Na podujatí sa zúčastnil generálny riaditeľ Liptovskej mliekarne a prezident Slovenského mliekarenskeho zväzu Ján Blcháč, zástupcovia Liptovskej mliekarne Milena Zelinková a Dušan Kubín a predstavitelia mesta Liptovský Mikuláš – viceprimátor Jozef Repaský a Mikuláš Konečný.
Mesto Liptovský Mikuláš je jediným členom z krajín V 4 a ostatných štátov východnej Európy Združenia miest s názvom Syry spájajú mestá Európy. Okrem toho sú členmi syrárskeho spolku Sv. Uguzona za Slovensko Ján Blcháč, Ján Kresák, Peter Urban a Ján Malečka z Liptovskej mliekarne a primátor Alexander Slafkovský. Obe organizácie sa podieľajú v štátoch západnej Európy na sieti syrárskych festivalov a trhov. Zástupcovia mesta L. Mikuláš spoločne s predstaviteľmi Liptovskej mliekarne sa doteraz zúčastnili na syrárskych sviatkoch v nemeckom meste Lindenberg, v talianskom Crema a vo francúzskom meste Melun. Propagujú región a samozrejme syry z Liptovskej mliekarne - hlavne bryndzu, ktorá vo Francúzsku a v Holandsku mala najväčší úspech. Podľa slov Jána Blcháča je holandský Alkmaar charakteristický tým, že sa tu každý piatok koná tradičný syrársky trh – aj keď dnes už viac menej len ako atrakcia pre turistov. Pôvodne sa tu predávali originálne syry produkované v severnom Holandsku. „Teší nás, že sme mali možnosť ponúknuť na tomto prestížnom festivale slovenskú špecialitu – Termizovanú bryndzu z Liptovskej mliekarne – a že holandský trh ju akceptoval. A musím pripomenúť, že veľmi chutila. Holanďania neváhali kupovať tento vynikajúci produkt.“
V roku 2001 bol v L. Mikuláši prvý ročník Festivalu syry a bryndze, na ktorom sa zúčastnili nielen zástupcovia týchto miest, ale aj členovia Spolku Sv. Uguzona - patróna syrárov v Európe. „Na budúcoročný Festival syrov a bryndze by sme chceli prilákať viac účastníkov zo Slovenska. Tiež chceme, aby sa o ňom viac písalo a hlavne, aby mal podporu aj rezortu pôdohospodárstva a potravinárstva. Bez nej ťažko udržíme krok, ktorý od nás Európska únia očakáva. V tomto sa musíme viac usilovať, lebo ak sa sami neukážeme, čakanie, že nás objavia ako spiacu Šípovú Ruženku sa nám vôbec nemusí vyplatiť,“ povedal J. Repaský. Na otázku, čo ho v Holandsku zaujalo, odpovedal. „Videli sme aj časť programu venovaného 750. výročiu založenia mesta Alkmaar.
Navštívili sme tiež malé rodinné farmy, prírodnú rezerváciu a múzeum s veterným mlynom, ktorý slúžil hlavne ako čerpadlo. Územie šesť metrov nižšie od morskej hladiny, ktoré Holanďania ukradli moru, je zaujímavé. Čarovné, ba až rozprávkové je centrum Alkmaaru a jeho prímestské časti. Lode a člnky tam kanálmi plávajú v strede mesta a vedľa po uličkách chodia tisíce cyklistov. Dokonca majú aj podzemné parkovisko pre bicykle. Okrem toho veľkorysú cestnú sieť, ohľaduplných šoférov, osvetlené diaľnice a šťastných, usmiatych a ochotných ľudí.