Liptovský Mikuláš – Najviac ohrozené zlodejmi úrody sú zemiačniská, pričom okrem krádeží samotných hľúz znásobuje škody bezohľadné ničenie porastov.
Ako povedal predseda družstva Anton Sivák, skúsenosť spred pár rokov potvrdila, že šetriť na ostrahe úrody sa nevypláca, škody v chotári sú vyššie ako náklady na stráženie. „Len čo sme trochu poľavili, zlodeji to ihneď postrehli a v priebehu dvoch nocí nám zdevastovali veľké plochy zemiačnisk,“ pripomenul poznatok, kvôli ktorému aj napriek pretrvávajúcemu nedostatku financií družstvo investuje do strážnikov. V sezóne ich zamestnáva minimálne sedem, ich počet ako aj výdavky závisia od umiestnenia honov v rámci striedania plodín. Prímestské družstvo ale nemá veľa na výber. Vďaka stráženiu polí vo dne – v noci družstvo zatiaľ väčšie vyčínanie zlodejov nezaznamenalo. Krádeže zemiakov znamenajú pre pestovateľov v celom regióne veľkú finančnú ujmu. Skúsenosti potvrdzujú, že kradnú nielen Rómovia, ale aj „bieli“.
O predpoklade tohtoročnej úrody zemiakov sme hovorili s podpredsedom a vedúcim rastlinnej výroby PD l. máj so sídlom v Liptovskom Ondreji, predsedom Zemiakarského zväzu SR Jozefom Zajacom. Vyhliadky označil za optimistické všade tam, kde pestovatelia zabezpečili účinnú ochranu porastov proti plesni. „Kto sa s plesňou nevysporiadal doteraz, už sa ani nemusí, už nič nezachráni,“ podčiarkol nevyhnutnosť včasnej aplikácie ochranných prostriedkov. Podľa neho by v zimnom období nemala byť na trhu o zemiaky núdza. V tomto období zemiakari zastavujú rast hľúz takzvaným desikovaním porastov, vyčlenených na produkciu zemiakového sadiva. Okrem nedostatku financií sa poľnohospodári v našom regióne pasujú s premenlivým počasím.