Liptovský Mikuláš – O tom, že sa im ich v činnosti zrejme darí, nás presviedčajú nielen preplnené parkoviská, ale i dlhé rady pred pokladňami, kde väčšina z nás za svoj tovar zaplatí. Možno sa teraz spýtate, prečo sme v predchádzajúcej vete použili slovíčko väčšina. Naša „miniinšpekcia“ v dvoch náhodne vybraných liptovskomikulášskych nákupných strediskách nás totiž presvedčila o tom, že ľudí, ktorí za tovar nezaplatia, ale jednoducho ho „potiahnu“, neubúda. Skôr naopak.
„V našom obchodnom dome zaznamenávame dennodenné krádeže, ktorých počet neustále narastá. Čo sa u nás kradne? Jednoducho povedané všetko,“ hovorí na úvod šéf strážnej služby v jednom z obchodných domov. „Zlodeji ukradnú hocičo – od slepačieho bujónu až po DVD prehrávač,“ pokračuje v rozprávaní. Zaujímalo nás, ktorá veková skupina sa na čo „špecializuje“. „Mladších zjavne zaujíma elektronika, ktorú kradnú najčastejšie. U starších ľudí „vyhráva“ jedlo,“ vysvetľuje. Podľa jeho slov práca strážnika v obchodnom dome ani zďaleka nepatrí medzi najvďačnejšie povolania. „Vyhrážky pracovníkom strážnej služby zo strany prichytených páchateľov sú, bohužiaľ, na dennom poriadku. Niektorí nezostanú len pri slovných útokoch, ale trúfnu si aj na útok fyzický. Našim pracovníkom sa už neraz stalo, že na svojich autách našli poprepichované gumy. Množstvo ľudí, ktorí sa chceli u nás zamestnať si myslelo, že strážiť v obchodnom dome je hračka. Už po troch dňoch si však dávali výpovede – jednoducho na túto prácu nemali,“ zaučil nás šéf strážnej služby do tajov určite nie najnudnejšieho a najbezpečnejšieho povolania. Čo urobia pracovníci strážnej služby po prichytení zlodeja? „Preukážeme sa mu preukazom a potom privoláme mestskú alebo štátnu políciu. Naše možnosti sú značne limitované zákonom o bezpečnostných službách,“ dodal na záver a potom sa už ponáhľal strážiť preplnenú predajňu.
Nemenej zaujímavá debata nás čakala i s pracovníkom bezpečnostnej služby v ďalšom odchodnom dome. „Mesačne zaznamenáme približne dvadsať krádeží, no niekedy je to i oveľa viac. Kradne sa doslova všetko,“ hovorí strážnik (oblečený v civile), s ktorým pomaly mierime na prechádzku preplnenými regálmi. Alkohol, mäso, syry, káva alebo drogéria – to je tovar tešiaci sa permanentnému záujmu zlodejov. „Keby som mal definovať, kto čo kradne? Dôchodcovia najčastejšie kradnú syry a ostatné potraviny, mládeži najviac „chutí“ alkohol, ktorý sa najviac kradne v piatok popoludní, zrejme pred večernou návštevou diskotéky. Špecifickou skupinou sú Rómovia, presnejšie ich polovičky. Čo kradnú najčastejšie? Farby na vlasy... Rómovia sú doslova odborníkmi na krádeže mäsa. Mäso „vyzlečú“ z obalu a strčia si ho do bundy, alebo s ním jednoducho vybehnú von,“ vysvetľuje. Zaujímavo sa kradne napríklad aj šunka, ktorú si zlodeji často položia ku kolieskam nákupného vozíka tak, že ich predavačky nemajú šancu vidieť. Ich výhovorkou je najčastejšie veta: „Tá šunka tam bola aj predtým...“
Keďže sa stopercentne kradne v každom z obchodných domov, zaujímala nás aj spolupráca medzi jednotlivými strážnymi službami. „Samozrejme, že medzi sebou spolupracujeme. Nie je totiž ničím nezvyčajným, ak zlodeji navštívia aj niekoľko predajní za jediný deň. Často však kradnú pre nás staré známe tváre, ktoré poznajú nielen kolegovia v ostatných obchodoch ale aj policajti. Máme predsa spoločný cieľ – aby sa v našich obchodoch kradlo čo najmenej,“ dodá na záver.
Bohaté skúsenosti s krádežami v obchodných domoch majú aj príslušníci liptovskomikulášskej Mestskej polície. Nečudo, veď takmer nie je dňa, kedy by v obchodných domoch nemuseli riešiť krádeže tovaru. „Od začiatku roka do polovice júla sme riešili šesťdesiatpäť krádeží v obchodných domoch,“ povedal nám Vladimír Bella, zástupca náčelníka. Čo hrozí prichytenému páchateľovi? „Krádeže riešime pokutou do výšky tisíc korún, no každý prípad riešime individuálne v závislosti od výšky spôsobenej škody. Ak je tovar poškodený, jeho hodnota sa musí nahradiť,“ vysvetlil V. Bella.
Ak zlodej nie je ochotný pokutu zaplatiť, mestskí policajti prípad odošlú na Obvodný úrad. Podľa jeho slov sú problémy s bezdomovcami, ktorí väčšinou nemajú na zaplatenie pokuty. Mestskí polícajti to potom riešia pohovorom. A kto najčastejšie kradne? „Ozaj všetci – od osemročných chlapcov až po dôchodcov,“ potvrdil nám zástupca náčelníka liptovskomikulášskej Mestskej polície pre nás už (bohužiaľ) známu a počas prípravy tohto článku zrejme najčastejšie spomínanú vetu...