Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Elena Kaliská vybojovala na ME zlatú medailu

Na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v macedónskom Skopje (4. – 6. júna) reprezentovali Slovensko pretekári vo všetkých štyroch kategóriách s maximálnym počtom troch lodí.

Liptovský Mikuláš – Liptovský AŠK KTK mal pritom zastúpenie vo všetkých kategóriách. V Skopje chýbal akurát liptovský pretekár Michal Martikán, ktorý dal prednosť tréningu v dejisku olympiády v Aténach.
Pri neúčasti Martikána a taktiež bratov Hochschornerovcov bola najväčším slovenským želiezkom v ohni liptovská kajakárka Elena Kaliská. Liptáčka potvrdila svoju gradujúcu formu predminulý víkend počas 3. kola Svetového pohára. V Talianskom Merane triumfovala a taktiež je prvá aj v priebežnom poradí Svetového pohára. Elena obhajovala zlato spred dvoch rokov z Čunova, ale jej prvoradým cieľom zostáva aj naďalej olympiáda v Aténach. Kajakárka z AŠK KTK v Skopje nesklamala. Semifinálovú jazdu vyhrala a najrýchlejší čas si vo finále udržala a získala tak titul majsterky Európy. Priamo z pretekov sa Elena presunula do Atén, kde trénuje na olympijskej trati.

Do nedeľného semifinále sa kvalifikovalo všetkých dvanásť slovenských lodí, ale do finále sa prebojovalo iba sedem lodí zo Slovenska. V troch z nich boli aj pretekári AŠK KTK L. Mikuláš. V mužskej K1 mal Liptov v Skopje až trojité zastúpenie. Tomáš Mráz sa však nedostal do nedeľného finále a v konečnom hodnotení obsadil 18. priečku. Do finále sa taktiež nedostal ani jeho oddielový kolega Ján Šajbidor, ktorý si miestenku do Atén vybojoval iba pred týždňom a v Skopje skončil na 21. mieste. Peter Cibák bol po semifinále na 7. pozícii a v konečnom hodnotení obsadil 4. miesto, pričom na stupeň víťazov stratil iba 0,64 s. V mužskej C1 nepostúpili do finále Liptáci Dušan Ovčarik (konečné 24. miesto) a Alexander Slafkovský (konečné 14. miesto). V debloch nahradila v Skopje bratov Hochschornerovcov liptovská dvojica Milan Kubáň a Marián Olejník. Tí boli po semifinále na 7. mieste a po finále im patrila 5. priečka.

V Skopje boli počas víkendu na programe aj preteky hliadok. Naša výprava očakávala aspoň v jednej kategórii kov najcennejší. Nakoniec z toho boli tri strieborné medaily a jedna piata priečka. V mužskej súťaži hliadok 3xC1, 3xC2 a ženskej 3xK1 vybojovali Slováci zhodne striebro, pričom zlaté „skalpy“ patrili vo všetkých troch kategóriách českým pretekárom. Avšak ani v mužskej C2 ani v ženskej K1 organizátori medaily neudeľovali, lebo na štart sa postavili iba štyri lode a podľa pravidiel musí štartovať minimálne päť družstiev. Avšak najväčšiu smolu mala hliadka 3xK1 mužov zložená z troch liptovských pretekárov – Cibáka, Mráza a Šajbidora. Trojica Liptákov zaostala za víťazmi zo Švajčiarska iba o 84 stotín sekundy a v cieli im patrila 2. priečka. Ján Šajbidor narazil na trati hlavou do jednej z bránok a súťaž dokončil s krvou na tvári. Hneď po súťaži ho odviezli do nemocnice a ranu mu zašili niekoľkými štichmi, ale v nedeľnom semifinále K1 už štartoval. Avšak medzinárodná jury na európskom šampionáte ešte menila poradie a slovenskej hliadke v 3xK1 mužov patrilo až konečné piate miesto.

Ružomberok v oranžovom

Futbalisti MFK Ružomberok uplynulý týždeň odohrali ďalšie dve prípravné stretnutia, tiež s mužstvami II. ligy, a to s poradovým číslom dva a tri.

15 h

Hokejisti Nitry zvíťazili v nedeľnom (24. 1.) zápase 34. kola Tipos extraligy na ľade Liptovského Mikuláša hladko 7:0. O triumfe rozhodli v druhej tretine, ktorú vyhrali 4:0. Liptáci si tak uplynulý týždeň ďalšie cenné body do tabuľky nepripísali.