Ružomberok –
Na svoju dôverčivosť doplatil aj občan Liptovskej Štiavnice, keď 20. mája predpoludním vyplatil dvom mužom a žene celkom 8 000 korún. Suma mala byť daňou zo zisku 150 tisíc korún od dôchodkovej poisťovne. Oklamaný občan nakoniec nevidel ani peniaze, ktoré mu mali vyplatiť, ba ani tie, ktorými sa zaručil.
Podľa policajných zdrojov môžu byť spôsoby podvodníkov rôzne. Niektorí lákajú na veľkú výhru, iní na peňažný darček. Spravidla však požadujú daľších niekoľko tisíc, ktoré majú údajne slúžiť na vyplatenie dane, či ako záloha.
Doterajšie známe prípady podvodníkov vyčíňajúcich v regiónoch Oravy a Spiša hovoria o falošných úradníkoch, ktorí od dôchodcov vylákali peniaze ako poplatok za zvýšenie dôchodku. Dvaja starší občania z okolia Ružomberka takto prišli o 71 tisíc korún.
Kuriózne bolo aj vyčíňanie istého podvodníka z Trenčína, ktorý v uplynulých dňoch starším občanom ponúkal výmenu starých elektrických spotrebičov za nové. Po dohode vystavil falošnú potvrdenku a zinkasoval zálohové peniaze. Vraj vždy, keď opúšťal byty dôchodcov, nezabudol „dobrosrdečne“ pripomenúť, aby sa poriadne zamkli, pretože sa v meste potulujú „zlí“ ľudia.
Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Ružomberku upozorňuje občanov bez rozdielu veku, aby neverili všetkému, čo znie až príliš lákavo. Môže ísť o rôzne vysoké výhry, nečakané peňažné darčeky, dovolenky zadarmo, či zbierky na charity, zdravotnícke zariadenia a liečenie rôznych chorôb. Od ľudí, ktorí sa predstavujú ako zástupcovia rozličných inštitúcií, je potrebné vyžiadať si identifikačné doklady – kartu alebo preukaz. Dôležité je zaujímať sa o to, prečo sa neohlásili vopred. Polícia zvlášť upozorňuje, aby občania neznámym osobám nedávali čísla svojich kreditných kartičiek, bankového konta po telefóne, či sociálneho poistenia.