Liptovský Mikuláš – Sprievodný tím je na návrh športových zväzov 44-členný, takže celkový počet slovenskej výpravy sa bude pohybovať okolo čísla 118. Hoci definitívna (v čase našej uzávierky, pozn. redaktora) nominácia na OH 2004 ešte nie je známa, isté je, že v Aténach bude mať Slovensko historicky najmenšiu výpravu na olympijských hrách v ére samostatného štátu. V Atlante 1996 reprezentovalo Slovensko 71 športovcov, o štyri roky v Sydney najmä vďaka trom kolektívnym športom (futbal, basketbal žien a vodné pólo mužov) až 112 športovcov.
Kvalifikačné kritéria medzinárodných športových federácií na Hry XXVIII. olympiády splnilo celkove 64 športovcov. Nás môže tešiť, že medzi týmito športovcami má zastúpenie aj Liptov – cestná cyklistika: Matej Jurčo, vodný slalom: Elena Kaliská, Michal Martikán a Ján Šajbidor, vzpieranie: Miroslav Janíček, Rudolf Lukáč. Aj napriek splneným limitom má nádej Slovensko v Aténach na medailu hlavne vo vodnom slalome, kde sa okrem Liptákov predstavia ešte bratia Hochschornerovci a Gabriela Stacherová. Už pred nominačnými pretekami vodných slalomárov bolo prakticky rozhodnuté o väčšej časti našich reprezentantov. Azda menšími prekvapeniami bola miestenka pre Jána Šajbidora (K1) a Gabrie-lu Stacherovú (K1). Ich účasť na olympiáde je však zaslúžená, lebo miesto v reprezentácii si vybojovali najlepšími výkonmi v nominačných pretekoch.
V kategórii K1 mužov väčšina odborníkov i priaznivcov vodného slalomu očakávala, že miestenku na olympiádu si „vyjazdí“ Šajbidorov skúsenejší a starší kolega z AŠK KTK L. Mikuláš Peter Cibák (tretím pretekárom v širšej nominácii bol ďalší Lipták Tomáš Mráz). Lepšia forma v rozhodujúcich pretekoch a možno i viac športového šťastia posunuli do Atén 21-ročného rodáka z L. Mikuláša Jána Šajbidora. Ten v súčasnosti „dolaďuje“ formu na olympiádu v domácich podmienkach Areálu Ondreja Cibáka v L. Mikuláši a my sme mu položili niekoľko otázok.
Dúfal si pred začiatkom nominačných pretekov, že pocestuješ v auguste do Atén?
Nádej existuje pre každého a ja som si veril. S Peťom Cibákom sme spolu trénovali a vedeli sme, čo môžeme jeden od druhého očakávať. O mojej miestenke rozhodli dve kolá Svetového pohára v Taliansku a Španielsku. Jednoducho som si načasoval lepšie formu a mal som aj viac športového šťastia.
Takže čo rozhodlo o tvojej nominácii?
Dokázal som poraziť na pretekoch mojich „súperov“ a to rozhodlo.
Ako vyzerá v súčasnosti tvoja príprava?
S menšími prestávkami sme sa pripravovali tri týždne na olympijskej trati v Aténach. Predposledné kolo Svetového pohára v Ausburgu (uskutočnilo sa uplynulý víkend, pozn. redaktora) som vynechal a dal som prednosť tréningu v domácom prostredí. Na finále Svetového pohára však pocestujem, aby som sa konfrontoval so svetovou špičkou a mojimi súpermi, s ktorými sa stretnem v metropole Grécka. Naša výprava odlieta do dejiska olympiády 5. augusta a bude mať ešte možnosť niekoľko dní trénovať v Aténach. Naše súťaže začínajú 17. augusta.
Ako sa ti pozdáva olympijský kanál?
Je veľmi náročný, ale pritom pekný. Pre všetkých je určite nevýhodou slaná voda. Pretekári si musia na ňu zvyknúť. Pre mňa osobne je nepríjemné štípanie očí zo slanej vody. Postupne som si na to zvykol, ale ten pocit pretrváva stále. Trať mi trošku pripomína Čunovo, ale je náročnejšia.
A čo súčasná forma?
Pred začiatkom tejto záverečnej prípravy som nemal príliš dobrú formu. Dôležitá však bude spomínaná posledná fáza prípravy pred olympiádou. Verím, že si formu načasujem čo najsprávnejšie.
Čo očakávaš od svojho vystúpenia v Aténach?
Samozrejme, že každý očakáva čo najlepší výsledok. Netreba mať pred olympiádou veľké oči, lebo o všetkom sa rozhodne v Aténach. Kajakárska špička je veľmi vyrovnaná a o umiestnení v prvej desiatke rozhodne aj malá chybička. O vyrovnanosti našej kategórie svedčí aj fakt, že niektorí víťazi z jednotlivých kôl Svetového pohára sa v ďalšom kole nedostali ani do finále. Ja sa musím sústrediť na svoje jazdy a potom verím, že sa úspech dostaví.