Liptovský Mikuláš - Vo všetkých pádoch a v niekoľkých jazykoch sa počas minulého týždňa skloňovali v Liptove a osobitne v Liptovskom Mikuláši slová priateľstvo a spolupráca ako symboly vzťahov medzi metropolou okresu a jej partnerskými mestami – českej Opavy, holandského Dinkellandu, francúzskeho Annecy, maďarského Kiskörösa a gréckej Kalamarie. Bohatý program Týždňa partnerských miest vyvrcholil v piatok slávnostným otvorením Stoličných dní 2004 a otvorením tradičného trhu. Počasie podujatiu nežičilo, vytrvalý dážď zaháňal ľudí pod strechy a pod dáždniky.
V Dome kultúry tlieskali diváci v stredu súborom z partnerských miest. Maďarský Kiskörös pozdravil Mikulášanov prostredníctvom mažoretiek. |
Vďaka eurograntu mohol byť Liptovský Mikuláš dôstojným hostiteľom delegácií partnerských miest i pódiom, na ktorom sa prezentovali tuzemské i zahraničné folklórne súbory, dychové kapely, skupiny záujmovo-umeleckej činnosti i športovci. Nevšedným zážitkom bolo uvedenie európskej hymny „ Óda na radosť“ v podaní orchestra mesta Kalamaria, liptovskomikulášskej dychovky a orchestra Art Collegium Nicolaus pod taktovkou riaditeľa miestnej „zušky” Ľ. Rašiho. Súčasťou prezentácie partnerských miest s videoprojekciou, ktoré pripravil Študentský parlament a Gymnáziom M. M. Hodžu, bolo aj vystúpenie hostí a súborov jednotlivých miest.
Town-Twinning Sguare – Námestie partnerstva – bol dočasný názov Námestia osloboditeľov v dňoch, keď na priečelí Múzea Janka kráľa viali vlajky partnerských miest. Pri mestskom úrade pribudol Smerovník priateľstva so vzdušnými vzdialenosťami partnerských miest od Liptovského Mikuláša.
Z tribúny hlavného námestia sa v piatok rinuli nielen tóny eurohymny, ale aj melódie skupín Eminent a Ploštín punk a rezké tóny folklórnych súborov. Večerný juniáles, popravu Jánošíka v podaní hercov Divadla G. F. Belopotockého a ohňostroj síce skropil dážď – tak ako predtým ľudí, ktorí prechádzali šiatrovým „mestečkom“ a obzerali si ponuky ľudových umelcov a iných jarmočníkov. Od rána do večera v sobotu a od rána do neskorého popoludnia v nedeľu pokračoval na námestiach, v Dome kultúry, synagóge a na ďalších miestach program, ktorý predstavoval víkendové osvieženie pre divákov rôzneho veku i rôzneho gusta. Súčasťou podujatia bol aj celoštátny festival folklórnych súborov s galaprogramom.
Nechýbala ani klauniáda pre deti, ukážky ľudových remesiel. Nielen starých obyvateľov Vrbice potešila výstava Vrbica - mestečko minulosti, ktorú v piatok slávnostne otvorili v Múzeu Janka Kráľa. Cieľom týždňa partnerských miest podľa primátora Slafkovského je vzájomné spoznávanie a zblíženie sa, ako aj výmena kultúrnych aktivít, zameraných predovšetkým na mladých ľudí.
![]() |
Stánky s výrobkami keramikárov patria na trhoch medzi najvyhľadávanejšie a nechýbali ani na Stoličných dňoch. Popri iných sa tu prezentovali aj sekulskí keramikári. |