom období sme zaznamenali zvýšený výskyt falošnej 1 000-korunovej slovenskej bankovky“, informoval nás Mgr. Radovan Kyselica, krajský hovorca Policajného zboru v Žiline.
Bankovky boli vo väčšine prípadov zadržané v peňažných ústavoch - bankách ako odvody z tržieb rôznych obchodných spoločnosti. „Zaznamenali sme aj prípady, keď páchateľ platil falošnou bankovkou v novinových stánkoch a veľkoobchodoch. Dokumentovanie tohto trestného činu je veľmi obtiažne, pretože vo väčšine prípadov nie je známy predkladateľ falošnej bankovky“, uviedol R. Kyselica. Posledné prípady výskytu falošnej bankovky nominálnej hodnoty 1 000 Sk s rovnakých sériovým číslom G 76086878 zaznamenali aj v okrese L. Mikuláš.
„Bankovkám s týmto sériovým číslom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Falošné tisíckorunáčky sa vo väčšom rozsahu objavili na verejnosti v októbri minulého roku a po krátkej prestávke sa opäť dostávajú do obehu s iným sériovým číslom. Podľa expertízy ide o falzifikát vyrobený počítačovou metódou. Úroveň tohoto falzifikátu je však nízka, pri pozornejšom skontrolovaní sa dá falošná bankovka ľahko odhaliť. Treba dávať pozor aj v obchodoch. V prípade, že niekto bude platiť uvedenou falošnou tisíckorunáčkou, treba ihneď kontaktovať políciu a priamo na mieste požiadať o pomoc okolostojacich občanov“, upozorňuje hovorca.
Podľa jeho slov pod falšovaním treba rozumieť akékoľvek neoprávnené zhotovovanie slovenských alebo cudzozemských peňazí. Sú to detailné napodobeniny (kópie) zákonných peňazí, pričom nezáleží na tom, aká technológia sa pri falšovaní použila - fotografovanie, kopírovanie, vytlačenie. „Trestný postih je už len za to, že tieto falzifikáty páchateľ vyrobí, nemusí ich dať do obehu, alebo nimi platiť. V niektorých prípadoch, hlavne u mladých ľudí, boli falošné bankovky vyrobené len pre pobavenie priateľov. Trestný zákon však nerozlišuje, na aký účel boli tieto falzifikáty vyrobené.
Pozmeňovanie znamená vykonanie zmeny na peniazoch. Ide napríklad o úpravu pravých peňazí nižšej hodnoty, aby vyzerali ako peniaze vyššej hodnoty. Protizákonné je aj to, ak napríklad obchodník zistí falšovanú alebo pozmeňovanú bankovku v tržbe a bez oznámenia polícii ju ďalej používa ako pravú. Trestný zákon v prípade falšovania a pozmeňovania peňazí je veľmi prísny. Dolná hranica trestu odňatia slobody je dva roky nepodmienečne, horná hranica osem rokov“, vysvetľuje R. Kyselica.
Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline vyzýva všetkých občanov, aby venovali zvýšenú pozornosť pri manipulácii s bankovkami, aby si dôslednejšie všímali veľkosť bankovky, farbu, viditeľné ochranné znaky ako sú vodotlač, hĺbkotlač, či vysokoreflexná fólia. „Z hľadiska ochrany pred falšovaním má najvyššiu hodnotu hĺbkotlač. Výška nánosu farby hĺbkotlače je až niekoľko desatín milimetra, takže sa dá zistiť aj hmatom. Vhodné je venovať pozornosť aj deťom, ktoré majú k dispozícii kvalitné počítačové zostavy, aby prípadný žart s výrobou falošných peňazí neskončil ako závažný trestný čin. Polícia odporúča meniť cudziu menu len v oficiálnych zmenárňach a bankách. Žiadame občanov, aby prípadné informácie o výskyte falošných bankoviek neodkladne oznámili polícii na linke 158“, dodáva na záver. (zoe)