Novým trénerom Tatranu VA L. Mikuláš sa stal Viliam Iľko (vľavo), ktorý podpísal ročnú zmluvu s prezidentom klubu Milanom Mikušiakom (vpravo).
Pán prezident, ako hodnotíte konečné umiestnenie vášho klubu v III. lige?
Maximálne ciele, ktoré sme si stanovili na začiatku súťaže sme nesplnili. Dôvodov je určite viac. Hlavnou príčinou bola jarná kríza mužstva, ktorá vyvrcholila domácou prehrou s Tomašovcami. To bol zlomový bod nášho neúspechu. Mužstvo odvtedy predvádzalo striedavé výkony, ale na záverečný finiš sme nemali síl. Medzi ďalšie dôvody patrila veľké maródka v kádri a v tomto ročníku sa to prejavilo zvlášť. Najviac sme ju pocítili v spomínanom zápase s Tomašovcami, kde sa nám rozpadla celá obrana a tomu zodpovedal aj výsledok.
Je koniec súťaže, ale prestávka je pomerne krátka. Robíte v mužstve už nejaké zmeny?
Zmien je už pomerne veľa a musím povedať, že sa silno dotknú kvality kádra. Hosťovanie v mužstve skončilo Šafrankovi a Šándorovi. Z mužstva odchádza z pracovných dôvodov Olejár. Vyskočáni porušil klubové dohody a je zatiaľ mimo kádra. Na začiatku súťaže bude chýbať aj Balúch, ktorý videl v poslednom zápase červenú kartu. Tieto straty bude potrebné nahradiť, ale máme na to málo času. Sú dovolenky a zohnať kvalitných hráčov sa dá len mimo regiónu, čo je veľmi zložité a hlavne nákladné. Z uvedených dôvodov sme nútení do prípravy stiahnuť našich odchovancov z iných klubov v okolí. Z Dúbravy sa vracia Paulíny, zo Z. Poruby Hrbek, z dorastu prídu do mužstva Kandera, Koreň, Budvesel a Dermek. Okrem týchto domácich futbalistov sa pokúšame do začiatku prípravy zapojiť aj nejakých „cudzincov“, ktorí by zdvihli latku kvality na vyššiu úroveň.
Je známe, že mužstvo opustil aj tréner Urbanovič, kto ho nahradil?
Tréner Rudolf Urbanovič u nás končí z dôvodu pracovných povinností spojených s rozširovaním vzdelania. S asistentom Kralčiakom rokujeme o zotrvaní pri mužstve na tej istej funkcii. Post hlavného trénera bude zastávať Viliam Iľko, ktorý naposledy trénoval v Prostějove. S trénerom Iľkom sme podpísali zmluvu na jeden rok. Od tohto kroku si sľubujeme skvalitnenie tréningového procesu, nakoľko tréner Iľko bude u nás pôsobiť na profesionálnej báze. To znamená, že prvýkrát v histórii klubu začneme s dvojfázovým tréningom, ktorý sme chceli zaviesť už dávnejšie. Bude to mať význam hlavne pre hráčov, ktorí sa u nás venujú futbalu na plný úväzok. Preto si sľubujeme od toho zvýšenie kvality výkonov hlavne u týchto hráčov.
Kedy začínate s letnou prípravou?
Hráči začínajú dvojfázovo letnú prípravu už prvý júlový deň. V nedeľu 4. júla sa zúčastníme turnaja v Palúdzke, kde sa stretneme s mužstvami Železiarní Podbrezová a FK Dolní Benešov. Potom odohráme niekoľko stretnutí s mužstvami z nižších súťaží. Vyvrcholením letnej prípravy bude futbalový zápas na domácom ihrisku v nedeľu 1. augusta o 17. h v rámci osláv 70. výročia založenia nášho klubu. Stretnutie odohráme s účastníkom českej Gambrinus 1.ligy Slezky FK Opava.
VIZITKA VILIAMA IĽKA
Nový tréner Tatranu VA L. Mikuláš: Viliam Iľko (nar.20. júla 1947 v Továrnikoch, okr. Topoľčany).
Futbalová kariéra: Odchovanec Topoľčian, ktorý vo svojej hráčskej kariére pôsobil počas ZVS v Žatci, potom v Baníku Prievidza (1970 – 1977) a v NCHZD Novákoch (1978 – 1983).
Trénerska kariéra: Baník Prievidza (1984 – 1998) – mládežnícke družstvá (1984 – 1993), muži I. a II. liga (1993 – 1998), Martin – II. liga (1998 – 1999), D. Streda – I. liga (1999 – 2000), Žiar nad Hronom – II. liga (2000 – 2001), Dubová – postup do II. ligy (2001 – 2002), Žiar nad Hronom – víťaz III. ligy (2002 – 2003), Prievidza – II. liga (jeseň 2003), LERK Prostějov – III. liga (jar 2004)