Hybe – Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov v Liptovskom Hrádku zorganizovala 25. júla v Hybiach Včelársku nedeľu. Zúčastnilo sa na nej asi 400 ľudí – včelárov i nevčelárov, ktorí sa mohli dozvedieť všeličo zaujímavé o včelách a včelích produktoch a vidieť zblízka prácu včelárov.
Začala sa netradične bohoslužbami v evanjelickom kostole. Hlavnou témou kázne generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Júliusa Fila bola včela a jej spolužitie s človekom. Podelil sa aj o svoje včelárske zážitky, lebo sám je tiež včelárom, bol ním aj jeho otec a starý otec. Biskup okrem iného povedal, že muži by asi ťažko znášali, keby sa k nim ženy správali tak, ako včely k trúdom, pretože tie ich na konci sezóny vyženú z úľov a včelí samčekovia hynú od hladu. Slávnostnú atmosféru bohoslužieb spestril domáci evanjelický spevokol pod vedením Zdenky Bodovej.
O slávnych hybských včelároch – učiteľovi, národovcovi a ovocinárovi Ľudovítovi Orphanidesovi, lekárovi Jonášovi Bohumilovi Guothovi, ktorý napísal knihu Včelárstvo pod Kriváňom, Ondrejovi Chrobákovi – otcovi spisovateľa Dobroslava Chrobáka , učiteľovi Jozefovi Institorisovi a včelmajstrovi-zlepšovateľovi Milošovi Harmanovi - porozprával Stanislav Žiška. Vo včelárskej tradícii dnes v Hybiach pokračujú napríklad Pavel Ilavský, Slavomír Duda a Martin Piovarči a mnohí ďalší.
Z kostola, pred ktorým hybské ženy ponúkali vlastnoručne napečené koláče, sa účastníci podujatia presunuli do včelnice miestneho včelára Martina Piovarčiho, kde vystúpili žiaci Základnej školy v Hybiach pod vedením Zuzany Pavelicovej. Prihovoril sa podstarosta Hýb Jaroslav Piovár, zástupca urbáru Ján Bukovinský, predseda Roľníckeho družstva Daniel Melich, hostia z Českého zväzu včelárov z Kyjova a Hodonína, Poľska a včelári z rôznych častí Slovenska. Ján Kopernický, riaditeľ Výskumneho ústavu včelárskeho v Liptovskom Hrádku, v prednáške hovoril o včelích matkách a plemenitbe, Tatiana Čermáková o mede a iných včelích produktoch a nových legislatívnych normách po vstupe Slovenska do Európskej únie.
Po prednáškach si účastníci Včelárskej nedele pochutili na výbornom guláši. Pripravili ho včelári z Hýb a Dovalova pod vedením šéfkuchára Jána Gajdoša. Nechýbala ani zaujímavá súťaž v hľadaní včelej matky, ktorú prekvapujúco vyhral mladší, menej skúsený včelár. Počas hľadania včelej kráľovnej v úli ani počas celej včelárskej nedele nezaznamenali žiadne uštipnutie včelou. Poslúchli majiteľa včelnice Milana Piovarčiho, ktorý im vraj dal príkaz, aby nikoho nepichli.
Milan Piovarči vlastní 110 včelstiev – úľov, v jednom je počas sezóny 60 – 80 tisíc jedincov. Čiže dokopy „chová“ v Hybiach asi deväť miliónov včiel. Úle zhotovuje jeho švagor a do včelárstva je vraj zapojená celá rodina, bratia, manželka aj deti. Liečivé účinky medu, propolisu, materskej kašičky a peľu sú všeobecne známe. (Mnohí tvrdia, že aj medovina je liek.) Najväčší význam majú včely pri opeľovaní entomofylných rastlín. M. Piovarči nám prezradil, že tento rok nebol pre včelárov dobrý, lebo veľa včelstiev sa vyrojilo, takže bude aj menej medu. Od jednej včelej rodiny (z jedného úľa) ho v Liptove, ak je ideálny, priaznivý rok, získajú až 30 kilogramov medu.
Súčasťou Včelárskej nedele v Hybiach bola aj tombola. Štyridsaťtri vyžrebovaných šťastlivcov (žrebovali sa vstupenky, ktoré stáli symbolických päť korún) si z nej odnieslo rôzne včelárske pomôcky, medovinu a med a všetci príjemné a nezabudnuteľné zážitky. Podujatiu prialo aj počasie, a hoci v okolitých dedinách, Východnej i na Boci pršalo, v Hybiach svietilo slnko. Žeby pekné počasie vymodlil pán biskup?
Na záver pozval Milan Piovarči všetkých na Včelársku nedeľu do Pribyliny 29. augusta, kde budú prvýkrát voliť kráľovnú medu.