Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Posledné previerky pred Aténami

Na tohtoročnej olympiáde v Aténach majú asi najväčšiu šancu získať niektoré z medailí slovenskí vodní slalomári. Iba pripomeňme, že účasť v gréckej metropole si vybojovalo päť slovenských lodí a z toho sú traja pretekári z KTK Liptovský Mikuláš.

Liptovský Mikuláš – Na tohtoročnej olympiáde v Aténach majú asi najväčšiu šancu získať niektoré z medailí slovenskí vodní slalomári. Iba pripomeňme, že účasť v gréckej metropole si vybojovalo päť slovenských lodí a z toho sú traja pretekári z KTK Liptovský Mikuláš – Elena Kaliská, Michal Martikán a Ján Šajbidor, pričom liptovský „trojlístok“ doplnia bratia Hochschornerovci a Gabriela Stacherová. Vodný slalom patrí na Slovensku medzi najúspešnejšie olympijské športy a naši reprezentanti by veľmi radi v tejto tradícii pokračovali. Medaila putovala na Slovensko z Atlanty (1996) aj zo Sydney (2000) a každý fanúšik slovenského športu verí, že pod Tatry pribudne medaila aj z Atén. Veď reálne šance na medaile majú naši pretekári minimálne v troch kategóriách.

Všetci slovenskí pretekári už absolvovali aj posledné sústredenie v Aténach na „slanej vode“. „Všetci slovenskí pretekári mali možnosť vyskúšať si dostatočne olympijskú trať, ktorá sa ešte podľa mňa stala po posledných úpravách náročnejšia. Trať je sama o sebe náročná a jej náročnosť ešte znásobuje aj slaná voda. Má väčšiu hustotu, ale na druhej strane je premineralizovaná. Je v nej veľa bubliniek. Niekedy sa stane, že pretekár zaberie pádlom do vody a vydá energiu akoby do prázdna. Viaceré pobyty v Aténach nám práve ukázali, aký je rozdiel súťažiť v sladkej a slanej vode,“ uviedol manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič, ktorý ešte dodal. „Samozrejme, že pretekári majú pred sebou stanovené výkonnostné ciele, ale o tých nechceme nahlas dopredu hovoriť. Pre nás je rozhodujúce, aby sa slalomári do Atén pripravili čo najlepšie a tam naplno predviedli svoje umenie.“

Poslednými previerkami našich slalomárov pred odchodom do Atén sú záverečné tri kolá Svetového pohára. Prvé kolo sa uskutočnilo uplynulý víkend v Prahe-Troji, ďalšie tento víkend v Augsburgu a finále bude vo francúzskom Bourg Saint Maurice. Práve v uplynulom pražskom kole Svetového pohára sa predstavili naši olympionici v kompletnom zložení. V Nemecku už budú chýbať Kaliská či Martikán, ktorý kladie v tomto období väčší dôraz na tréning. Naopak, iní pretekári dávajú prednosť konfrontácii so svetovou špičkou. Okrem slovenských olympionikov sa v Prahe predstavili aj ďalší slovenskí vodní slalomári, medzi ktorými mal už tradične najsilnejšie zastúpenie liptovský AŠK KTK.

Po troch predchádzajúcich kolách Svetového pohára patrilo v kategórii C1 muži Alexandrovi Slafkovskému 3. miesto, Michalovi Martikánovi 6. miesto
a Dušanovi Ovčaríkovi 18. miesto. V kategórii C2 Pavlovi Hricovi a Romanovi Vajsovi 20. miesto. Medzi ženami v K1 bola na čele Elena Kaliská a Gabriele Zamiškovej patrilo 17. miesto. V mužskej K1 Jánovi Šajbidorovi 7., Petrovi Cibákovi 23. a Tomášovi Mrázovi 48. miesto (všetci AŠK KTK L. Mikuláš).
V Prahe sa v sobotňajšej kvalifikácii najviac darilo dvojici slovenských reprezentantov v C1 Martikánovi a Ovčaríkovi, ktorí obsadili prvé dve miesta. Ďalší Lipták Salfkovský skončil na 11. priečke. V mužskej K1 obsadil Cibák 9. miesto, Šajbidor 18. a Mráz 36. miesto. V ženskej K1 obsadila v sobotu Kaliská 2. miesto.

Už menej sa darilo pretekárom z Liptova v nedeľnom finále. V mužskej K1 sa medzi najlepšiu desiatku neprebojovali Šajbidor (konečné 22. miesto) a Mráz (25. miesto). Cibák skončil v tejto kategórii na 10. mieste. V mužskej C1 sa dostali do finále všetky tri liptovské lode. Martikán v ňom obsadil 3. miesto, Slafkovský 6. a Ovčarík 10. miesto. Svoju gradujúcu formu potvrdila Kaliská, ktorá zvíťazila aj v 4. kole Svetového pohára a upevnila si tak priebežnú prvú priečku po štyroroch kolách Svetového pohára.

1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
  3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
  4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
  6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
  9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
  10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
  1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
  3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
  4. Hygge ako životný štýl
  5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
  10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 4 523

V meste plánujú cez víkend otvoriť 15 odberných miest.

20 h
Zľava Simona Koreňová, Martina Tarageľová

Aj keď rok 2020 bol ochudobnený o mnohé športové podujatia, šachisti stihli počas zmiernenia opatrení zorganizovať viaceré šachové turnaje. Liptovská šachová škola bilancuje rok.