Liptovský Hrádok / Liptovský Mikuláš – oličnom, Liptovskej Porúbke, Liptovskom Petre, Podturni, Uhorskej Vsi a Liptovskom Jáne. Základný kameň veľkolepého diela s významným vplyvom na životné prostredie položili v Liptovskom Hrádku zástupcovia investorov, štátnej správy a samosprávy minulý utorok.
Vďaka argumentačne a technicky veľmi dobre koncipovanému projektu severoslovenskí vodári vrátane liptovských uspeli so žiadosťou o finančnú podporu z eurofondu ISPA. Až polovicu z celkových oprávnených nákladov uhradí tak grant Európskej únie, na financovaní druhej polovice sa rovnakým dielom podieľa vláda SR a SVS.
Ako odznelo pri pokladaní základného kameňa, realizácia projektu predĺži stokovú sieť v danej oblasti zo súčasných 102 na 159 kilometrov a zvýši napojenosť na kanalizačný systém o viac ako dvanásť tisíc obyvateľov. Významný bude aj prínos v podobe zníženia doteraz veľkého prieniku podzemných vôd do netesných stokových sietí a ochrane podzemných vôd zamedzením presakovania splaškových vôd z potrubí a žúmp. Popri tom sa značne zlepší aj čistota vôd vo Váhu a Liptovskej Mare. Celkový odhad hovorí o prínose projektu pre dovedna 46 tisíc obyvateľov Liptova, čo z celkového počtu obyvateľov regióna predstavuje vyše 60 percent. Okrem zvýšenej ochrany životného prostredia a vodných zdrojov posunie projekt na kvalitatívne vyššiu úroveň podmienky pre rozvoj regionálnej ekonomiky a to zlepšením kanalizačnej vybavenosti kľúčových oblastí.
Počas realizácie projektu vznikne sto priamych a tridsať nepriamych pracovných miest na dobu okolo 35 mesiacov. Dokončený projekt si vyžiada tri nové pracovné miesta na plný úväzok. Podľa SVS neoddiskutovateľný prínos prestavby kanalizačnej siete v tejto oblasti je dostatočný argument opodstatnenosti projektu pre tých občanov, ktorí ho napríklad v Liptovskom Hrádku nevítajú a obávajú sa stavebného ruchu. „Musíme ľudí presviedčať, aby strpeli výkopové práce,“ povedal zástupca projektového manažéra stavby Ladislav Čupka.