EVA PETRANOVÁ
Liptovský Mikuláš - cká poradňa v Liptovskom Mikuláši usporiadali v piatok 31. 5. Deň otvorených dverí.
Dvadsať pedagogických pracovníkov so špeciálnym pedagogickým vzdelaním sa v obidvoch zariadeniach zameriava na výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihnutím, detí s viacnásobným postihnutím a detí s ťažkým viacnásobným postihnutím.
Špeciálnu základnú školu navštevuje 140 detí a Špeciálnopedagogická poradňa má v súčasnosti 176 klientov, pričom svoje služby poskytuje nielen deťom z Liptovského Mikuláša, ale z celého regiónu Liptova. Počet detí v triedach v ŠZŠ sa pohybuje od 8 žiakov na nižšom stupni v ročníkoch 1.-5. až po 16 žiakov na vyššom stupni, teda v ročníkoch 6.-9.
Hoci pedagógovia a žiaci majú k dispozícii dve budovy, priestory školy a poradne nie sú celkom vyhovujúce. Počet postihnutých detí totiž prevyšuje priestorové možnosti školy a poradne. Navyše, mnohé z detí sú vozíčkari a do poradne, ktorá je i na poschodí, ich musia rodičia vyniesť na rukách, čo je najmä pri starších deťoch fyzicky náročné.
Nedostatok financií v školstve sa odráža aj na týchto dvoch zariadeniach. Mnoho činností a aktivít musia preto pracovníci zabezpečovať prostredníctvom projektov, grantov, nadácií a sponzorských darov. Pri náročnej práci, ktorú pedagógovia robia pre zdravotne postihnuté deti najmä s mentálnou retardáciou a s kombinovanými chybami, je to záťaž navyše. Venujú sa tam totiž i deťom s ťažkým postihom - autistom, deťom s Downovým syndrómom, postihnutým deťom následkom detskej mozgovej obrny, niektoré z detí sú len ležiace, ďalšie nehovoria. I tie však vďaka odborným vedomostiam a trpezlivosti pedagógov majú šancu naučiť sa komunikovať prostredníctvom posunkovej reči či piktogramov. K tomu sú však potrebné rôzne kompenzačné pomôcky, špeciálne učebné pomôcky, upravené stoličky a podobne.
Špeciálna základná škola v Liptovskom Mikuláši bola na základe konkurzu vybratá na uskutočnenie experimentálneho prípravného ročníka, to znamená, že bude poskytovať aj predškolskú výchovu.
V rámci Dňa otvorených dverí navštívili školu i poradňu rodičia postihnutých detí, učitelia, členovia Rotary klubu, i predstavitelia Mesta Liptovský Mikuláš. Okrem vyučovania v triedach, logopedickej, pohybovej či relaxačnej činnosti si mohli pozrieť aj výstavku ručných a výtvarných prác detí, či nástenku s protidrogovou tematikou. Deti v Špeciálnej základnej škole a Špeciálnopsychologickej poradni majú zvýšený počet hodín pracovného vyučovania, pretože psychické možnosti a schopnosti tak kompenzujú najmä ručnými prácami.
V škole nezanedbávajú ani telesnú výchovu žiakov, ale pretože majú nevyhovujúcu telocvičňu, najlepšia je pre nich príroda. V škole sa žiaci venujú aj prácam v záhrade na školskom pozemku, učia sa variť a technickú zručnosť si rozvíjajú prácou s drevom, kovom či plastami.