Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

P. M. Bohúňovi odhalili v Bielsku Bialej už druhú pamätnú tabuľu

Pred 150. rokmi prišiel maliar Peter Michal Bohúň so svojou manželkou Žofiou Klonkayovou, dvoma deťmi a veľkými nádejami do mesta Liptovský Mikuláš, rozhodnutý prijať miesto učiteľa na evanjelickej škole.

Pred 150. rokmi prišiel maliar Peter Michal Bohúň so svojou manželkou Žofiou Klonkayovou, dvoma deťmi a veľkými nádejami do mesta Liptovský Mikuláš, rozhodnutý prijať miesto učiteľa na evanjelickej škole. Po 11- ročnom pobyte v Mikuláši v roku 1865 sklamaný a zadĺžený so svojou rodinou opúšťa mesto i svoju vlasť, aby v nádeji na lepšiu existenciu našiel svoju novú domovinu v poľskom mestečku Lipnik, ktoré bolo v tom čase predmestím Bialy. Umelec obohatil svojou tvorbou oba národy a prepojil spoluprácou Galériu P. M. Bohúňa i reprezentačné Múzeum v Biale, sídliace v paláci Sulkowskych, ktoré okrem iných vzácnych zbierok spravuje a ochraňuje s náležitou úctou i dielo P. M. Bohúňa.

Život a tvorba významného slovenského umelca P. M. Bohúňa sa navždy uzavrela pred 125. rokmi v poľskej Biale. Podľa údajov registra mŕtvych v bialskom evanjelickom archíve Bohúň ochorel na zápal pľúc, ktorému podľahol 20. mája 1879 ako 56-ročný. Pri príležitosti 125. výročia jeho úmrtia zorganizovala riaditeľka Múzea v Bielsku Biale Iwona Purzycka oslavy na medzinárodnej úrovni.

Veľvyslankyňa prednáša o Bohúňovi

Milé a príjemné prekvapenie sme zažili hneď po príchode do zámku, čiže Paláca Sulkowskych, kde sa konala prvá časť programu osláv – vedecký seminár o živote a tvorbe P. M. Bohúňa. Referát Anny Barancovej, dlhoročnej pracovníčky Bohúňovej galérie, ktorá sa zo zdravotných dôvodov nemohla osláv zúčastniť, sme poslali v predstihu faxom.

Referát mala predniesť odborná pracovníčka galérie. Čas konania seminára sa blížil a keďže zástupcovia Bohúňovej galérie a rodnej obce Veličná meškali, s veľkou ochotou prijala prednes prednášky naša veľvyslankyňa v Poľsku a známa herečka Magda Vášáryová. Okrem skvelého prednesu slovenský text referátu zároveň prekladala do poľštiny, čo publikum veľmi ocenilo. Navrhla účasť aj na príprave novej Bohúňovej monografie.

Na seminári vystúpili viacerí hostia. Za galériu P. M. Bohúňa v L. Mikuláši Z. Žiaranová v svojom príspevku vyzdvihla a ocenila prípravu osláv i pozornosť a úctu, ktorú preukazujú slovenskému umelcovi naši poľskí kolegovia..Zároveň tlmočila všetkým prítomným pozdrav a poďakovanie Múzeu za prípravu osláv od Žilinského samosprávneho kraja v zastúpení jeho predsedu Jozefa Tarčáka.
Delegáciu rodnej obce P. M. Bohúňa - Veličnej viedol jej starosta Anton Bukna. Predstavil rodnú obec významného umelca a ocenil jeho tvorbu..Na oslavách sa zúčastnili aj zástupca starostu. Ján Šaliga a evanjelický farár Marek Cingel pôsobiaci na tej istej fare, kde sa P. M. Bohúň narodil. O Bohúňových dielach v katolíckych kostoloch v Biale podrobne referoval prelát Józef Sanak. Bohúňovou tvorbou bialskeho obdobia sa zaoberá Tereza Dudek-Bujarek. Jej prednáška bola základom odborného seminára a výskum jeho tvorby tvorí hlavný text v reprezentačnej monografii P. M. Bohúň, ktorú vytlačila tlačiareň Spolku Slovákov žijúcich v Poľsku vo Varšave

Slovensko-poľský Otčenáš

Program pokračoval položením vencov na hrob P. M. Bohúňa na evanjelickom cintoríne v Bialej. Ludomír Molitoris, predsedu Spolku Slovákov v Poľsku, zdôraznil Bohúňov odkaz i posolstvo pre oba blízke slovanské národy, vyzdvihol význam a úroveň osláv i to, ako veľa znamená pre slovenskú minoritu v Poľsku takéto stretnutie a úcta prejavená slovenskému umelcovi. Dojímavý bol záver pietneho aktu, kde vystúpili kňazi evanjelickej cirkvi augsburského vyznania – za rodnú obec Veličná Marek Cingel a cirkev v Biale Henrych Mach. Spoločný slovensko-poľský Otčenáš obaja kňazi odriekali vo svojom jazyku spolu s prítomnými zástupcami oboch národov.

Pamätná tabuľa na Kredyt banke

P. M. Bohúňovi v poľskej Biale odhalili už druhú pamätnú tabuľu. Tentoraz na budove Kredyt banky, kde Bohúň žil hneď po príchode zo Slovenska. Za prítomnosti televízie, mnohých novinárov a médií ju odhalila Magda Vášáryová spolu so zástupkyňou riaditeľa Kredyt banky Karinou Mroziak, za prítomnosti riaditeľky Slovenského inštitútu vo Varšave Heleny Jacošovej, vicekonzulov SR v Poľsku, prezidenta mesta Jaceka Krywulta a ďalších popredných osobností. V honosných historických priestoroch banky zároveň otvorili výstavu P. M. Bohúňa. Hostí na nej privítal riaditeľ Kredyt banky Ján Koloczek. M. Vášáryová v príhovore priblížila dobu, v ktorej Bohúň žil i jeho zaradenie v kontexte slovenských výtvarníkov. Riaditeľka múzea Iwona Purzycká poďakovala za finančnú pomoc pri vydaní reprezentačnej monografie v slovensko – poľskej mutácii Slovenskému veľvyslanectvu a Slovenskému inštitútu vo Varšave, poľskej Kredyt banke a Ministerstvu kultúry poľskej republiky. Zvláštne ocenenie a poďakovanie sa dostalo pánovi Ludomírovi Molitorisovi, predsedovi Spolku Slovákov v Poľsku, ktorých tlačiareň túto monografiu vytlačila.

Dôstojným zavŕšením osláv bol koncert významnej poľskej sopranistky Beaty Raszkiewicz s klavírnym sprievodom Agaty Adamczyk v Paláci Sulkowskych. Plní dojmov i nevypovedaných otáznikov sme odchádzali so zástupcami rodnej obce Veličná domov. Dojatí úctou a pietou, ktorú preukazuje poľský národ nášmu umelcovi. V poľskej Biale, kde Bohúň žil a je pochovaný, je po ňom pomenovaná ulica. Jeho výtvarný odkaz zahŕňa vzácne portréty a oltárne obrazy, ktorých väčšina je roztrúsená v kostoloch po celom Slovensku i Poľsku. Krajinomaľbe sa venoval len príležitostne, známe sú jeho krojované postavy z rôznych oblastí Slovenska.

P. M. Bohúň prežil ťažký život s večným zápasom o holú existenciu, navyše s podlomeným zdravím. Rok pred svojou smrťou napísal svojim priateľom na Slovensko: „Veď po krátkej chvíli, minieme sa i my. Tak sa to deje od storočia do storočia, od pokolenia do pokolenia a zostáva v pamäti len to, čo je mimoriadne veľké, ale zato šťastným sa cíti ten, ktorého účinky už v sebe odplatu majú a ktorí si nerobia nároky na vďaku a oslavu potomstva.Ticho do života vstupuje a ticho zas z neho vychádza“...

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Čo priznali rodičia?
  4. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  5. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 089
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 919
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 655
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 685
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 608
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 669
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 946
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 897

Blogy SME

  1. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  2. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  3. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  4. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  5. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
  6. Martin Chovan: Zajtra nie je dnes
  7. Ján Šeďo: Dvojnásobná vražda v Južných Čechách so slovenským rukopisom.
  8. Jozef Ďanovský: Odpustenie nie je zmierenie
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 33 453
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 820
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 982
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 617
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 777
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 718
  7. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 6 674
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 641
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Katalyzátor je preč.

Súd zlodeja odsúdil a nariadil uhradiť škody.


2 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj
Ilustračné foto.

Rodičia budú musieť s deťmi dochádzať do susedného mesta.


3 h

Ministerstvo školstva už druhý rok cez Plán obnovy motivuje študentov na slovenských vysokých školách formou štipendia „Študujem doma, Slovensko ma odmení“.


12 h

Blogy SME

  1. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  2. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  3. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  4. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  5. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
  6. Martin Chovan: Zajtra nie je dnes
  7. Ján Šeďo: Dvojnásobná vražda v Južných Čechách so slovenským rukopisom.
  8. Jozef Ďanovský: Odpustenie nie je zmierenie
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 33 453
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 820
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 982
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 617
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 777
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 718
  7. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 6 674
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 641
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu