Východná - hmel s manželkami. Ešte predtým ich privítal starosta Východnej Pavel Krúpa a vlastnou básňou účastníčka prvého folklórneho festivalu vo Východnej Zuzana Bartková-Gábriková.
Medzi pamätníkmi nechýbali zakladajúci členovia Festivalu Michal Lehotský, Ján Jurčo, Mária Ratkošová a najstarší folkloristi z Važca a Štrby, ktorí účinkovali na prvých folklórnych slávnostiach vo Východnej.
V piatok večer vystúpili v amfiteátri folklórne súbory z Východnej – Kriváň, Važca – Važec, L. Mikuláša – Váh a mnohé ďalšie z Detvy, Myjavy a iných končín Slovenska. Búrlivý potlesk zožal súbor Železničiar z Košíc s programom Romale – Čhavale. Do polnoci tancovala a spievala Lúčnica, po polnoci zabávala obecenstvo skupina Drišľak.
V sobotu popoludní sa hore dedinou rinul pestrofarebný sprievod - vpredu deti so zástavami, za nimi voz so zakladateľmi Festivalu M. Lehotským, J. Jurčom, rúcharkami a rúchom (perinami, kobercami, truhlicou s výbavou), hrabačky s hrabľami a batohmi, folkloristi z Kriváňa, ďalší ovenčený voz s kapelou. Počas sprievodu bolo šesť živých vstupov vo dvoroch s ukážkami ľudových remesiel, kde sa priadlo, tkalo, „pučili švábku,“ varili šúľky s bryndzou a slaninou, vo Východnianskej izbe hostí núkali haluškami, kapustníkmi, a inými dobrotami. V areáli amfiteátra bola v kurze kukurica, ale kto chcel, mohol si dať aj kaukazský šašlík či mexické tabasco.
Na jarmoku tradičných remesiel predvádzali svoju zručnosť mnohí remeselníci. Rezbár Dalibor Novotný z L. Hrádku vyrezával z topoľa tvár ženy, Stanislav Polek fujaristu, bratia Otrubovci zo Zázrivej kuli plechové zvonce – feršmíky. Ľudia sa pristavovali nielen pri remeselníkoch a stánkoch s tovarom od výmyslu sveta (ponúkali v nich tradičné remeselnícky výrobky, ale aj masážne gely, vegetu, bonsaje, konské sedlá či „blbcov“ za 40 korún), ale aj pri skupinkách muzikantov. Na voze rezko vyhrávala miestna ľudová hudba Martina Užíka a cifrovali naozaj vynikajúco aj bez primáša. Kúsok opodiaľ bolo počuť inú muziku - bičom práskal pán Barbierik z Hýb a 13- ročný Martin Bega z Martina. S krošňou na chrbte chodil hrnčiar Branislav Ševčík z B. Bystrice. Manželka rezbára Slavomíra Alberta (umelecké meno Havran) z Handlovej nosila na chrbte iný náklad – malého syna. Keď zaspal, uložili ho do stanu a oco Havran ďalej predával svoje údené aj neúdené črpáky. V amfiteátri zatiaľ vyhrávali a spievali hostia zo Strážnice, potom deti rovnali Kriváň, v Čriepkoch z 50-ročnej Východnej sa predstavili fujaristi z Kokavy nad Rimavicou, Zemplín v Michaloviec a mnohí iní. Veľký aplauz si vyslúžili dvaja malí muzikanti zo súboru Železiar z Košíc. Vyvrcholením sobotňajšieho programu bola hudobno-tanečná show Jána Ďurovčíka Cirkus svet v podaní SĽUK-u. Prezident festivalu Štefan Mráz sa ospravedlnil za organizačnú chybu. Lístky na toto predstavenie totiž mali stáť 300 a nie 250 korún, ako bolo avizované.
V nedeľu popoludní vyhodnotili súťaž o najkrajšie vyzdobené domy vo Východnej (spolu ich v obci vyzdobili 38) a najlepšie živé vstupy - ukážky remesiel pred domami. Za najkrajšie vyzdobené domy ocenili P. Brezinovú, Z. Mikušovú, P. Lehotského, Maruškinovú a Pichnarčíkovú. Najlepšie živé vstupy mali Z. Gajdošová a A. Brezinová (spracúvali ľan), Z. Chovanová (šúľala šúlky a pučila švábku), M. Lehotský (vyrábal šindle) M. Vechter (vyrábal podkovy a kul koňa), E. Lagovská (tkala plátno) a M. Lenková (šila kroje pre bábiky). Východná vyvrcholila v nedeľu popoludní v amfiteátri galaprogramom Dedičstvo krásy. Účastníci päťdesiatej Východnej, ktorých sme sa spýtali, ako sa im páčila, nám povedali: Bolo to super. Nikdy nezabudneme. Na skvelého Miška Dočolomanského a Na skle maľované, na Lúčnicu, SĽUK, muzikantov, tanečníkov, remeselníkov ani na pohostinných a skvelých ľudí vo Východnej...